Necelijakijska osjetljivost na gluten

Necelijakijska osjetljivost na gluten jedan je od poremećaja u osoba kod kojih je isključena celijakija, alergija na pšenicu i sindrom iritabilnog crijeva.  Ova bolest pogađa mali broj osoba. Simptomi se mogu javiti nekoliko sati do nekoliko dana nakon unosa hrane koja sadrži gluten. Problemi koje izaziva povezani su s probavnim sustavom, ali mogu zahvatiti i druge organe. Obično se radi o proljevu, nadutosti, gastroezofagealnom refluksu i bolovima u trbuhu.

Potrebno je par mjeseci da se tijelo potpuno očisti o glutena. Stoga ako “povremeno” pojedete komadić kruha ili kolača, nećete postići rezutate.


Simptomi

Neki od simptoma koji nisu povezani s probavom uključuju umor, glavobolju, poteškoće u pamćenju, trnce u nogama, dermatitis te bolove u zglobovima i mišićima. Nije uvijek lako povući jasnu granicu između nabrojanih simptoma.

Patogeneza necelijakijske osjetljivosti na gluten nije do kraja razjašnjena. Pretpostavlja se da je u razvoju simptoma važan citotoksični učinak glutena i drugih komponenti žitarica. Fermentirani oligosaharidi, disaharidi, monosaharidi i polioli, posebno fruktani, prisutni su u malim količinama u žitaricama koje sadrže gluten i identificirani su kao mogući uzrok nekih želučano crijevnih simptoma poput nadutosti. To ne objašnjava simptome izvan probavnog sustava kao što su neurološki poremećaji, fibromialgije, psihološki poremećaji i dermatitis.

Buduća istraživanja trebala bi istražiti genetsku pozadinu, histološke karakteristike i čimbenike rizika za necelijakijsku osjetljivost na gluten. Trebalo bi razviti pouzdane testove koji bi se mogli koristiti u kliničkoj praksi za prepoznavanje, potvrđivanje i liječenje ovog poremećaja.


Što učiniti ako sumnjate da vam gluten stvara probleme?

Što onda čovjeku preostaje učiniti? Možete učiniti isto što su već učinili mnogi drugi, testirati se sami. Kod osoba s autoimunim bolestima koje su osjetljive na gluten, izbacivanjem glutena iz prehrane prestaje autoimunološko uništavanje tkiva, smanjuju se antitijela i simptomi nestaju.

Tzv. eliminacijska-provokacijska dijeta je najbolji test koji možete učiniti – to je dobra stara metoda ”vlastite kože”. To znači izbaciti iz prehrane ono na što sumnjate da vam smeta (u ovom slučaju gluten, ali to možete učiniti i sa drugim namirnicama) na neko vrijeme, najmanje mjesec dana a bolje i duže. Ako u tom periodu dođe do poboljšanja vašeg zdravlja odnosno do povlačenja simptoma koji su vas mučili, učinili ste polovicu posla – eliminacijski dio.

Sad preostaje da napravite preostali dio posla – provokacijski dio. To znači ponovo početi jesti tu namirnicu koju ste izbacili i pratiti reakciju svog tijela. Ako dođe do pogoršanja, tj vrate vam se stari simptomi, tada znate da ste zaista osjetljivi na gluten i da ga morate trajno izbaciti iz prehrane.

Mnogi ljudi izbace gluten iz prehrane i ne bude im bolje, pa zaključe da gluten kod njih nije problem. Greška. Gluten u najvećem broju slučajeva jeste problem, ali treba biti dosljedan s eliminacijskom dijetom. Ne možete djelomično biti na bezglutenskoj dijeti, jer tako nećete napraviti ništa.

Potrebno je par mjeseci da se tijelo potpuno očisti o glutena. Stoga ako “povremeno” pojedete komadić kruha ili kolača, nećete postići rezutate.

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads