Neke od najčešćih ozljeda na tijelu upravo su ozljede noktiju. Ukoliko su nastale u djetinjstvu, na njih smo vremenom i zaboravili. No, bez obzira na to mogu ostaviti trajne posljedice u korijenu. Nokti mogu biti promijenjeni na različite načine, ali ako se radi o estetskom nedostatku to je razlog za odlazak kod dermatologa. Osim vidljivih promjena, nokat može biti i bolan, što može utjecati na obavljanje svakodnevnih dužnosti i rada. Uloga noktiju nije malena. Oni, kao rožnata tvorevina, štite vrhove prstiju. Korijen nokta se ne vidi, a ono što je vidljivo su ploča nokta i polumjesečasti bijeli zvan lunula. Zdrav nokat nije odignut od ležišta nokta te ne urasta u okolno tkivo i nije bolan.
Promjene na noktima ne moraju biti bezazlena pojava. Često zahtijevaju pregled kod dermatologa kako bi se utvrdilo o čemu se točno radi.
Vrste ozljeda noktiju
Najčešće dolazi do ozljede pojedinačnog nokta. Ozljeda pojedinog nokta može biti namjerna ili nenamjerna. Nagli udarci nokta očituju se kao bolnost i hematom ispod nokta, pa je potrebno vrijeme od desetak dana kako bi se nokat počeo oporavljati. No, ako je ozljeda bila jaka, nokat može i otpasti. Tada je potrebno vrijeme od nekoliko mjeseci da bi narastao novi nokat. Ozljede noktiju mogu ostaviti i trajne promjene u korijenu nokta pa nokat kasnije može imati i promijenjeni izgled i biti kraći, deblji i žućkastiji.
Ovakve promjene na noktima čest su razlog odlaska dermatologu jer pacijenti najčešće pomišljaju da se radi o gljivičnoj infekciji noktiju. Ponekad je teško objasniti da nisu sve bolesti noktiju gljivičnog porijekla i da u pozadini promjene može biti i ozljeda nokta.
Promjene i liječenje
Nakon ljeta kada se s noktiju skine trajni lak ili gel uočljivije su promjene na noktima jer ovi lakovi čine nokte tvrđima i time osjetljivijima na udarce i ozljede. Oni su predviđeni kao estetski dodatak za otvorenu obuću i time je izbjegnut pritisak na nokte.
Kod osoba koje puno hodaju ili trče ili su i tijekom ljeta u zatvorenoj obući ozljede noktiju su češće. Nokat može biti ozlijeđen i nestručno tretiran pedikurama ili manikurama pa je bitno da takve postupke provodi stručno osposobljena i kvalificirana osoba. Ozlijeđeni nokat može spontano otpasti pogotovo ako je ispod njega podljev krvi, tj. hematom.
Ponekad u liječenju ozljede nokta mora djelovati i kirurg, pa se ozlijeđeni nokat mora kirurški odstraniti ili se mora maknuti dio koji urasta u okolno tkivo. Nakon toga mora proći nekoliko mjeseci kako bi ponovno narastao zdrav i nepromijenjen nokat. Sve tamnije promjene ispod noktiju zahtijevaju pregled dermatoskopom. Na osnovu takvog pregleda može se zaključiti radi li se o modrici tj. hematomu ispod nokta ili čak o tumoru kože tj. melanomu.
Promjene na noktima ne moraju biti bezazlena pojava. Često zahtijevaju pregled kod dermatologa kako bi se utvrdilo o čemu se točno radi.
Autorica: mr. sc. Klaudija Šebetić dr. med., spec. dermatovenerologije