Božićna zvijezda – uživajte u njoj i nakon blagdana

Prema staroj meksičkoj legendi, prva Božićna zvijezda nastala je iz molitve dvoje seoske djece, djevojčice Marije i njezina brata Pabla. Njihova je obitelj bila toliko siromašna da nisu mogli kupiti božićni dar malom Isusu. U želji da malom Isusu ipak nešto poklone, njih su dvoje na Badnjak, na putu u crkvu, ubrali buket zelenog poljskog bilja. Kad su ubrane biljke stavljali oko jaslica, dogodila se čarolija i zeleni listovi pretvorili su se u sjajno crvene latice.

Prema drugoj legendi, također meksičkoj i prema vjerovanju prastanovnika Meksika, odakle biljka i potječe, Božićna zvijezda svoj izgled zahvaljuje asteškoj boginji. Njoj je zbog neuzvraćene ljubavi puknulo srce i iz kapljica njezine krvi izrastao je vatreni cvijet.

Koju Božićnu zvijezdu kupiti?

U suptropskom dijelu Meksika i središnjoj Americi, gdje joj je prirodno stanište i odakle potječe, Božićna zvijezda može narasti i do tri metra visine. Kultivirani primjerci koji dolaze na naše tržište uoči Božića, visine su oko 45 cm i prilagođeni su uzgoju u kućnim uvjetima. Oplemenjivači su se malo poigrali tako da danas imamo bijele, krem i ružičaste primjerke. Ali i dalje su najpopularnije i najtraženije one jarkocrvene. Botanička znanost otkriva kako Božićna zvijezda zapravo ima sićušne, prilično neugledne žute cvjetiće. Ono što nazivamo cvijetom, obojeni su pricvjetni listovi (brakteje).

Prilikom kupnje izaberite čvrstu Božićnu zvijezdu, bez žutog lišća, s nekoliko otvorenih cvjetova. A ostali joj još trebaju biti u pupu.

Da korijen ne bi počeo trunuti i da je ne bi napala siva plijesan, zbog čega Božićna zvijezda najčešće propada, pripazite da zemlja nije previše vlažna.


Kako održati lijep izgled Božićne zvijezde i nakon blagdana?

Kako bi Božićna zvijezda ostala jednako lijepa i kako bi i nakon  blagdana uljepšavala naše domove, nekoliko je trikova koje biste trebali primjenjivati.

1. Ne držite je na direktnom svjetlu

Vrijedno je znati kako Božićna zvijezda voli humusnu zemlju pomiješanu s malo pijeska. Bilo bi dobro da nije na direktnom izvoru svjetlosti jer joj se tako mogu oštetiti listovi, ali bez obzira na to potrebno joj dosta svjetla, a temperatura koja joj najviše odgovara je 18 do 20 C.

2. Zalijevajte je odozdo, preko podloška

Ako se Božićna zvijezda zalijeva odozgo, hranjive se tvari talože oko korijena i ona trune. Zato je bolje da napunite podložak vodom svakih 3 – 4 dana. Ostavite vodu 30ak minuta i nakon toga izlijete vodu koju biljka nije upila.

3. Pazite na vlagu u zemlji i ne prihranjujte je

Da korijen ne bi počeo trunuti i da biljku ne bi napala siva plijesan, zbog čega Božićna zvijezda najčešće propada, pripazite da zemlja nije previše vlažna. Ako vam se to ipak dogodi, uklonite sve zaražene listove. A zalijevanjem preko podloška omogućite biljci da se osuši.

4. Pripazite kod uklanjanja oštećenih listova

Ako se planirate posebno potruditi oko svoje Božićne zvijezde i upuštate se u odstranjivanje starijih i oštećenih listova, ne zaboravite da je sok u biljci otrovan. Mogao bi vam nadražiti kožu. Zato obavezno stavite rukavice, a peteljku lista odrežite 2 cm od izbojka. Ostatak će sam otpasti.

Što nakon Božića?

Nakon blagdana, kada Božićnoj zvijezdi otpadne lišće i kada se njen supstrat osuši, skratite izdanke do 10ak cm visine i preselite je na hladnije mjesto na kojem je temperatura 12 – 15 C. Tu neka ostane oko dva mjeseca. Nakon toga je presadite u veću posudu u kojoj će ponovno početi rasti. Ako nakon presađivanja previše počne rasti, prikraćujte je sve do kraja ljeta. Nakon toga je ostavite neka raste sve do kasne jeseni (najbolje do listopada) i ne izlažite svjetlosti više od 10 dati dnevno. Da biste si pojednostavili, umjesto stalnog unošenja i iznošenja biljke, možete je prekriti nekom posudom ili prebaciti preko nje tamnije, neprozirno platno.

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads