Svakodnevno konzumirate dijetalne gazirane napitke i sokove koji sadrže umjetna sladila? Budući da su bez kalorija, uvjereni ste da su dobra zamjena za šećer te da uz pomoć njih možete smršavjeti? Kada saznate kako djeluju na vaš probavni i kardiovaskularni sustav, velika je vjerojatnost da ćete od umjetnih sladila zauvijek odustati.
Saharin, sukraloza, acesulfam-K i aspartam samo su neka od sladila koja biste trebali izbjegavati.
Nova je studija također pokazala da umjetni zaslađivači povećavaju broj opasnih bakterija u probavnom sustavu. Saharin, sukraloza, acesulfam-K i aspartam samo su neka od sladila koja biste trebali izbjegavati. Doznajte kako te zamjene za šećer utječu na vaše zdravlje i koje su zdravije alternative.
Opasnosti umjetnih sladila za zdravlje
1. Uzrokuju probavne tegobe i potiču rast opasnih bakterija
Umjetna sladila negativno djeluju na probavni sustav te potiču upalne procese, posebice kod osoba koje već imaju neku od crijevnih bolesti.
Umjetna sladila mijenjaju crijevni mikrobiom te dovode do disbioze, odnosno neravnoteže između tzv. dobrih i loših bakterija. Posljedice toga mogu biti nadutost, glavobolja ili migrena, tjeskoba, razdražljivost, autoimuni poremećaji.
Sladila poput aspartama, sukraloze i saharina povećavaju rizik od stvaranja superbakterija otpornih na antibiotike koje mogu biti okidač i za opasne infekcije.
2. Dovode se u vezu s dijabetesom i metaboličkim sindromom
Umjetna sladila povećavaju intoleranciju na glukozu te dovode do većih razina šećera u krvi.
Istraživanje o utjecaju umjetnih sladila na aterosklerozu pokazalo je da svakodnevna konzumacija napitaka s dodatkom sladila povećava rizik od metaboličkog sindroma za 35%, a rizik od dijabetesa tipa 2 za čak 67%.
Metabolički sindrom uključuje više negativnih faktora (višak masnog tkiva u trbuhu, visoki šećer u krvi, hipertenzija…), koji povećavaju rizik od moždanog i srčanog udara, kao i dijabetesa.
3. Mogu dovesti do pretilosti
Budući da su bez kalorija, pomislili biste da umjetna sladila pomažu gubitku kilograma, no istina je potpuno drukčija. Upravo ti zaslađivači smanjuju osjećaj sitosti pa uz njih tražite hranu koja će vam ga pružiti.
Također, nakon što ste organizam navikli na njih, vaši okusni pupoljci neprestano traže sve slađu hranu i napitke. Zbog toga umjetni zaslađivači dovode do povećanja broja kilograma i pretilosti.
4. Utrostručuju rizik od autizma
Aspartam i druga umjetna sladila pronađena su u više od 23.000 proizvoda diljem svijeta, uključujući i gazirane napitke. Ti su proizvodi posebno opasni za trudnice i fetus.
Istraživanja su pokazala nešto jako zabrinjavajuće: samo jedno gazirano piće na dan (177 mg aspartama) tijekom trudnoće utrostručuje rizik od autizma kod muške novorođenčadi.
5. Povećavaju rizik od srčanog i moždanog udara
Istraživanja su pokazala da svakodnevna konzumacija umjetnih sladila povećava rizik od ateroskleroze, odnosno nakupljanja plaka na krvnim žilama. Ateroskleroza može dovesti do srčanog i moždanog udara.
Oprez – umjetna sladila su u brojnim proizvodima
Dobro provjeravajte sastav proizvoda koje kupujete. Umjetna sladila često se dodaju zubnim pastama i vodicama za pranje usne šupljine, sirupima za kašalj, žvakaćim gumama, bombonima, alkoholnim napitcima.
Ima ih i u gotovim dresinzima za salatu, žitnim pahuljicama, zamrznutim jogurtima, dijetalnim napitcima i sokovima te voćnim sirupima.
Zdrave alternative
Želite li zasladiti svoje omiljene napitke, odaberite neki od prirodnih zaslađivača: domaći med, javorov sirup, steviju, kokosov šećer. Odlična ideja je i da počnete uživati u prirodnoj slatkoći hrane, primjerice voća.
Također, okus jela možete podići i dodatkom zdravih začina, kao što su cimet, kakao, sladić, vanilija. Jelo pripremljeno od kvalitetnih namirnica punog okusa smanjit će vašu želju za slatkim.