Koncept pet životinja jedan je od najstarijih koncepata ljudske civilizacije. Nastao je temeljem prvih ljudskih zapažanja o prirodnom okolišu, a njegovu primjenu nalazimo već u prvim ljudskim nastambama. Naši su preci vrlo rano primijetili kako se bolje osjećaju u zaklonjenim mjestima, u podnožjima brda, na blagim padinama ispred kojih se prostire čistina. Daljnjim praćenjem prirode uočili su kako je na tim mjestima i vegetacija bujnija i zdravija i kako na njima radije borave i životinje i ondje grade svoja legla.
Tražeći odgovore, primijetili su kako se ta mjesta odlikuju određenim osobinama: u pravilu imaju jedno veće brdo i dva niža proplanka sa strana, ispred kojih se nalazi čistina preko koje puca pogled u daljinu. Tu su osjećali harmoniju energija, kao da ima podjednako sunca i sjene, topline i hladnoće, vjetra i vode, odnosno Yina i Yanga, baš koliko treba.
Daljnjim su promatranjima primijetili kako ih forme krajolika po fizičkom obliku, ali i po njihovoj funkciji, podsjećaju na određene životinje. I tako je nastala teorija ” Pet nebeskih životinja”. Sama riječ “nebeski” ističe njihovu važnost, kao da nam ih je samo nebo podarilo.
Kornjača – simbol najveće zaštite
Čini se kako kornjača živi vječno i kako joj je oklop neuništiv. Kada se uvuče u njega, potpuno je zaštićena i nitko joj ništa ne može. Potpuno je mirna jer osjeća sigurnost.
Kako bismo i mi imali takav osjećaj sigurnosti, treba nam zaštita kornjače tamo gdje smo najranjiviji, a to su naša leđa.
Svi dobro poznajemo nemir koji nas obuzme kada ne možemo kontrolirati situaciju iza naših leđa. Kolika je velika potreba za osjećajem te sigurnosti govore i svakodnevne uzrečice u našem govoru, poput one ”čuvaj mi leđa”…
Ta iskonska potreba za zaštićenim leđima, duboko se usadila u naše podsvjesno biće i svakodnevno se ispoljava u našem ponašanju, npr. kada tražimo mjesto za sjedenje, uvijek biramo baš ono uza zid. Sve ovo potvrdila su i nedavna znanstvena istraživanja iz psihologije o ljudskom ponašanju
Kada se osjećamo potpuno zaštićeno i naš je um miran, donosimo mudre odluke i imamo jasnije vizije. Tada nas um lakšim putem vodi do naših ciljeva.
Tako smo definirali prvo pravilo, ujedno i najvažnije za mjesto sjedenja: bilo da se radi o našem dnevnom boravku, radnom mjestu, krevetu ili javnom prostoru, nužno je imati zaštitu za leđa. Može to biti zid, polica, biljka, paravan, visoki naslon stolice… Važno je osjećati njegovu zaštitu.
Prema poziciji kornjače pozicioniramo i kuću, jer ovo zlatno pravilo vrijedi i za nju. Naš dom također treba zaštitu. Na idealnom zemljištu, mjesto kornjače bilo bi najviše brdo u pozadini, na sjevernoj strani, jer sa sjevera dolaze hladni vjetrovi i tu je potrebna najjača zaštita. No, obzirom da je malo sretnika koji imaju terene s kornjačom na sjevernoj strani, mjesto joj treba biti na zadnjoj, odnosno leđnoj strani terena u odnosu na objekt/kuću.
Ukoliko nemamo prirodnu zaštitu, odnosno “kornjaču”, trebamo je nadomjestiti visokim drvećem, ogradom ili nekim drugim objektom.
I upravo je kornjača najvažnija od svih životinja. Imamo li nju, imamo puno.
Zmaj
Zmaj simbolizira zaštitu na istočnoj strani. Dobio je pridjev “zeleni” jer se u njemu oslikavaju osobine istoka: snaga, mudrost i rast.
Na zemljištu, to je nešto niži proplanak od onog “kornjačinog” brda i smješten je s lijeve kornjačine strane. Ako ga nemamo na terenu, možemo ga nadomjestiti visokim drvećem, susjedovom građevinom, visokom ogradom. Važno je samoća bude viši ili barem jednako visok kao što je naša kuća.
Isto tako, mjesto našeg sjedenja treba imati zaštitu na lijevoj strani. To može biti zid, visoka biljka, polica ili paravan.
Tigar
Zamislite tigra kako leži na grani: snažan, superioran, uvijek oprezan i spreman na brzu reakciju. Baš ovakav zaštitnik treba nam na zapadnoj strani, odnosno našoj desnoj strani.
Ovu zaštitu na terenu prepoznajemo u još nižem brdu od onog “zmajevog” i trebala bi biti niža od naše kuće. Osim brda, to može biti i šumica, niži objekat ili ograda koja dopušta da se preko nje vidi.
Isto ovo vrijedi i za našu poziciju sjedenja. S naše desne strane treba biti niža zaštita, otprilike do visine naših ramena, kako bismo i mi mogli kontrolirati situaciju.
Prirodno, desna strana našeg tijela je značajno jača od lijeve. Instinktivno to i koristimo, pa nam je s te strane dovoljna manja zaštita.
Feniks
U izvornom značenju, feniks simbolizira jug, pa ga zato i obilježava crvena boja.
Sjetite se feniksa, ptice koja leti visoko i vidi daleko. Da, isto to može i čovjek – jasno vidjeti svoju budućnost! Zato ova ptica predstavlja prostranu ravnicu po kojoj puca pogled u daljinu i širinu.
Poslije kornjače, ovo je najvažnija odlika idealne lokacije koju trebamo i naša kuća i mi. To znači kako ispred kuće moramo imati neometan pogled, puno energije, bilo da je to sunce, rijeka, cesta, jezero ili more. A ukoliko se taj pogled još i podudara s južnom stranom, pravi smo sretnici.
Gledamo li našu poziciju u prostoru, važi isto pravilo. Ispred nas sve treba biti pregledno i ništa nam ne smije zaklanjati vidik. Ukoliko nemamo tako čist pogled ispred nas (npr. gledamo u zid), jako je važno improvizirati ga, npr. slikom panorame ili ogledalom u kojem se reflektira prostor u kojem boravimo.
Temeljem svega ovoga, možemo zaključiti kako idealna pozicija, bilo da se odnosi na teren, kuću ili čovjeka, odnosno nas same, treba imati sve četiri životinje.
Kornjača i feniks su najvažniji, gotovo neophodni. Slikovito rečeno, kada su sve životinje na svome mjestu, feniks može slobodno letjeti u visine i široko gledati u daljine.
Preneseno u poziciju čovjeka, odnosno nas samih, to znači da kada se osjećamo potpuno zaštićeno i naš je um miran, donosimo mudre odluke i imamo jasnije vizije. Tada nas um vodi lakšim putem do naših ciljeva.
Peta životinja
Mjesto pete životinje je središte prostora – točka gledišta iz koje se prostor najbolje vidi. Tu se susreću sve energije. Ujedno to smo mi sami, gledajući s naše točke gledišta. Primjenu ovog koncepta možemo naći kako u dalekoj prošlosti, tako i u danas.
Npr. kraljevske stolice imale su visoke naslone za glavu i oslonce za ruke te podignuto postolje. Isto tako, još se možemo sjetiti visokih uzglavlja kreveta naših baka.
Koncept pet životinja prepoznajemo i u našim socijalnim odnosima, obiteljskim, partnerskim, poslovnim i prijateljskim. Cijeli život tražimo kornjaču, netko je nađe u roditeljima, netko u partneru, netko u prijatelju. To može biti i naš posao, naš talent, financijska sigurnost – uglavnom sve ono što nam daje osjećaj sigurnosti i samopouzdanja. I kada je imamo, lakše koračamo kroz život.
Zlatna pravila
- Centar prostora treba biti slobodan i prohodan kako bi omogućio protok energije. Tada ćemo u potpunosti iskoristiti dobrobiti naših zaštitnika.
- Svako mjesto našeg sjedenja treba imati zaštitu iza leđa, zaštitu s desne i lijeve strane, barem simbolično.
- Jako je važno da naš krevet iza uzglavlja ima zid ili zaklon, nikako prozor ili vrata, po mogućnosti još i zaštitu s desne i lijeve strane
- Radni stol također treba imati zaštitu iza leđa i sa strana. Najbolje je da, kada sjedite za stolom, vidite ulazna vrata tj. da prvi vidite tko ulazi
Iza svih ovih pravila stoji zdrava logika koju nam je podarila priroda i trebamo je iskoristiti na najbolji način. Pogledajte prostor u kojem boravite i unesite potrebne izmjene.
Letite visoko i gledajte daleko!
Štitnjača.hr
O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.