Avokado (lat. Persea americana ili Persea gratissima) je od davnina poznato tropsko voće. Potječe iz prašuma Južne i Sjeverne Amerike gdje se prema arheološkim nalazima koristilo u kulinarstvu još prije 8.000 godina. Prvi su ga uzgajali Inke, Olmeci i Maje koji su ga smatrali čarobnom biljkom i vjerovali da njeguje tijelo izvana i iznutra. Prva njihova zapažanja bila su točna, isto kao i vjerovanje u ljekovitost avokada, što su kasnije potvrdila brojna znanstvena istraživanja.
Naziv avokado potječe od astečke riječi ahuacatl koja, zbog oblika i izgleda vanjske kore, ovo voće opisuje kao “krokodilovu krušku”. Kultivirani uzgoj avokada započeo je prije 5.000 godina, a u Europu su ga u 16. stoljeću donijeli Španjolci.
Bogati, kremasti i punog okusa, avokado je zdravi dodatak svakom jelu.
Avokado je bogat nutrijentima
Bogati, kremasti i punog okusa, avokado je zdravi dodatak svakom jelu. Sadrži veliki udio dobrih masti i obiluje brojnim nutrijentima. 100 grama avokada sadrži oko 160 kalorija, 15 grama masti, 9 grama ugljikohidrata i 2 grama proteina.
Avokado sadrži oko dvadeset esencijalnih vitamina. Obiluje vlaknima, kalijem, visokim udjelom vitamina E i B te folnom kiselinom. Poboljšava apsorpciju nutrijenata i tako omogućava tijelu da upije više hranjivih tvari. Ako ga kombinirate s drugim biljnim namirnicama, povećavate hranjivost obroka i apsorpciju vitamina A, D, E, K te karotenoida.
Dobrobiti avokada
1. Poboljšava zdravlje kože
Avokado može poboljšati izgled vaše kože, a zbog udjela mononezasićenih masnih kiselina pomaže koži da zadrži vlagu. Prisutne omega-3 kiseline pomažu u smanjivanju crvenila i nadraženosti te potiču na brži proces obnove kože. Redovita konzumacija avokada smanjuje znakove starenja i potiče stvaranje kolagena poboljšavajući elastičnost i čvrstoću kože.
2. Stimulira rad mozga
Stručnjaci smatraju avokado top namirnicom za zdravlje mozga zbog visokog udjela omega-3 kiselina i vitamina E. Omega 3 održava mozak zdravijim tako što poboljšava dotok krvi u prednji dio koji je bitan za kritičko razmišljanje, ponašanje, donošenje odluka i planiranje. Vitamin E klinički je dokazan kao sredstvo koje pomaže u smanjenju progresije Alzheimerove bolesti, te se smatra posebno korisnim u ranom stadiju. Preporuka je pojesti jedan avokado dnevno.
3. Čuva zdravlje srca
Studije su pokazale da ljudi koji često jedu avokado imaju znatno manji rizik od pojave srčanih bolesti. Avokado obiluje mononezasićenim masnim kiselinama, koje čuvaju zdravlje srca i snižavaju razinu triglicerida i lošeg kolesterola u krvi.
Sadrži i tvari koje posredno čuvaju zdravlje srca:
- vitamin E koji prevenira oksidaciju kolesterola
- folnu kiselinu koja reducira razine štetnog homocisteina
- kalij koji regulira krvni tlak
- fitosterole koji reduciraju apsorpciju kolesterola
Danas znamo da avokado sadrži više kalija nego banana. Ovo voće također ublažava utjecaj stresa te ima alkalna, odnosno lužnata svojstva.
4. Pomaže pravilnom razvoju fetusa
Visok udio folne kiseline u avokadu može značajno zaštiti zdravlje vašeg ploda. Samo jedna šalica donosi trećinu preporučene dnevne količine folne kiseline za trudnice. Folna kiselina je ključni prenatalni nutrijent koji pomaže pravilnom razvoju fetusa. Od izuzetne je važnosti i u prevenciji porođajnih mana, poput oštećenje neuralne cijevi i spine bifide.
5. Sprječava i liječi artritis
Avokado sadrži brojne protuupalne spojeve koji sprječavaju i liječe upale koje dovode do artritisa. Tome pomažu visoke razine fitosterola i raznih karotenoida koje avokado sadrži. Fitosteroli se nalaze u mastima, a najveći udio karotenoida nalazi se u tamnijim dijelovima voća, bliže koži. Avokadovo ulje, kao koncentrirani oblik, posebno je dobro za liječenje artritisa ako se konzumira redovito.
6. Sprečava nastanak nekolikih vrsta raka
Avokado može prevenirati pojavu raka usne šupljine, kože i prostate. Antikancerogena svojstva povezana su s njegovim antiupalnim i antioksidativnim nutrijentima. Dobar je izvor antioksidansa glutationa, koji se bori protiv slobodnih radikala i samim time štiti od raka. Oleinska kiselina sadržana u avokadu, posebno je dobra kod raka dojke.
Osim što može spriječiti pojavu tumora, avokado ublažava i nuspojave i neugodne posljedice kemoterapije.
7. Regulira šećer u krvi
Mononezasićene kiseline iz avokada mogu poboljšati razine kolesterola i prevenirati inzulinsku rezistenciju koja uvelike doprinosi nastanku dijabetesa tipa 2. Visok udio topivih vlakana u avokadu poboljšava kontrolu razine glukoze, a oleinska kiselina ima povoljan učinak na inzulinsku rezistenciju. Avokado je također namirnica niskog glikemijskog indeksa.
8. Poboljšava probavu
Avokado sadrži B vitamine koji otpuštaju probavne enzime potrebne za dobru probavu. Oni poboljšavaju i sposobnost tijela da upije nutrijente koji imaju esencijalnu funkciju u procesu probave. Avokado ima više vlakana nego, primjerice, jabuka. Vlakna pomažu radu probave te potiču eliminaciju toksina iz vašeg organizma. Balansira razinu PH u tijelu i pomaže kod stanja poput žgaravice i želučanih tegoba.
9. Pomaže kod mršavljenja
Iako avokado obiluje mastima i kalorijama, svejedno je izuzetno dobar za mršavljenje. Zahvaljujući zdravim masnoćama, nakon konzumacije avokada brzo se javlja dugotrajan osjećaj sitosti, pa ćete do kraja dana imati manju potrebu za hranom. Sadrži i L-karnitin – amino kiselinu koja se ciljano koristi za bolje izgaranje masnoća.
10. Čuva zdravlje očiju
Avokado pomaže u održavanju dobrog vida. Bogat je korisnim nutrijentima poput luteina i zeaksantina koji štite oči od oksidativnog stresa. Ti su antioksidansi jako važni za dobar vid te drastično smanjuju rizik od makularne degeneracije i katarakte – bolesti koje inače pogađaju starije osobe.
11. Uravnotežuje ženske hormone
Istraživanja su pokazala da konzumacija avokada jednom tjedno dovodi ženske hormone u balans, smanjuje rizik od pretilosti tijekom trudnoće, kao i rizik od raka vrata maternice.
Avokado u kulinarstvu
Avokado možete jesti sirov ili ga termički obraditi. Najpoznatije jelo od avokada je meksički dip guacamole – pire od avokada pomiješan sa sokom limete, čilijem, korijanderom, lukom, soli i paprom.
Avokado se odlično uklapa u razne salatne kombinacije, može se koristiti kao namaz, dodatak hladnim juhama ili umacima.
S avokadom možete pripremiti i slastice, poput moussea, sorbeta i sladoleda ili raznih voćnih salata. Sjemenke avokada su također jestive i izuzetno hranjive iako djeluju čvrsto i neupotrebljivo. Lako ih možete usitniti pomoću multipraktika.
Usitnjene sjemenke avokada dodajte u salate, juhe i smoothieje:
- obiluju antioksidansima
- preveniraju rak
- liječe probavne poremećaje
- održavaju zdravlje krvožilnog sustava
- poboljšavaju osjećaj sitosti i pomažu u mršavljenju
- smanjuju gljivice
- poboljšavaju ton kože
Ulje avokada zbog omjera masnih kiselina ima visoku točku dimljenja (izgaranja) zbog čega je odlično za prženje i pečenje hrane. Naravno, njime možete začiniti i salate te ga koristiti kao bilo koje drugo ulje.
Salata od avokada i čilija
Sastojci:
- 1 nasjeckani avokado
- 200 g zelene salate
- 1 organski uzgojena limeta (iscijeđen sok i naribana korica)
- 1 nasjeckana čili papričica
- 3 jušne žlice maslinovog ulja
- himalajska sol po želji
Pomiješajte i poslužite.
Gljive, pesto i avokado – savršen trio za jutarnji tost