Mala škola suplementacije: Kako prepoznati dobre suplemente?

Danas pojašnjavamo kako na primjeru suplemenata željeza prepoznati dobre suplemente. Pogledajmo stoga tri interesantna primjera suplemenata željeza koji su se dokazali kod osoba koje su ih koristile. Sva tri su prilikom uzimanja povećali razinu feritina (najvažniji pokazatelj anemije) kod dosta članova grupe To nisam ja – to je moja Štitnjača!, no razlika među njima je značajna. Pametnom analizom sastojaka možemo odabrati one suplemente koji su ujedno i efikasni i imaju najmanje sporednih efekata.

Da bi se bilo koja tableta komprimirala i sačuvala svoju kvalitetu tijekom upotrebnog vremena, potrebni su razni dodaci.


Minimalni uvjeti koje trebaju zadovoljavati suplementi

Dakle, nakon što smo ustanovili deficit, osvijestili činjenicu kako trebamo suplemente jer prehranom ne možemo dobiti dovoljno vitamina i minerala te kako imamo dovoljni povjerenja u raspoložive proizvođače, od suplemenata tražimo da zadovoljavaju neke minimalne uvjete. To je:

1) kvalitetna aktivna tvar s dobrom bioraspoloživošću;

2) aktivna tvar u dovoljnim količinama;

3) djelovanje aktivne tvari eventualno potpomognuto kofaktorima aktivne tvari;

4) minimalno učešće dodataka/punila/ekscipijenata u tableti ili kapsuli,

5) aktivna tvar zaštićena od oksidacije i vlage u pakiranju, zaštićena od utjecaja kiselina i enzima u želucu i prilagođena laganoj obradi od strane probioma u debelom crijevu, kao i laganoj apsorpciji. Ne zaboravimo kako naš organizam ne dobije sve ono što pojedemo, već samo ono što probiom prihvati, procesuira i prepusti apsorpciji.

6) veličina tablete/kapsule prihvatljiva za korisnika (ovo zna biti problem i za odrasle, a pogotovu za djecu) ako se ne radi o prahu ili kapima.


Analiza pomoćnih tvari i dodataka

Ova je analiza aktivnih tvari jednostavna. No, analiza pomoćnih tvari, dodataka i excipijenata kod željeza I traži pojašnjenje. Naime, da bi se tableta komprimirala i sačuvala svoju kvalitetu tijekom upotrebnog vremena, potrebni su razni dodaci. Dodaci spomenuti u ovom tekstu vrlo se često koriste u tabletama velikog broja proizvođača suplemenata.

Željezo I

Kod željeza I se radi o anorganskom spoju željeza – sulfatu koji se već desetljećima koristi za suplementaciju željeza u kombinaciji s većom količinom dvovalentnog željeza. Njegov nedostatak (sulfata) je ta što nije toliko efikasan je ga trebaju veće količine. Ujedno izaziva i ozbiljnu opstipaciju (zatvor) te se mora uzimati s jačim laksativima. Kao kofaktor željezu dodano je 500mg askorbinske kiseline – vitamina C, što je dobro jer pojednostavljuje uzimanje željeza.

Ostali dodaci

Ostali dodaci su problematični s aspekta štetnosti za probavu i mnogi od njih imaju metabolički učinak. Metakrilat se npr. koristi kao sintetičko ljepilo kako bi slijepilo sve komponente tablete u čvrstu cjelinu. No, poznato je kako ima iritantan učinak na sluznicu crijeva.

Magnesium stearat ima laksativan efekt. Zabilježene su alergijske reakcije iako se generalno smatra dosta sigurnim za upotrebu.

Povidon je sintetički stvoren polimer topljiv u vodi i koristi se kao ljepilo za komponente tablete. Makrogol je potentan sintetički laksativ. Prvenstveno se koristi kako bi spriječio zatvor (opstipaciju) koju izaziva željezo sulfat.

Laktozna voda može biti problem kod osoba osjetljivih na laktozu.

Maisstarke (kukuruzni škrob) se generalno smatra vrlo sigurnim za upotrebu.

Etil celuloza je polusintetički proizvod dobijen od celuloze. Smatra se vrlo sigurnim za upotrebu, uglavnom kao vodonepropusni film na površini tablete.

Hypromellose je hidroksipropil celuloza, proizvod dobiven od biljne celuloze (pulpe drvete ili od pamuka). Uglavnom se koristi za izradu kapsula i smatra se prirodnim materijalom, iznimno sigurnim za upotrebu.

Talkum je talk, masni glineni prah koji se s već spomenutim kukuruznim škrobom koristi kao puder za bebe.

Cochenillerot A (košenil crvena A) je sintetička crvena boja koja se koristi kao aditiv E124. Može izazvati alergije i poremećaj ponašanja kod djece. Od 2010. godine u EU svaki proizvod koji sadrži E124 mora imati uočljiv natpis: “Može uzrokovati poremećaj aktivnosti i pažnje djece. Izbjegavati!”.

Titandioksid (E171) se koristi kao sintetička bijela boja zbog koje su sve bile sjajne i blještave bijele tabletice i zubne paste te kreme za sunce. No, od prije nekoliko godina otkriveno je kako je potencijalno kancerogen za probavni sistem te kako se nano čestice titandioksida mogu širiti po cijelom organizmu. Već je predložena njegova zabrana kao aditiva hrani E171 (koristi se i u žvakaćim gumama, kolačima, kremama) u EU. Kao aditiv za hranu E171 titan dioksid je od početka 2020.g. već zabranjen u Francuskoj.

Željezo II

Kod suplementa željeza II situacija je znatno jednostavnija. Njegova aktivna tvar je moguće najkvalitetniji postojeći suplement željeza – bisglicinat. On se smatra vrlo nježnim za sluznicu crijeva i ne izaziva zatvor. U odnosu na sulfat, bisglicinat ima prednost što efikasnije podiže feritin. Bisglicinat se dobiva kelirajućom reakcijom željeza s amino kiselinom glycin. Celuloza i mikrokristalna celuloza smatraju se vrlo sigurnim za upotrebu, no tu je i magnesium stearat kojeg bi trebalo izbjegavati.

Željezo III

Željezo III također sadrži željezo bisglicinat sa svim svojim kvalitetama, ali čak 20% veću količinu po kapsuli (što je znatno više). Tu je i askorbinska kiselina tj. vitamin C kao kofaktor željeza, što je vrlo praktično te celuloza i mikrokristalna celuloza koje su vrlo sigurne za upotrebu. Nalazimo i organski ester askorbinske kiseline askorbil palmitat koji u se probavi pretvara u vitamin C i palmitinsku kiselinu (normalan organski sastojak u mesu, maslacu, mlijeku, suncokretovom ulju…). Za zaštitu masnoća od oksidacije, askorbil palmitat se koristi kao aditiv E304.

Nadam se kako je analiza ova tri suplementa željeza bila poučna i kako ćete je se sjetiti kada sljedeći put u ljekarni uzmete u ruku neku od bočica suplementa sa željom da je kupite. Važno je pročitati sadržaj, obratiti pažnju na kvalitetu, količinu i vrstu aktivne tvari te biti siguran da je dodatnih, potencijalno vrlo štetnih punila i ekscipijenata što manje u kapsuli. Optimalna kvaliteta suplemenata nikada nije slučajna!

Mario Marić

Obožava čitanje, svakodnevno učenje, DIY i švrljanje po planinama u potrazi za stećcima i starim gradovima.

WordPress Ads