Zima kao godišnje doba donosi niske temperature, hladnoću, boravak u grijanim prostorijama i suhom zraku, a svi zajedno snažno djeluju na kožu. Zimski klimatski uvjeti i hladan vjetar isušuju kožu, što utječe na zaštitni hidrolipidni sloj kože.
Zimski klimatski uvjeti i hladan vjetar isušuju kožu, što utječe na zaštitni hidrolipidni sloj kože.
Boravkom u zatvorenom prostoru koža je izložena suhom i toplom zraku, ali i radi velikih temperaturnih razlika u zatvorenom prostoru i na otvorenom dolazi do gubitka vlage u koži. Bez obzira na tip i stanje kože, štetni utjecaji čine kožu suhom, ispucalom, zategnutom, dehidriranom i bez sjaja. Dolazi do pojave suhe i hrapave kože, praćene svrbežom i crvenilom.
Simptomi postaju još izraženiji ako je koža i inače suha i osjetljiva. Oštećenje hidrolipidnog filma kože i posljedično gubitak vlažnosti može biti različitog intenziteta. Ako je koža jako suha i hidrolipidni film kože jako oštećen, koža postaje nezaštićena i osjetljiva na infekcije.
Što je hidrolipidni sloj i zašto je tako bitno njegovo očuvanje tijekom zime?
Hidrolipidni sloj se nalazi na površini kože poput zaštitnog filma kojeg stvaraju žlijezde znojnice i lojnice te čuva kožu od dehidracije, oštećenja i povećava njezinu otpornost prema infekcijama kože.
Ako je oštećen tada koža postaje grupa hrapava, rožnati sloj je oštećen te je otvoren put svrbežu kože i sklonosti infekcijama kože. Sve navedeno upućuje da je tijekom zime potrebno voditi više brige o njezi kože i vraćanje vlage i masnoće koži. Najviše su pogođeni izloženi dijelovi tijela kao što je lice, usnice, ruke kada se prvo primjećuju znaci suhoće i iritacije.
Njega kože zimi
Nedovoljnom njegom suhoća se može opaziti i na koži cijelog tijela. Stoga se tijekom hladnih mjeseci koža može jako oštetiti, radi čega ju je bitno njegovati s proizvodima koji će joj vratiti izgubljenu vlagu te će je zaštiti od štetnih vanjskih utjecaja. Koža bi se trebala prati s nježnim sapunima, pogotovo ruke i izbjegavati učestalo i pretjerano pranje ruku kao i korištenje dezinficijenasa i jakih pilinga.
Dermokozmetički i kozmetički preparati
Za tretiranje kože sklone isušivanju, u rješavanju kožnih problema, vrlo često se primjenjuju dermokozmetički i kozmetički preparati u obliku krema, losiona i pjene koji sadrže važne aktivne sastojke poput dekspantenola.
Dekspantenol
Dekspantenol je provitamin vitamina B i snažno djeluje na očuvanje hidrolipidnog sloja kože i time sprečava isušivanje kože i gubitak vlage. Može ga se koristiti od najranije životne dobi, dojenačke, pa do zrelih godina. Kod beba može se nanositi ponavljano nakon svakog previjanja kako bi koža pelenskog dijela bila bez dermatitisa.
U atopijskog dermatitisa koje je praćeno suhoćom i crvenilom kože praćenog svrbežom dekspantenol ublažava suhoću kože i time smanjuje svrbež, a kako je atopijski dermatitis prisutan u svim životnim dobima tako je i primjena dekspantenola uvijek opravdana.
U osoba koje imaju oslabljenu cirkulaciju u nogama bilo uzrokovanom promjenama u arterijama ili venama koža na potkoljenicama je vrlo često suha, zategnuta pa je primjena dekspantenola u obliku pjene vrlo učinkovita jer se brzo i lagano nanosi te pomaže u očuvanju zdravlja kože koja je hipostatski promijenjena.
Iako je primjena dekspantenola česta u različitim kožnim problemima, on je svoju primjenu našao i u njezi kože, pa tako pomaže u očuvanju hidrolipidnog sloja kože nakon brijanja i iritacija kože uzrokovanim npr. depilacijom, mehaničkim ozljedama, opekotinama od sunca i slično.
Autorica: mr. sc. Klaudija Šebetić dr. med., spec. dermatovenerologije