Želite li da vam dom bude čist, a da se pritom ne trujete kemijskim sredstvima za čišćenje? Želite uštedjeti novac i ujedno sačuvati zdravlje svojih bližnjih?
Riješite se kemijskih sredstava za čišćenje
U pauzi između omiljenih tv-serija redovito se vrte reklame za sredstva za čišćenje koja bez “imalo vašeg truda” čiste, peru, uklanjaju mrlje, kamenac i neugodne mirise. Domaćice u reklamama tvrde kako je dovoljno samo našpricati površinu, ostaviti da odstoji nekoliko minuta i lagano pobrisati krpom. Pod dojmom viđenog, odlazite u trgovinu i kupujete reklamirane proizvode koji tako djelotvorno čiste. Dolazite kući, špricate i čekate nekoliko minuta kako biste obrisali tretiranu površinu, misleći da ste u tren gotovi s čišćenjem. Poslije nekoliko minuta brišete površinu, ali ona je i dalje zamazana, hrđava, puna kamenca i gljivica. Nakon što ponovite postupak, postane vam jasno da ste nasjeli na još jednu reklamu.
Prirodna sredstva za čišćenje baziraju se na prirodnom sapunu, octu, limunovom soku, glicerinu, boraksu, sodi bikarboni, soli i eteričnim uljima.
Osim što ste potrošili novac na kupnju kemijskog preparata, i vi i ukućani udisali ste štetne kemikalije, a kućni ljubimac zaprljao je šape, koje će poslije polizati. Ne zvuči baš dobro, jel da?
Zašto koristiti ekološka sredstva za čišćenje?
Spužvu s kojom ste pobrisali sredstvo za čišćenje i prljavštinu isprat ćete pod slavinom i ostaci kemikalija otići će u otpadne vode. Korijen neke biljke usisat će onečišćenu vodu. A dođu li te vode do neke jestive biljke, postoji mogućnost da je na kraju i pojedete, ne znajući da je zalivena vodom koju ste sami zagadili.
Čistoću doma održavajte prirodnim sredstvima, kao što su to radile naše bake i prabake.
Razvojem industrije i masovne proizvodnje, današnji praškasti deterdženti za rublje i sva sredstva za čišćenje postali su jeftini i široko dostupni, pa su ih pune police svake trgovine. Kemijska sredstva za čišćenje nisu ni ekološko niti zdravstveno prihvatljiva. Aktivne tvari temelje se na fosfatima i sintetskim tenzidima koji izazivaju alergije i nadražuju kožu, a u većim dozama mogu biti i smrtonosni. Dužim udisanjem raznih kemijskih spojeva riskiramo kancerogeno oboljenje. Uz neposrednu štetu koju nanosimo sebi i svojoj obitelji, velika je i ona koju činimo prirodi. Učinite uslugu sebi i svojim ukućanima i počnite svoj dom održavati prirodnim sredstvima. Ne samo da su zdravija i jeftinija od industrijskih sredstava za čišćenje, već su i dokazano učinkovitija.
Napravite svoja sredstva za čišćenje
Proizvesti svoje vlastito, ekološki i zdravstveno prihvatljivo sredstvo za čišćenje, vrlo je jednostavno. Potrebno je tek nekoliko jeftinih sastojaka i malo uloženog vremena i truda. Ovakva sredstva ne samo da su bolja od većine industrijski proizvedenih sredstava, već njihovim korištenjem nećete ugroziti svoje zdravlje ili zagaditi prirodu.
Nakon što isprobate neki od ekoloških preparata, više nikad nećete posegnuti za kemijskim sredstvom.
Prirodna sredstva za čišćenje baziraju se na prirodnom sapunu, octu, limunovom soku, glicerinu, boraksu, sodi bikarboni, soli i eteričnim uljima. Svi navedeni sastojci dovoljni su da vaš dom i rublje budu blistavo čisti i mirisni.
Eko deterdžent za pranje bijelog rublja (60-95 stupnjeva)
Sastojci
- mljeveni prirodni sapun (ekstra jak) 800 g
- soda za pranje (natrijev karbonat) 1000 g
- boraks (natrijev borat) 1200 g
- soda bikarbona (natrijev bikarbonat) 50 g
- 10 – 30 kapi eteričnog ulja po želji
Recept je za oko 3 kg deterdženta.
Priprema
Izvažite sastojke, stavite ih u veliku posudu i temeljito ih promiješajte. Ukapajte miris u smjesu i opet dobro promiješajte. Gotov deterdžent pohranite u plastičnu posudu s poklopcem ili PVC vrećicu.
Rok trajanja: Minimalno godinu dana. Držite na suhom i hladnom mjestu, najbolje zatvoreno, kako ne bi ishlapio miris.
Ekološki prašak za pranje rublja (pri 40-60 stupnjeva)
Sastojci
- mljeveni prirodni sapun 1200 g
- soda za pranje 950 g
- boraks 800 g
- soda bikarbona 50 g
- 10 – 30 kapi eteričnog ulja po želji
Recept je za oko 3 kg deterdženta.
Priprema
Izvažite sastojke i stavite ih u veću posudu (oko 5 litara) i temeljito ih promiješajte. Dodajte miris kapajući ga u smjesu i opet dobro promiješajte.
Gotov deterdžent pohranite u plastičnu posudu s poklopcem ili PVC vrećicu.
Rok trajanja: Minimalno godinu dana. Držite na suhom i hladnom mjestu, najbolje zatvoreno (kako ne bi ishlapio miris).
Eko deterdžent za pranje osjetljivog rublja (40 stupnjeva)
Sastojci
- mljeveni prirodni sapun 1200 g
- soda za pranje 400 g
- boraks 200 g
- soda bikarbona 150 g
- sol za čišćenje 50 g
- 10 – 30 kapi eteričnog ulja po želji
Recept je za oko 2 kg deterdženta.
Priprema
Izvažite sastojke, stavite ih u veću posudu i temeljito ih promiješajte. Dodajte miris i opet dobro promiješajte.
Gotov deterdžent pohranite u plastičnu posudu s poklopcem ili PVC vrećicu.
Rok trajanja: minimalno godinu dana. Držite na suhom i hladnom mjestu, najbolje zatvoreno kako ne bi ishlapio miris.
Omekšivač za rublje
Omekšivač koji napravite sami kod kuće znatno je jeftiniji od kupovnog, ali i zdraviji, budući da sadrži samo prirodne sastojke.
Sastojci
- 100 g soda bikarbone
- 600 ml alkoholnog octa
- 700 ml destilirane vode
- eterično ulje po izboru
Priprema
Pripremite veliku posudu od barem 4 litre, u kojoj ćete pomiješati sve sastojke. U nju naspite sodu bikarbonu i dodajte 100 ml vode. U ovom trenu ne trebate ništa miješati, nego polako počnite ulijevati ocat. Uslijed dodavanja octa, mješavina će početi ključati, budući da će doći do kemijske reakcije između octa i sode bikarbone. Pustite mješavinu da ključa nekoliko minuta, kako bi se soda uspješno otopila.
Nakon toga dodajte ostatak vode, što će zaustaviti ključanje. Tek tada počnite miješati kako biste dobili homogenu tekućinu.
U ovom trenutku možete dodati eterično ulje po želji. Ako je riječ o kupovnim uljima, koja su uglavnom razrijeđena, možete dodati 10-15 kapi, no ako se radi o čistom eteričnom ulju, onda će pet kapi biti više nego dovoljno.
Na kraju izaberite posudu s čepom u koju želite pohraniti gotov proizvod.
Koristite ovaj omekšivač kao i svaki drugi – prilikom pranja dodajte otprilike jednu čašicu u odjeljak za omekšivač.
Eko sredstvo za pranje stakla
Sastojci
- 10 g mljevenog prirodnog sapuna (ekstra jakog)
- 500 ml destilirane vode
- 150 ml alkohola za čišćenje
- 100 ml alkoholnog bijelog octa
- eterično ulje
Recept je za oko 750 ml deterdženta.
Priprema
Točno izmjerite potrebne komponente. Zagrijte vodu na 80 stupnjeva te uspite mljeveni sapun. Lagano miješajte sapun dok se ne otopi. Kad je sapun potpuno otopljen u vodi dodajte ostale sastojke uz lagano miješanje. Ako vam se sav sapun nije potpuno rastopio, otopinu možete profiltrirati kroz žičano cjedilo.
Gotovo sredstvo pohranite u plastičnu bocu s raspršivačem
Rok trajanja: Minimalno godinu dana.
Osvježivač prostora
Sastojci
- etilni alkohol 200 ml
- destilirana voda 300 ml
- eterično ulje limuna 8 ml
- eterično ulje mandarina 6 ml
Recept je za oko 500 ml osvježivača.
Priprema
Precizno izmjerite potrebne komponente. Eterična ulja pomiješajte s alkoholom, pa dodajte ostale supstance. Gotov osvježivač prostora pohranite u bocu s raspršivačem.
Eterična ulja neće se u potpunosti otopiti, pa je prije svake upotrebe potrebno protresti bocu. Ne preporučuje se tretiranje tkanina i osjetljivih površina.
Rok trajanja: neograničen
Sredstvo za uklanjanje kamenca i gljivica
Sastojci
- alkoholni bijeli ocat 250 ml
- destilirana voda 200 ml
- boraks 50 g
- etilni alkohol 50 ml
- eterično ulje eukaliptusa 10 ml
Recept je za oko 500 ml sredstva.
Priprema
Precizno izmjerite potrebne komponente. Eterično ulje pomiješajte s alkoholom. Vodu zagrijte do ključanja, uklonite s izvora topline te uz miješanje dodajte boraks. Kada se otopina boraksa ohladi, dodajte alkohol s eteričnim uljem i na kraju ocat. Dobro promiješajte i pohranite u bocu s raspršivačem.
Prije svake upotrebe potrebno je protresti bocu. Sredstvo je idealno za tretiranje keramičkih i emajliranih površina te kromiranih kupaonskih armatura, a može se koristiti i za staklene i plastične površine u kupaonici ili toaletu.
Rok trajanja: neograničen
Uputa za upotrebu: željenu površinu tretirajte sredstvom, ostavite da djeluje 10-20 minuta. Prebrišite vlažnom krpom. Za površine koje su obrasle kamencem ili gljivicama ponovite postupak 2-3 puta.
Sredstvo za čišćenje WC-a
Sastojci
- 100 g boraksa
- 100 ml alkoholnog octa
- limunska kiselina
- 500 ml destilirane vode
Svi znamo koliko muke može zadati prljava WC školjka pa koristimo snažne kemikalije kako bismo se riješili nečistoća, bakterija i kamenca, ne znajući da sami možemo napraviti ekološki prihvatljivije sredstvo za čišćenje.
Priprema
Potrebni su nam samo boraks, ocat ili vrhom puna žlica limunske kiseline te pola litre vode. Sastojke dobro promiješajte, stavite u bocu s prskalicom i dobro protresite sadržaj.
Kako biste dobro očistili školjku, trebate je temeljito našpricati napravljenim pripravkom i ostaviti da djeluje 15-20 minuta. Nakon tog vremena istrljajte školjku četkom kako biste odstranili nečistoće.
Univerzalno sredstvo za čišćenje podova
Sastojci
- 1 žlica ribanog prirodnog sapuna
- 950 ml srebrne vode, može i destilirane
- 2 žlice boraksa
- 1 žličica limunske kiseline
Priprema
Zagrijte vodu, polagano dodajte sapun uz miješanje dok se ne otopi. Nakon toga dodajte i ostale sastojke.
Dobiveno sredstvo čuvajte u staklenoj ili plastičnoj boci.
U kantu punu tople vode dodajte 3 žlice ovog sredstva i prebrišite pod. Nije potrebno naknadno ispiranje.
Tekuće sredstvo za čišćenje pećnica i štednjaka
Sastojci
- 3 velike žlice boraksa
- 1/4 šalice octa
- 1/8 šalice prirodnog mljevenog sapuna otopljenog u vodi
- 2 šalice srebrne vode, može i destilirane
- soda bikarbona (ne dodaje se mješavini)
- sol za čišćenje
Priprema
Pomiješajte boraks, ocat, otopljeni sapun i vodu u boci s prskalicom. Dobro protresite sadržaj, kako bi se sastojci kvalitetno izmiješali.
Obilno našpricajte pećnicu mješavinom i potom je posipajte sodom bikarbonom i soli za čišćenje.
Nakon toga sodu bikarbonu pošpricajte dobivenim sredstvom za čišćenje. Ostavite tako tretiranu pećnicu nekoliko sati ili preko noći.
Ostatke sredstva za čišćenje uklonite krpom i prebrišite pećnicu spužvom natopljenom vrućom otopinom sapuna i vode.
Deterdžent za ručno pranje posuđa
Sastojci
- 100 g ribanog sapuna
- 1/2 šalice sode bikarbone
- 1/4 šalice sode za pranje
- 1/2 žličice limunske kiseline
- eterično ulje po izboru 5 ml
- destilirana voda 1-1,5 l
Priprema
Stavite ribani sapun u lonac i dodajte malo više od jedne šalice vode. Stavite grijati na štednjak i miješajte dok se sapun ne rastopi. Maknite s plamena, dodajte ostale sastojke i miješajte dok ne dobijete homogenu smjesu. Kada se mješavina ohladi, ulijte je u odgovarajuću ambalažu. Gotov proizvod koristite kao svaki drugi deterdžent za ručno pranje posuđa.
Ovaj ekološki deterdžent se ne pjeni jako kao industrijski, no vrlo efikasno pere.
Odstranjivanje mrlja
Boraks će vam pomoći da se riješite ružnih mrlja na tepihu koje često imaju neugodan miris. Prije nanošenja boraksa, obavezno napravite test na maloj površini tepiha, da biste bili sigurni da vam tepih neće izgubiti boju.
Mrlje od vina i alkohola uklonite mješavinom pola šalice boraksa u 500 ml vruće vode.
Spužvom nanesite otopinu na mrlju, pustite da djeluje pola sata i zatim operite mrlju šamponom. Najbolje ćete rezultate postići ako je mrlja svježa.
Mrlje od krvi najlakše ćete ukloniti namakanjem u hladnoj vodi ili pasti od gustina i vode.
Mrlje od kave ili čaja namačite u limunovom soku.
Masne mrlje na odjeći uklonite tako da svježu mrlju pospete običnim puderom. Nakon toga, uobičajeno operite u perilici.
Mrlje od rajčice uklonit ćete pastom od boraksa i vode.
Gdje nabaviti potrebne sastojke
Sodu za pranje možete kupiti u Mulleru. Pronaći ćete ju na policama s pripravcima za pranje rublja, a 1/2 kg košta oko sedam kuna.
Boraks možete kupiti u ljekarni. 100 g košta oko 12 kuna.
Limunsku kiselinu i destiliranu vodu možete nabaviti u svakom supermarketu.
Eko sapun možete kupiti u biljnim drogerijama.
Mjere opreza: kod izrade vlastitih sredstva za čišćenje pridržavajte se mjera opreza naznačenih na pakiranjima komponenti.