Konzumirate li puno škroba i šećera, na vašim se zubima stvaraju naslage stvrdnutih bakterija – plak. Ostane li plak na zubima dulje od nekoliko dana, tada se formira zubni kamenac, koji, ako se ne čisti, dovodi do upala i oboljenja desni. Loša je vijest i ta da su upaljene desni natečene te s vremenom može doći i do klimanja, pa čak i ispadanja zuba. A kako sve to još dolazi u paketu s lošim zadahom, problem postaje još teži. Stoga je važno poduzeti sve korake kako biste eliminirali ovaj neugodni problem.
Desni koje krvare same od sebe i bez prethodnog četkanja, mogu upućivati čak i na ozbiljniji zdravstveni problem, poput dijabetesa. U tom slučaju, treba se obratiti liječniku kako bi se točno utvrdio uzrok jer ćete jedino njegovim uklanjanjem riješiti i problem krvarenja desni. Također, uzimate li lijekove poput varfarina ili aspirina, i to može biti okidač za krvarenje.
Ako vam desni učestalo krvare, svakako prvo posjetite stomatologa kako bi provjerio stanje vaših zuba i desni i kako bi vam preporučio eventualne promjene u higijeni zuba. Mi vam donosimo i neka odlična i lako dostupna prirodna rješenja za zdrave zubi i desni. Isprobajte ih i uvjerite se u njihovu djelotvornost.
Svakih šest mjeseci (najmanje) posjetite stomatologa kako bi uklonio nastali plak sa zuba jer i to može biti okidač za bolesti desni i neugodno krvarenje.
Mogući uzroci krvarenja desni:
- presnažno četkanje zuba
- korištenje tvrde četkice
- neoprezna upotreba zubnog konca
- slaba higijena zuba
- infekcije desni
- lijekovi za razrjeđivanje krvi
- hormonske promjene u trudnoći
- umjetni zubi ili retainer za zube koji ne pristaje dobro
- pušenje
Rjeđi, ali i opasniji uzroci krvarenja:
- gingivitis
- parodontoza
- manjak vitamina K
- manjak vitamina C
- leukemija
- dijabetes
- trombocitopenija
- hemofilija
Savjeti za bolje zdravlje zuba i desni
Prije nego što primijenite neko od prirodnih rješenja, svakako istražite koji je mogući uzrok krvarenja i poduzmite sljedeće korake:
Ako prejako četkate zube, smanjite pritisak četkicom.
Uzimate li lijekove za razrjeđivanje krvi, razgovarajte s liječnikom o promjeni lijeka.
Pazite na higijenu usne šupljine – četkajte zube nježnim pritiskom dvaput dnevno 2-3 minute!
Mijenjajte zubnu četkicu svakih nekoliko mjeseci ili češće.
Čistite prostor između zuba zubnim koncem (ako vam to izaziva krvarenje, posavjetujte se sa zubarom).
Pojačajte unos vitamina, osobito vitamina K (kelj, mladi luk, prokulice, kupus, brokula…) i vitamina C (jagode, citrusi, paprike, peršin…).
Pijte zeleni čaj i žvačite listove svježe metvice (protiv zadaha i za zaštitu zuba od bakterija).
Svakih šest mjeseci posjetite stomatologa kako bi uklonio nastali plak sa zuba jer i to može biti okidač za bolesti desni i neugodno krvarenje.
Smanjite razine stresa – studije su pokazale da dugotrajan stres povećava rizik od parodontoze i drugih oboljenja desni i zuba.
Prirodna rješenja za desni koje krvare
1. Mućkanje ulja
Krvare li vam desni, a još niste počeli prakticirati mućkanje ulja, vrijeme je da uvedete i tu praksu. Mućkanje ulja, pokazalo se, smanjuje upalne procese u desnima i ublažava simptome oboljenja desni. Ova zdrava navika sigurno će smanjiti krvarenje desni, a ujedno će izvrsno očistiti zube i cijelu usnu šupljinu. Mućkanje će vas riješiti i neugodnog zadaha.
Primjena
Mućkajte u ustima 1-2 žličice kokosovog ulja 20-ak minuta. Zatim ispljunite sadržaj u koš za smeće (ne u odvod jer se može začepiti). Prakticirajte ovo svaki dan, najbolje u jutarnjim satima.
2. Slana otopina i hidrogen-peroksid
Sol ima protuupalno i antiseptičko djelovanje, stoga će ublažiti naticanje desni i upalni proces. Ispiranjem usne šupljine slanom otopinom uklonit ćete ostatke krvi iz usta i bakterije.
Primjena
U šalicu tople vode dodajte 1 žličicu soli, promućkajte u ustima i ispljunite. Slanu otopinu primjenjujte više puta na dan. U toplu slanu vodu možete dodati i malo sode bikarbone kako biste dodatno eliminirali bakterije. Također, nakon četkanja i pranja zuba usnu šupljinu možete isprati i hidrogen-peroksidom. On će ukloniti plak i bakterije (nemojte progutati, nego sadržaj ispljunite).
3. Hladni oblozi – za trenutačno zaustavljanje krvarenja
Primjena hladnih obloga dovodi do stezanja krvnih žila, čime se trenutačno zaustavlja krvarenje.
Primjena
Na obraz, na mjesto gdje desni krvare, prislonite hladni oblog – to može biti vrećica s ledom i sl. Ako nemate obloge, možete primijeniti i običan pritisak na mjesto krvarenja. Uzmite čistu krpicu pa pritisnite dio desni koji krvari ili pritisnite mjesto prstom (pazite da su vam ruke čiste).
4. Sirovi med
Pčelinji proizvodi poput meda izvrsni su za zdravlje, pa tako i za zube i desni. Zahvaljujući svojim protuupalnim i antibakterijskim svojstvima, med će ublažiti krvarenje i pomoći desnima da zacijele i ozdrave.
Primjena
Svaki dan dvaput dnevno nježno izmasirajte desni s malo kvalitetnog sirovog meda.
5. Eterično ulje klinčića (ili čajevca) + kokosovo ulje
Eterično ulje klinčića ima snažno antimikrobno i antibakterijsko djelovanje, a osim toga djeluje i kao prirodni analgetik. Glavni sastojak ulja klinčića je eugenol, koji ima protuupalni učinak.
Slično djelovanje ima i ulje čajevca, tako da možete birati između ta dva moćna ulja.
Primjena
Pomiješajte 2 kapi ulja klinčića (ili čajevca) s 1 žlicom kokosova ulja. Utrljajte mješavinu u desni pa ostavite da djeluje 10-ak minuta. Potom isperite usta vodom. U početku možete osjetiti blago žarenje na desnima, ali ta će neugodna senzacija brzo proći. Mažite desni uljem klinčića barem dvaput na dan.
6. Kurkuma + ulje gorušice
Zahvaljujući svojim protuupalnim, antimikrobnim i antikancerogenim svojstvima, kurkuma već ima zvjezdani status među začinima. Ulje gorušice ima antibakterijsko djelovanje. Poznato je po tome što odlično čisti zube od mrlja nastalih, primjerice, uslijed dugotrajne konzumacije kave ili pušenja.
Primjena
Pomiješajte 1 žličicu kurkume u prahu s 1/2 žličice ulja gorušice, pa tom mješavinom svaki dan dvaput dnevno nježno istrljajte desni.