Jeste li znali da chia sjemenke imaju više antioksidansa nego borovnice te da su bogatije kalcijem nego mlijeko? Ove male sjemenke, koje nam dolaze iz Srednje i Južne Amerike, obiluju i superzdravim omega-3 masnim kiselinama i proteinima, zbog čega su vrlo korisne za vegane i vegetarijance. Kada ih ostavite u tekućini da malo nabubre, one poprimaju gelastu strukturu. Stoga su izvrstan sastojak upravo za vaš novi puding, kojim ćete razveseliti i sebe i svoje ukućane.
Pripremite jednostavan puding s chia sjemenkama, kokosovim mlijekom i cimetom koji će vas osvojiti na prvo kušanje.
Zašto baš chia puding?
Ako se pitate zašto baš chia puding, evo odgovora. To je jednostavan i efektan način da uživate u svim dobrobitima chia sjemenki, a da pritom počastite i svoje nepce. Za njegovu pripremu potrebno vam je svega nekoliko minuta. A možete ga nositi sa sobom, primjerice, na posao ili na izlet u prirodu.
Chia sjemenke možete upotrijebiti cijele ili mljevene za još finiju strukturu pudinga. Upotrebljavate li cijele sjemenke, stavite u blender sve sastojke i izmiksajte. Dodajete li određene okuse poput jagoda, čokolade ili nekih začina, prvo njih stavite u tekućinu i izmiksajte, pa tek onda ubacite i chia sjemenke. Tako ćete postići ujednačeniji okus.
Ako puding radite s mljevenim chia sjemenkama, samo ubacite sve sastojke u blender i dobro izmiksajte.
RECEPT
Puding s chia sjemenkama
Sastojci:
- 2 šalice kokosovog mlijeka
- 1/2 šalice chia sjemenki
- 1/2 žličice ekstrakta vanilije
- 1/4 šalice javorova sirupa
- 1/4 žličice cejlonskog cimeta
Priprema:
Ako radite s mljevenim sjemenkama, stavite sve sastojke u blender i miksajte na najvećoj brzini 1-2 minute.
Pripremate li puding s cijelim chia sjemenkama, stavite u blender sastojke osim njih, pa dobro izmiksajte. Tek nakon toga dodajte i chiju i izmiksajte.
Prebacite puding u staklenu posudu s poklopcem i stavite u hladnjak na 4 sata ili ostavite tijekom noći kako bi se stvorila fina, gelasta struktura.
Napomena: tijekom prvog sata malo protresite puding ili ga još jednom izmiksajte kako bi se stvorila ujednačena tekstura.
Ideje za malo drugačiji chia puding
Slatko ili ne: umjesto javorova sirupa, u ovaj puding možete dodati steviju ili neki drugi prirodni zaslađivač po želji. Ako baš i ne volite slatko, slobodno izostavite zaslađivač.
S okusom čokolade: volite li čokoladu, u verziju s mljevenim chia sjemenkama dodajte ¼ šalice kvalitetnog kakaa.
S kardamomom ili klinčićem: ako ste ljubitelj egzotičnih začina, u puding dodajte prstohvat kardamoma i(li) klinčića.
S jagodama ili nekim drugim voćem: dodajte pola šalice svježih jagoda u mljevenu varijantu chia pudinga. Ili jagode izmiksajte, pa dobiveni sok umiješajte u verziju pudinga s cijelim chia sjemenkama.
Puding možete posuti i komadićima voća po želji, primjerice, borovnicama ili nekim drugim bobičastim voćem.
S domaćim džemom, voćnim želeom ili maslacem od kikirikija: u chia puding možete umiješati i neki domaći džem ili voćni žele koji volite. Dodajete li maslac od kikirikija, prvo ga izmiksajte s kokosovim mlijekom, pa tek onda u puding dodajte cijele chia sjemenke.
Rok trajanja chia pudinga
Ovaj ukusni chia puding zadržava svoju svježinu i zdrava svojstva oko dva dana.
Najbolje je da ga pripremite noć prije, pa ga ujutro konzumirate za doručak. Ili ga pripremite ujutro i uživajte u njegovu okusu u popodnevnim ili večernjim satima.