Mario Marić: B3 vitamin – NIACIN kao dio B COMPLEX vitamina
Mario Marić: B3 vitamin – NIACIN kao dio B COMPLEX vitamina
Vitamini B kompleksa različiti su spojevi izuzetno bitni za mnogobrojne metaboličke procese u našem organizmu. Njihovo djelovanje je složeno i u brojnim slučajevima međusobno povezano. Stoga se nedostatak jednog vitamina može odraziti i na djelovanje ostalih, pa ih se preporučuje unositi zajedno. Vitamini B kompleksa imaju ulogu u metabolizmu ugljikohidrata, proteina, lipida i aminokiselina.
*
Igraju glavnu ulogu u proizvodnji energije u mitohondrijima, gdje kao koenzimi doprinose u svim važnim koracima. Imaju središnju ulogu u sintezi i kontroli DNA i staničnoj diobi.
*
Vitamini B kompleksa dio su takozvanog “metiliranja”. Metilacija kontrolira bezbroj reakcija i epigenetskih procesa, sintezu hormona, neurotransmitera, faktora rasta i DNK, a time i mnoge najosnovnije procese metabolizma. Potrebna je za proizvodnju kreatina i karnitina koji imaju važne zadatke u energetskom metabolizmu.
*
Uloga B3 vitamina – NIACINA
Vitamin B3 (NIACIN) je važan za formiranje tzv. koenzima NAD i NADP, ključnih za mitohondrijski (stanični) energetski bilans, mehanizam kontrole nivoa lipida-kolesterola i glukoze, mehanizme staničnog signaliziranja te kontrole i popravljanja DNK. Ujedno je i snažan antioksidant. Male količine B3 vitamina nalaze se u hrani, prvenstveno mesu – crvenom i bijelom te ribi. Nalazi se i u gljivama, orašasatim plodovima, a vrlo malo ima ga i u povrću. Male količine B3 vitamina naš metabolizam može napraviti od amino kiseline triptofan. Njega često spominjemo kao sastojak domaćeg kefira. Od njega se dobiva i serotonin.
*
Posljedice deficita B3 vitamina – NIACINA
Nedostatak B3 vitamina ima ozbiljne posljedice. Mali nedostatak vrlo brzo izaziva blaže kožne promjene, osjetljivost na sunce i opekotine od sunca, lakše dermatitise. Teži nedostatak izaziva ljuštenje kože, dermatitise, otečenost tkiva, konfuziju, nesanicu. Teži oblici deficita B3 vitamina imaju i svoj naziv. Bolest je to koja se naziva PELAGRA, a u razvijenom svijetu i kod nas već je skoro i zaboravljena. Promjene na koži postaju drastične s ljuštenjem epiderme, otvorenim ranama na koži i sluzokoži usta, dolazi do težih dijareja, ataxije, demencije, kardiomiopatije, nekada i agresivnosti te psihomotornih poremećaja.
Najčešće korišteni oblici NIACINA
B3 vitamin ima više oblika, a najpoznatiji i najviše korišteni u suplementima su NIKOTINSKA KISELINA (nicotinic acid) i NIACINAMID (niacinamid ili nicotinamid).
*
Nikotinska kiselina već u količinama od 100mg i više kod velikog postotka osoba izaziva takozvano niacinsko crvenilo – niacin flush. Međutim i uz taj neugodan efekt, u daleko većim (1000mg do 3000mg) količinama koristi se u terapeutske svrhe, ali pod kontrolom liječnika, za snižavanje kolesterola (za osobe koje ne podnose statine), kontrolu dijabetesa i popravljanje funkcije mozga.
*
Niacinsko crvenilo pod utjecajem većih terapeutskih doza nikotinske kiseline manifestira se crvenilom kože (uslijed širenja krvnih žila). Kod nekih osoba samo lice, uši, prsa ili leđa u vidu crvenih mrlja, a kod nekih osoba pocrveni i kompletno tijelo, uz osjećaj peckanja, topline, blage nervoze te mučnine ili povraćanja. Prolazi za 3-4 sata. Tijekom terapije i učestalim uzimanje nikotinske kiseline ovi neugodni efekti su sve slabiji i slabiji jer se tijelo privikava na veće doze.
*
S druge strane, češće korišćen oblik B3 vitamina u B komplex suplementima je NIACINAMID jer ne izaziva niacinsko crvenilo i neugodan osjećaj nakon uzimanja. Ukoliko na pakiranju B komplexa piše da sadrži B3 vitamin u obliku niacinamida, a ipak izaziva crvenilo kože, budite uvjereni da taj B komplex sadrži određenu količinu nikotinske kiseline.
*
Kvalitetan NIACINAMID ne izaziva crvenilo kože iako uzimanje nekoliko prvih kapsula kvalitetnog B kompleksa svejedno može izazvati osjećaj topline i blagu nelagodu u želucu. To je najčešće dokaz manjka nekog ili više vitamina B kompleksa i efekta koji oni izazivaju povećanjem produkcije stanične energije u cijelom organizmu.
*
Dobrobiti uzimanja B komplex vitamina
Dužim uzimanje B komplex vitamina trebali bi:
*
imati bolju i uravnoteženiju produkciju hormona cijelog endokrinog sustava
imati kvalitetniju pretvorbu T4 u T3, naročito ako uzimate nadomjesnu terapiju za štitnu žlijezdu
lakše kontrolirati eventualni dijabetes
popraviti funkciju mozga, naročito kratkoročnu i dugoročnu memoriju,
imati kvalitetniju kožu, kosu i nokte te jaču i otporniju sluznicu
podići snagu imunog sistema i otpornost na bakterijsko-virusne infekcije,
osjećati se bolje, zdravije, optimističnije i imati više dnevne energije te kvalitetniji i relaksirajući san.
Doziranje B3- NIACINAMIDA u B komplex suplementima
Uobičajene doze B3 – NIACINAMIDA u jačim B komplex suplementima kreću se od 50-150mg. Praćene su najčešće i jačim dozama ostalih vitamina B komplexa, npr. B1-Tiamin , B5 – Ca pantotenat (u količinama od 50-150mg ), kao i jačim dozama B9-Metilfolat, B12-adenozil/metilkobalamin, B7-Biotin (najčešće od 300-600mcg).
*
Ukoliko osjetite blagu nelagodu prilikom uzimanja ovih jačih formulacija, pokušajte sljedeći put uzeti kapsulu uz hranu. Time bi apsorpcija trebala biti dodatno usporena. Također, preferirajte kapsulizirane B komplex suplemente jer se kapsule od npr. kvalitetne metil celuloze znatno sporije razlažu i to tek u tankom i debelom crijevu gdje je apsorpcija i potrebna. Tabletice se npr. počnu razlagati već u želucu pod utjecajem snažnih kiselina i enzima. Međutim, već za nekoliko dana organizam bi se u potpunost trebao priviknuti na veće doze koje rješavaju probleme većih deficita.
*
Na tržištu postoje i slabije formulacije B komplex vitamina, koje tipično sadrže niže doze vitamina. Npr. NIACINAMID u količini od 20-75mg te metilfolat do 300mcg kao i B12 do 50mcg. One su odlične za održavanje dobre vitaminske slike ako ste sigurni kroz nalaze da ste uspjeli podići najbitnije vitamine do gornjih četvrtina preporučenih referentnih vrijednosti.