Sama činjenica da život započinje udahom i završava izdahom objašnjava koliko je disanje važno da bi se osjećali zdravije, sretnije i ugodnije u svom tijelu. Pranayama se smatra najvažnijom jogijskom metodom pročišćavanja i uzdizanja svjesnosti kojom postižemo potpunu kontrolu daha. Um postaje smireniji, opušteniji i bistriji, cijelo tijelo se energizira pravilnim i kontroliranim disanjem.
Dovoljno je izdvojiti 20-tak minuta svaki dan, a dobrobiti svakodnevnih vježbi disanja osjetit ćete sigurno vrlo brzo.
U svakoj vježbi sjedite u Lotusu, polulotusu ili položaju koji vam je udoban, ali kralježnica mora biti potpuno ravna. Dlanovi su na koljenima, a kažiprst i palac su nježno spojeni (Jnana mudra), oči su zatvorene ili je pogled niz nos.
Ujjayi Pranayama
Ako ste početnik s pranayamom ili ste je tek odlučili uvrstiti u svakodnevnu praksu, možda je najbolje krenuti sa Ujjayi pranayamom. Tko prakticira jogu, zna da je Ujjayi dah vrlo bitan segment dok vježbamo jogu.
On nas zagrijava, daje nam snagu i njegov zvuk je kao šum valova, a zovu ga još i pobjedničkim dahom. Dišite kroz nos polagano sa nježno stisnutim glasnicama, na način da promatrate kretanje trbuha, pluća i na kraju prsa.
Možete vizualizirati tanku crvenu liniju koju povlačite duž cijele kralježnice. Bitno je da čujete svaki udah i izdah te da su oba jednake dužine. Napravite 10 do 15 udaha i izdaha.
Ova vježba disanja u prijevodu znači ‘poliranje lubanje’, što znači da Kapalabhati daje bistrinu i jasnoću. Osim toga, Kapalabhati čisti sinuse, uklanja višak sluzi i izbacuje ustajali zrak iz trbuha.
Naglasak je na aktivnom i snažnom izdahu kojim izbacujemo nataložene toksine u tijelu, dok je udah spontan.
Nadi Shodhana
Ova pranayama čisti nadije, energetske kanale i balansira tijek prane u tijelu preko ide (lijevog, mjesečevog kanala) i pingale (desnog, sunčevog kanala). Izvodi se dišući naizmjence na jednu pa na drugu nosnicu (udah na lijevu nosnicu, izdah na desnu, udah na desnu, izdah na lijevu).
Ova pranayama počinje i završava na lijevoj nosnici. Ponovite vježbu 20 udaha i izdaha. Nakon nekog vremena možete dodati zadržavanje daha (kumbhaka). Udah na lijevu nosnicu, kumbhaka, izdah na desnu, udah na desnu, kumbhaka, izdah na lijevu.
Bhramari Pranayama
Poznata još kao i Bumbarov dah, a naziv se odnosi na zvuk koji se proizvodi pri izdisaju. Ova pranayama veseli i zabavlja, smiruje tjeskobu i relaksira. Pomaže jasnom govoru, regulira krvni tlak, poboljšava pamćenje i koncentraciju.
Usmjerava pažnju prema unutra, a vibracija zvuka je vrlo smirujuća za čitav živčani sustav. Izvodi se tako što se nakon udaha kažiprstom zatvore uši i nježno s izdahom izgovara zvuk mmmmmm. Ponovite vježbu 10 do 20 puta.
Surya znači Sunce što znači da ova pranayama zagrijava tijelo i idealno ju je prakticirati tijekom zime, prvenstveno se preporučuje ljudima koji su ‘zimogrozni’. U ovoj pranayami udiše se kroz desnu nosnicu i izdiše na lijevu nosnicu.
Možete dodati i kumbhaku ako vam paše zadržavanje daha. Ako zadržavate dah, svakako stisnite Mula Bandhu i Jalandhara Bandhu koje pomažu zadržati pranu (energiju) unutar tijela. Ponovite vježbu 20 udaha i izdaha.
Yoga vježbe disanja olakšavaju i energiziraju
Pretvorite letargiju u energiju
AHIMSA – temeljno načelo yoge i duhovne prakse
Yoga vježbama vratite biološki sat unatrag