Jedna od naizgled nespojivih činjenica je muški spolni hormon, testosteron, u ženskom organizmu. Međutim, to je sasvim normalno stanje. Zapravo, ne bi bilo normalno da testosterona u tijelu žene uopće nema.
Uzroci i posljedice
Poremećaji u produkciji i djelovanju testosterona mogu se desiti intrauterino, ali i u daljnjem životu žene. S obzirom na razdoblje u kojemu se dese ova odstupanja, uzroke i posljedice povećanih razina testosterona u organizmu žene bit će lako rješavati i rješiti, ili će se rješavati dugotrajno, različito i s promjenljivim pristupom, a neka i doživotno.
Normalno se male količine testosterona u žene proizvode i otpuštaju u krvotok iz jajnika i nadbubrežnih žlijezda. Sve dok su vrijednosti testosterona unutar referentnih granica za ženski organizam, oni ne stvaraju nikakve probleme. Problemi nastaju kada se proizvodnja i otpuštanje testosterona u krvotok poveća iz raznih razloga.
Povećana količina testosterona
Povećana količina testosterona u ženskom organizmu može dovesti do poremećaja menstruacijskog ciklusa, pojačane dlakavosti (po licu, ekstremitetima, trupu), prorjeđene kose (pa i ćelavosti), akni, debljine, neplodnosti itd. Povećane razine testosterona mogu se dokazati u sindromu policističnih jajnika, s različitom paletom vanjskih (vidljivih) i unutarnjih (biokemijskih, staničnih) promjena, kao što su inzulinska rezistencija, snižene vrijednosti tzv. dobrog kolesterola, povišene vrijednosti tzv. lošeg kolesterola i triglicerida, povišenog arterijskog tlaka i slično.
Žene s nekim od nabrojenih poremećaja trebaju se najprije javiti ginekologu, no ako su dominantni dermatološki simptomi, javit će se najprije dermatologu. To nije greška, no najčešće će i od strane dermatologa biti dodatno upućene i ginekologu.
Liječenje
Modaliteti liječenja su različiti (s obzirom na uzroke) i najčešće su dugotrajni (višemjesečni ili višegodišnji). Zato je važno ne odustajati od liječenja kada se nakon prvih tjedana ili mjeseci ne vidi učinak i pridržavati se uputa i ginekologa i dermatologa. Od medikamentoznog liječenja primjenjuju se različiti antiandrogeni, zatim antibiotici prema potrebi, te naposljetku i neki kozmetički postupci.
Testosteron u menopauzi
U menopauzi imamo sasvim drugačiju situaciju. Prema i u menopauzi, normalno niske razine testosterona u ženskom organizmu su još niže, što za posljedicu najčešće ima smanjen libido. Tu su kod nas terapijske mogućnosti ograničene, a u obzir može testosteronska terapija, ako nema kontraindikacija.
Kako vidimo, testosteron, muški spolni hormon, jedan od androgena, ima važnu ulogu u urednom funkcioniranju organizma žene. Čega se najčešće nije svjesno dok se ne pojave problemi povezani s povišenim njegovim razinama, što je posljedica bolesnog stanja. Odnosno sniženima, što je pak normalna situacija u trećoj životnoj dobi žene.
Autorica: prim.dr.sc. Vesna Stepanić dr.med.