Koncept partnerstva i suživota dvoje ljudi u zajednici star je koliko i sama civilizacija. Ljubav je temeljna ljudska potreba i s njome se rađamo, a razvijamo je zavisno o našim primarnim skrbnicima. O njima često ovisi način na koji ćemo stupati u odnose te kako ćemo izražavati svoju potrebu za ljubavi.
Partnerski su odnosi u fokusu mnogih istraživanja i neiscrpna su tema interesa upravo zbog svoje kompleksnosti i rastućeg broja razvoda, nesretnih veza i odnosa.
Pitanje intimnosti je često najteže pitanje veze jer podrazumijeva potpuno povjerenje u partnera i razotkrivanje najdubljih dijelova sebe.
Osnovna postavka zdravog partnerskog odnosa
Osnovna postavka zdravog partnerskog odnosa temelji se na tri faktora:
Attachment/Privrženost
Attachment ili privrženost je potreba za brigom, odobrenjem i fizičkim kontaktom s drugom osobom. Attachment je najraniji oblik komunikacije između majke i djeteta i predstavlja osnov razvojnih procesa. Jednako tako, u intimnim vezama attachment predstavlja temelj same veze bez kojeg ona nije ostvariva.
Brižnost
Brižnost je davanje vrijednosti potrebama i sreći druge osobe jednako kao i svojima. Često je upravo ovaj element predmet konflikata i nerazumijevanja u vezama. Kao odrasli pojedinci s izgrađenim karakterima, potrebama i ideji vlastite sreće, često se opiremo promjenama i prilagodbi koje nosi svaki partnerski odnos. Tada stavljamo svoje potrebe ispred potreba naših partnera i nas kao para. Zajednički ciljevi umjesto individualnih put su prema postizanju brižnosti. No, često ih je teško dogovoriti i postići, što dovodi do prekida.
Intimnost
Izmjena misli, želja i osjećaja s partnerom prava je definicija intimnosti. Uz nju dolazi i zdrava fizička intimnost u kojoj se oba partnera osjećaju ispunjeno i zadovoljeno. Pitanje intimnosti je često najteže pitanje veze jer podrazumijeva potpuno povjerenje u partnera i razotkrivanje najdubljih dijelova sebe. A to je često težak proces kojem se obje strane podsvjesno odupiru u strahu od odbacivanja ili ismijavanja.
Česti uzroci anksioznosti i depresije
Problemi u partnerskim odnosima ili nedostatak partnera odnosno samoća predstavljaju jedan od najčešćih uzroka anksioznosti i depresije. Psihoterapijskim radom na sebi, ali i na partnerskom odnosu moguće je identificirati faktore u kojima je došlo do problema te ih zajedničkim radom poboljšati i stvoriti osnovu zdravog i kvalitetnog partnerskog odnosa.
Leila Parić: Zablude o psihoterapiji
Leila Parić: Zašto je psihoterapija još uvijek kontroverzna tema?
#NisteSami #couplegoals #couplestherapy #attachment #trust #communication #psychotherapy