Redovito zaboravljate rođendane svojih prijatelja? Nikad ne znate gdje ste odložili ključeve automobila? Nemate pojma što ste radili jučer, a kamoli prošli tjedan? Možda vaše pamćenje nije odlično, ali ne morate se bojati. Pomoću nekoliko savjeta za jačanje pamćenja zaboravljivost će postati prošlost.
Kad ste pod stresom, u tijelu se pojačano oslobađa hormon kortizol koji uništava glukozu, glavni izvor energije za mozak.
Savjeti za bolje pamćenje
1. NOVE VEZE SA STARIM
Razmislite o asocijaciji riječima. Ako, primjerice, kažete “naranča”, što vam najprije pada na pamet? Na što vas asocira ta slika? Nastavite u tom smjeru i uskoro ćete imati listu takvih i sličnih primjera, pa kad pozovete u misli riječ “juice”, sjetit ćete se slike koju ste prethodno povezali s narančom. Pamćenje funkcionira na isti način, pa je dobro koristiti asocijacije kako biste poboljšali pamćenje činjenica.
2. PONAVLJAJTE I PAMTITE
Ako stalno zaboravljate imena ljudi, koncentrirajte se prilikom upoznavanja s nekim i trudite se njegovo/njezino ime izreći i po nekoliko puta tijekom razgovora. Ponavljanje će vam pomoći da zapamtite.
3. ZAPISUJTE
Ovo je najbolja pomoć, posebno ako to što ste zapisali možete ponovno pročitati.
4. VJEŽBAJTE
Ispitivanja pokazuju da vježbanje može pomoći i vašem pamćenju i tijelu. Znanstvenici smatraju da je razlog tome što vježbanje povećava dotok kisika i hranjivih tvari u mozak i tako jača izlučivanje neurotrofina, supstancija koje poboljšavaju rad moždanih stanica.
5. IZBJEGAVAJTE SVE ŠTO VAM ODVRAĆA POZORNOST
Pokušavate li raditi nekoliko stvari odjednom, ne možete se koncentrirati i zaboravit ćete što ste uopće radili. Kada se želite potpuno koncentrirati, izbjegavajte sve što vam može odvratiti pozornost i koncentrirajte se samo na jednu stvar.
6. KORISTITE MEMOTEHNIČKE METODE
Rima ili rečenica vezana uz neku informaciju pomoći će vam dozvati u sjećanje tu istu informaciju. Primjerice, pamćenje telefonskog broja prema rimi u izgovoru znamenki ili “Ide medo u dućan, nije rek’o dobar dan. Idi medo van nisi rek’o dobar dan.” – u dječjoj dobi za prisjećanje djeteta na to da treba pozdraviti i sl. prema vašoj trenutačnoj inspiraciji.
7. PRATITE RAZINU STRESA
Kad ste pod stresom, u tijelu se pojačano oslobađa hormon kortizol koji uništava glukozu, glavni izvor energije za mozak. To znači da pod pojačanim stresom mozak nema dovoljno energije za ispravno pospremanje sjećanja. Međutim, i nedovoljna razina stresa može loše djelovati na pamćenje jer će vam tada biti dosadno, lako će vam biti odvući pozornost, a ni vi nećete obraćati pozornost na to gdje ste nešto odložili. U svakom slučaju, pazite na to da razina stresa bude uravnotežena, koliko god je to moguće.
8. KORISTITE ULJE KADULJE
Andrea Lambell iz Internacionalne federacije profesionalnih aromaterapeuta kaže da se kadulja stoljećima upotrebljavala za poboljšanje pamćenja. U jednoj studiji, pacijenti s Alzheimerovom bolešću koji su uzimali kadulju (ekstrakt, a ne esencijalno ulje) osjetili su statistički znatno poboljšanje u kogniciji nakon 16 tjedana liječenja. Kadulja bi se trebala upotrebljavati u formi inhalacija pod stručnim nadzorom profesionalnih aromaterapueta. Ne bi je smjele uzimati trudnice ili osobe za koje se sumnja da boluju od epilepsije. Istraživanje na Sveučilištu Northumbria pokazalo je da su studenti koji su uzeli kapsule koje sadrže ulje kadulje bili bolji u prisjećanju niza riječi kratko nakon što su ih vidjeli u usporedbi s onima koji su uzeli placebo. Drugim riječima, kadulja može pomoći kratkotrajnom pamćenju.
9. STVARAJTE NOVE NAVIKE
To će pomoći podsvjesnom pamćenju. Primjerice, dok vozite automobil ne razmišljate o tome koju papučicu trebate stisnuti ili u koju brzinu staviti. To je navika. Tako, ako stalno gubite ključeve, počnite ih odlagati na specifično mjesto. U nekoliko dana to će postati podsvjesna navika pa više nećete zaboravljati gdje ste odložili sitnice.
10. NASPAVAJTE SE
Nedovoljan san narušit će mentalne funkcije i lakše ćete zaboravljati. Pokušajte koristiti lavandino ulje za lakše uspavljivanje.
11. VIZUALIZIRAJTE
Osjećaj vizualizacije snažan je pokretač sjećanja. Pokušajte zamisliti stvari, pa će se i vaše sjećanje dulje zadržati.
12. BUDITE ZAPOSLENI
Ako postanete “osoba u fotelji” i ne želite čitati, misliti ili raditi nove stvari, počet ćete gubiti mentalnu budnost. Za održavanje moždanih funkcija potrebna je akcija. Zato, slažite puzzle, ispunjavajte križaljke i sl.
13. KORISTITE OSJET MIRISA
“Osjet mirisa izravno je povezan s područjem mozga koji ima veze s pamćenjem. Aromaterapija može iskoristiti vezu između emocija, pamćenja i mirisa istodobno”, kaže Andrea Lambell. “Ako u vašoj blizini hlapi neko stimulirajuće esencijalno ulje dok učite, taj miris dovest ćete u vezu s učenjem (asocijacija). Stavite kap tog ulja na rupčić tijekom ispita i bit ćete ponovno sa svojim knjigama!”
14. NAPRAVITE STANKU
Kada ste umorni, koncentracija slabi, pa treba uzeti stanku i odmoriti se od onoga što u tom trenutku radite. To će vam pomoći da rezimirate što ste napravili i razmislite o mogućem drugačijem pristupu.
15. OSTANITE MOTIVIRANI
Ako niste motivirani, nećete se sjetiti što ste radili ili čitali. Zato, uvjerite se da u onome što radite ili čitate ima nešto i za vas, pa ma kako to malo bilo.