Obožavamo jagode! Ne samo zato što su tako fotogenične, ukusne, neodoljivo crvene, zdrave i primamljive… Jednostavno su super! No, možemo ih jesti samo u ovo proljetno vrijeme i zato ih treba maksimalno iskoristiti. Veličanstvena torta Pavlova poseban je razlog naše ljubavi prema jagodama, no imaju one i puno drugih kvaliteta.
Jagode pripadaju grupi najzdravije hrane za srce.
Pune su antioksidansa
Jagode odlično kotiraju u voćnom svijetu. Četvrto su voće s najvišim nivoom antioksidanata. Antioksidansi štite naše tijelo od slobodnih radikala koji se povezuju s preuranjenim starenjem i raznim oboljenjima. Također, sadrže prirodne fenole koje služe istoj svrsi poput protuupalnog aspirina ili ibuprofena protiv bolova. Međutim, fenoli iz jagoda ne uzrokuju crijevno krvarenje poput umjetnih lijekova.
Odličan su izvor vitamina C
Svima nam dobro poznat vitamin C povećava snagu arterija, sprječava stvaranje modrica te jača rad adrenalnih (nadbubrežnih) žlijezda. One, pak, zahtijevaju najveći nivo vitamina C u odnosu na sve druge žlijezde ili organe u našem tijelu. Osam jagoda sadrži više vitamina C nego jedna naranča!
Što su goitrogeni i koja je hrana najbolja za oboljelu štitnjaču?
Dobre su za mršavljenje
Jagode su niskokalorične, sadrže svega 36 kalorija u jednoj porciji (100g). Ne sadrže masti i imaju nizak nivo natrija i šećera. Jagode sadrže prirodne šećere, ali ih ima malo. Pojedite 10ak dkg jagoda i unijet ćete znatno manje kalorija u odnosu na bilo što slatko što vam u ovom trenutku pada na pamet!
Djeluju protiv tumora i alergija
Njihov sadržaj flavonoida dovodi do toga da tijelo stvara smetnje u fazama razvoja stanica raka, sprečavajući njihovu mogućnost umnožavanja. Fenolne kiseline u jagodama imaju antialergijska svojstva, što znači da pomažu u smanjenju biokemijskih procesa koji se povezuju s alergijskim reakcijama.
Reguliraju nivo šećera u krvi
Gubitak kilograma je jedan od najboljih načina spriječavanja nastanka dijabetesa tipa 2 i srčanih bolesti. U tome će vam znatno pomoći i jagode. Visok nivo šećera povezuje se s pretilošću, promjenama raspoloženja i dijabetesom. Jagode imaju antiupalno i sedativno djelovanje, a istraživanja pokazuju kako smanjuju nivoe upalnog markera C – reaktivnog proteina (CRP). Vlakna u jagodama odlična su za sprječavanje nastanka dijabetesa tipa 2 jer usporavaju apsorpciju glukoze u krv.
7 sjajnih namirnica – daju osjećaj sitosti i tope kilograme
Reguliraju krvni tlak i kolesterol
U jednoj porciji jagoda nalazi se cca 134mg kalija koji regulira krvni tlak i djeluje kao zaštita od negativnog učinka natrija. Jagode pripadaju grupi najzdravije hrane za srce. Sadrže elaginsku kiselinu i flavonoide koji pozitivno djeluju na zdravlje cjelokupnog kardiovaskularnog sistema. Smanjuju nivo lošeg (LDL) kolesterola u krvi, koji uzrokuje začepljenje arterija. Također, imaju protuupalna svojstva, čime značajno poboljšavaju zdravlje srca.
Dobre su za zdravlje očiju
Antioksidativna svojstva jagoda smanjuju rizik od nastanka katarakte, koja može uzrokovati sljepoću. Oči, također, trebaju vitamin C kako bi se zaštitile od UV zračenja. Isti vitamin igra važnu ulogu u jačanju rožnice. Iako su neka istraživanja pokazala da visoke doze vitamina C mogu povećati rizik od nastanka katarakte, znanstvenici tvrde kako se to odnosi na vitamin C dobiven iz suplemenata, a ne na vitamin C dobiven iz voća i povrća.
Anita Šupe: Istine i laži o hrani – Paleo, ICHF i ostale vrste zdrave prehrane
Odlične su u borbi protiv bora
Vitamin C potreban je tijelu kako bi proizvodio kolagen neophodan za elastičnost i otpornost kože. S obzirom da se proizvodnja kolagena starenjem smanjuje, konzumiranje hrane bogate vitaminom C nužna je kako bi koža ostala mladolika i zdrava. Osim vitamina C, elaginska kiselina je također odlična kod sprječavanja prijevremenog nastanka bora. Drugim riječima, jagode sadrže dva snažna borca protiv prijevremenih znakova starenja.
Odlične su za probavu
Vlakna su neophodna za zdravlje probavnog sistema, a jagode u jednoj porciji sadrže 2g vlakana. Ukoliko u tijelo ne unosite dovoljno vlakana, može doći do zatvora i upale crijeva, što zahvaća gotovo 50% osoba starijih od 60 godina.
~ PAVLOVA S JAGODAMA ~
– prema receptu Rudolpha von Veena
Sastojci (10 osoba)
- 6 kom bjelanjaka
- 300gr + malo šećera
- 1 čajna žlica Gussnel Dolcela
- 1 čajna žlica octa
- 350 ml tekućeg šlaga 5+ Dolcela
- 200gr + 200-300gr jagoda (ukupno cca 1/2 kg)
- 50gr listića badema
- 100ml soka naranče
Priprema
1. Bjelanjke istucite do pola, pomalo dodavajte šećer i nastavite dalje miješati dok ne dobijete čvrst snijeg od bjelanjaka.
2. Pomiješajte jednu čajnu žlicu Gussnela-a Dolcela s 1 čajnom žlicom octa i lagano umiješajte u snijeg od bjelanjaka. Najbolje špatulicom.
3. Rasporedite snijeg od bjelanjaka na lim za pečenje (koji ste obložili papirom za pečenje) u krug cca 24-26 cm i napravite u sredini blago udubljenje. Sušite u pećnici na 120 C oko 90 minuta.
4. U međuvremenu očistite 200gr jagoda i narežite ih na četvrtine. Prelijte ih sa 100 ml soka naranče i malo šećera, ovisno o slatkoći jagoda. Ostavite u hladnjaku na otprilike sat vremena.
5. Nakon mariniranja, jagode ocijedite. Polovicu ostavite sa strane, a drugu polovicu usitnite vilicom i dodajte u umućeni Tekući šlag 5+ Dolcela i rasporedite na pečenu tj. osušenu koru od bjelanjaka.
6. Ostatak jagoda očistite i izrežite na četvrtine. Zajedno s polovicom mariniranih jagoda rasporedite po šlagu. Po želji dodatno ukrasite listićima badema.
Ohladite i uživajte! ❤
* Naziv Pavlova ova je torta dobila po ruskoj balerini, Ani Pavlovoj (1881.-1931.). Nastupala je na mnogim svjetskim pozornicama, izvodeći glavne uloge ‘Trnoružice’, “’Labuđeg jezera’…, a jedna od najljepših njenih izvedbi bila je ‘Smrt labuda’ uz glazbu C. Saint-Saënsa. Prema nekim biografima, na jednoj je turneji po Australiji, kuhar baš za nju i u njenu čast, pripremio ovu tortu. Prema drugima, bila je to turneja po New Zelandu. U svakom slučaju, torta je trebala biti sve što i Ana Pavlova – prozračna i lagana.