Prošlo je svršeno vrijeme kad smo u dnevnoj njezi kože koristili samo jednu kremu koja je pokrivala sve univerzalne potrebe kože – zaštitu i osjećaj ugode. Ako ste i dalje vjerni samo jednom proizvodu koji zadovoljava sve vaše potrebe, ovo nije tekst koji će vas razuvjeriti, već vodič kroz brojne, ponekad zbunjujuće proizvode koje kozmetička industrija lansira sa svakim godišnjim dobom. Da ne budemo isključivi – i potrebe kože se mijenjaju, kako s godinama u koje ulazimo, tako i s unutarnjim i vanjskim uzročnicima kao što su hormonski disbalans, stres, zagađenja u okolišu i svi subjektivni i objektivni razlozi neuredne svakodnevice.
Serumi mogu biti vodenaste, gelaste ili uljne teksture, esencije su uglavnom vodenaste, a boosteri i ampule su koncentriranije i brzoupijajuće vodenaste forme.
Po čemu se razlikuju?
Nema jasnog kronološkog poretka kad se koja tekstura pojavila – našem podneblju su poznatiji serumi kao pioniri laganih, koncentriranih preparata koji su predstavljali korak prije nanošenja kreme; esencije su došle na valu popularnosti azijske kozmetike, a boosteri su nova generacija proizvoda koji ciljano povremenom uporabom rješavaju goruće probleme kože.
Što se gustoće i viskoznosti tiče, razlike među navedenim oblicima su također pomalo mutne. Općenito možemo reći da serumi mogu biti vodenaste, gelaste ili uljne teksture, esencije su uglavnom vodenaste, a boosteri i ampule su koncentriranije i brzoupijajuće vodenaste forme. Naravno, gustoću i osjećaj na koži uvjetuje i vrsta aktivnog sastojka, a danas u ponudi imamo raznolike: staru školu molekula (vitamin C, različite oblike hijaluronske kiseline, retinol…) i, primjerice, moćne antioksidanse (piknogenol, resveratrol, polifenole…).
Serumi, esencije, boosteri i ampule: zajedničke karakteristike
1. Izvrsna su priprema kože za nanošenje uobičajene dnevne kreme i fiksiranja svih idućih slojeva njege i make-upa (poput slojeva na slikarskom platnu).
2. Mogu se koristiti samostalno: samo ljeti ili samo noću (ako želite odmoriti kožu od ostalih proizvoda).
3. Multi tasking: ako su vaše potrebe npr. ciljana njega protiv bora i hidratacija kože – serumom možete djelovati na sprečavanje vidljivosti bora, a kremom na hidrataciju i zaštitu te je na ovaj način zaokružena kompletna njega.
4. Dolaze u manjim mililitražama, a svakodnemom uporabom štedimo uobičajene količine dnevne ili noćne kreme.
Kako odabrati pravi proizvod za sebe?
Kod odabira seruma važno je odrediti koje stanje kože tretirate (je li vaša koža suha, dehidrirana, bez sjaja ili bez tonusa…), godišnje doba (jer se npr. tretman hiperpigmentacija uglavnom rješava zimi, a sprječava ljeti uz odgovarajući zaštitni faktor) i, naravno, teksturu jer nam ne odgovaraju svi serumi na isti način (npr. serumi namijenjeni zreloj koži vrlo često ostavljaju ljepljiv trag na mladenačkoj).
Osim toga, važno je isprobati i kako se vaša prednjega sljubljuje s ostatkom dnevne njege jer odabirom krive teksture u individualnoj rutini može doći do “ruljenja” ili neželjenog masnog sjaja kao završnog učinka.
Preporuke
Donosimo vam vodič kroz najpopularnije proizvode ove vrlo važne niše kozmetičkih proizvoda.
Hidratacija
- Eucerin Hyaluron Filler ampule anti-age učinka
- Vichy mineral 89 booster za brzi oporavak
- Avene Hydrance Optimale serum
- Lierac Hydragenist serum koži daje vlažnost
- Novexpert booster s hijaluronskom kiselinom
Njega zrele kože
- Perricone MD Cold Plasma koncentrirani serum
- Caudalie Resveratrol Lift serum
- La Roche-Posay Hyalu B5 serum
- Skeyndor Uniqcure koncentrat protiv bora
- Filorga Time Zero serum za korekciju bora
Ujednačavanje hiperpigmentacija
- Ducray Melascreen serum za hiperpi-gmentacije
- Jowae koncentrat protiv hiperpigmenta-cija
- Eucerin koncentrat protiv hiperpigmenta-cija SPF 30
- Lierac Lumilogie koncentrat protiv hiper-pigmentacija
Revitalizacija kože
- Apivita Bee Radiant iluminirajući serum
- Lierac Mesolift serum protiv umornog izgleda
- Nuxe Creme Prodigieuse boost koncentrat
- Elemis Superfood ulje za lice