Ako tražite pomoć za zdravlje mozga i crijeva, smokva je idealan izbor. To je najbolje sredstvo za uspostavljanje ravnoteže između ta dva isprepletena segmenta zdravlja.
Smokve sadrže jedinstvene fironutrijente vezane za minerale kao što su biodostupni kalij i natrij, koji posebno hrane i izgrađuju neuroprijenosnike i podržavaju neurone i sinapse u mozgu. To je iznimno voće koje sprječava razvoj Alzheimerove i Parkinsonove bolesti, demencije te drugih neuroloških poremećaja, uključujući amiotrofičnu lateralnu sklerozu.
Najmoćnije sredstvo za čišćenje crijeva
Kožica smokve hrani dobre bakterije i ima antiseptičko djelovanje pa ubija reproduktivne bakterije, parazite, plijesan i otrovne teške metale akumuliranje u crijevima. Sjemenke smokve ulaze u džepiće crijeva te u tim pukotinama uništavaju skrivene bakterije, viruse i gljivice koji izazivaju bolesti. Pulpa voća i njezina vlakna masiraju sluznicu crijeva i jačaju imunitet probavnog sustava te ublažavaju želučane bolove i nadimanje. Smokve su učinkovite kod ublažavanja crijevnih tegoba uključujući divertikulitis, upalu slijepog crijeva, konstipaciju, upalu debelog crijeva i komplikacije izazvane bakterijom C. difficile.
Zdravstvene blagodati smokava
Smokve su bogate vitaminima kao što su vitamini B, koji su posebno vezani za fitonutrijente i kao takvi uklanjaju radioaktivne supstance iz tijela. Također, obiluju mineralima u tragovima, mikronutrijentima i antioksidansima te predstavljaju savršen lijek za mnoge bolest. Antioksidansi nas štite od slobodnih radikala čije razorno djelovanje može dovesti do prijevremenog starenja, demencije, srčanih bolesti i karcinoma. Istraživanja ukazuju da klorogenska kiselina uravnotežuje razinu šećera u krvi.
Smokve, kao i druge namirnice bogate vlaknima, pomažu u mršavljenju i održavanju željene težine. U smokvama su pronađeni i spojevi s antikarcinogenim djelovanjem – benzaldehid i kumarini. Preliminarna zdravstvena istraživanja su potvrdila potencijalno djelovanje ovih spojeva na karcinome prostate i kože.
Hranjive tvari u smokvama na 100 grama:
- Ugljikohidrati 19,18 g
- Bjelančevine 0,75 g
- Masnoće 0,30 g
- Vlakna 2,9 g
- Folacin 0,06 mg
- Niacin 0,4 mg
- Piridoksin 0,11 mg
- Pantoten 0,3 mg
- Vitamin C 2 mg
- Vitamin K 0,05 mg
- Kalij 232 mg
- Kalcij 35 mg
- Magnezij 17 mg
- Cink 0,15 mg
- Bakar 0,07 mg
- Željezo 0,37 mg
Uvrstite smokve u prehranu ako patite od bilo kojeg od sljedećih zdravstvenih stanja:
Alzheimerova bolest, Parkinsonova bolest, demencija, amiotrofična lateralna skleroza (AMS),
divertikulitis, Wilsonova bolest, poremećaj hiperaktivnosti i deficita pažnje (ADHD),
epilepsija, trovanje salmonelom, moždana kap, posttraumatski stresni poremećaj (PTSP),
multipla mijeloma, limfom, rak jajnika, debelog crijeva i kostiju, kronični proljev,
upala slijepog crijeva, disleksija, žučni kamenac, infekcija mokraćnog trakta,
sindrom postularne tahikardije, neuropatija, infekcija E. coli, celijakija, Crohnova bolest,
ekcem, psorijaza, hepatitis A, B, C i D, megakolon, propusnost crijeva i Mortonov neurom.
Borite li se s promjenama raspoloženja, potištenosti, razočaranja ili ste skloni napadima tuge, upravo će konzumacija smokve olakšati vaš emocionalni teret.
Uvrstite smokve u prehranu ako patite od nekog od sljedećih simptoma:
bolovi u grudima, išijas, bolovi u rektumu, malaksalost, mučnina,
tegobe s disanjem, oštećenje hrskavice koljena, gubitak sluha, problemi s vidom,
povećana slezena, krvarenje, zakrčenje vena i arterija, konstipacija, svrbež kože,
trigeminalna neuralgija, oštećenja tkiva jetre, upala živca, upala slijepog crijeva,
adhezije na jetri, problemi sa sinusima, zatrovanost krvi, mentalna maglica.
Smokvama olakšajte emocionalni teret
Smokve su hrana koja liječi rane nastale kao posljedica osjećaja isključenosti. S druge strane, one nam pomažu u donošenju mudrih odluka o tome koga ćemo isključiti iz vlastitog života. Također smanjuju osjećaj animoziteta. Borite li se s promjenama raspoloženja, potištenosti, razočaranja ili ste skloni napadima tuge, upravo će konzumacija smokve olakšati vaš emocionalni teret.
Simbolika smokvinog stabla
Stablo smokve simbol je mudrosti. Za razliku od drugih stabala, kad je riječ o oprašivanju i hrani, zbog čeka ili previše ili premalo rađaju, svako stablo smokve ima usađenu inteligenciju na temelju koje odlučuje koliko će smokava roditi. Stabla smokve dovoljno su mudra da rastu visoko i široko i daju mnoštvo plodova, kako bi se velik broj ljudi mogao njima nahraniti.
Ispod površine, stabla posjeduju duboke korijene okružene snažnim i moćnim mikroorganizmima koji uravnotežuju Ph gline na razini tla i tako omogućavaju da korijenje apsorbira i one hranjive tvari koje druga stabla nisu sposobna iskoristiti.
Smokve ne samo da uravnotežuju fizičko zdravlje mozga i crijeva, nego su i same po sebi model ravnoteže. Kad to voće unesemo u svoj organizam, ono potiče metafizičku ravnotežu između glave i crijeva.
I lišće je ljekovito
Lišće smokve je već odavno poznato zbog svojih ljekovitih svojstava – liječi bronhitis, bradavice, cirozu jetre, visoki tlak, kožne probleme i čireve. Također, izuzetno je dobro za dijabetes. Obično se koristi sok lišća smokve, koji se uzima odmah nakon ustajanja, uz doručak.
Možete također prokuhati lišće smokve u vodi i piti kao čaj.
Čaj od lišća smokve protiv dijabetesa
Dvije čajne žlice suhog lišća smokve prelijte šalicom (200 ml) kipuće vode. Pokrijte i ostavite 10-15 minuta. Zatim procijedite. Svakog jutra, popijte jednu čašu ovog čaja uz doručak.
Lišće smokve je već odavno poznato zbog svojih ljekovitih svojstava – liječi bronhitis, bradavice, cirozu jetre, visoki tlak, kožne probleme i čireve.
Suhe smokve – koncentrirana superhrana
Suhe smokve visoko su koncentriran izvor minerala, vitamina i antioksidanata. Imaju više kalorija od svježih – 249 kalorija na sto grama. I svježe i suhe smokve sadrže značajne količina vitamina skupine B kao što su niacin, piridoksin, pantoten i folna kiselina. Ovi vitamini sudjeluju u metabolizmu ugljikohidrata, bjelančevina i masnoća. B-kompleks je značajan za moždanu funkciju, osobito za dobro raspoloženje.
Suhe smokve obilan su izvor minerala kalcija, cinka, kalija, selena, željeza i bakra. Željezo i bakar potrebni su za stvaranje crvenih krvnih zrnaca, dok je kalij važan sastavni dio stanica i tjelesnih tekućina te pomaže u regulaciji srčanog ritma i krvnog tlaka. Kuhane smokve kao čaj, pomažu kod moždanih bolesti, upale grla i pluća.
Prijedlozi za serviranje
Smokve su slatke i sočne pa su dobre za jelo bez ikakvih dodataka. No, možete ih kombinirati i s drugim namirnicama. Svježe smokve prikladan su dodatak salatama, kolačima i sladoledima.
Suhim smokvama možete obogatiti sendviče, ali i kolače raznih vrsta. Pripremate li kašu od zobi ili neke druge cjelovite žitarice, ubacite par suhih ili svježih smokava.
Svježe smokve punjene kozjim sirom i isjeckanim bademima mogu poslužiti kao predjela ili deserti.
Salata od smokava i kozjeg sira
Ova salata izvrstan je odabir kad ste spremi za promjenu. Kozji sir možete kombinirati sirovim sirom od makadamija oraščića, kao što je navedeno u receptu. I sve začiniti svježim limunovim sokom. Za ljetnih večeri, kada se opuštate s prijateljima i obitelji, uživajte u ovoj osvježavajućoj i hranjivoj salati.
Sastojci:
4 šalice rikole
250g svježih smokava
1/2 šalice sirovih makadamija oraščića
svježe iscijeđen sok od 1 limuna
1/2 žlice maslinovog ulja
1 veći režanj češnjaka
2 žlice meda (po želji)
Priprema:
Rikolu podijelite na dva tanjura. Narežite smokve i poslažite ih po rikoli. Miksajte makadamija oraščoće, polovicu limunovog soka, maslinovo ulje i češnjak, sve dok ne dobijete glatku smjesu. Po potrebi dodajte malo vode. Podijelite ‘sir’ od makadamija oraščića po porcijama salate. Poslužute uz nekoliko kapi limunovog soka te, po želji, s nekoliko kapi meda.
TOP namirnice s pomlađujućim učinkom