Dunja (lat. Cydonia oblonga), koja vuče podrijetlo iz jugozapadne Azije, u narodu je oduvijek bila cijenjeno jesensko voće i simbol sreće, ljubavi i napretka. Danas od nje brojne domaćice rado pripremaju kompot, a sam plod često se stavlja na ormare i police kako bi se prostorijom širio njegov ugodan miris.
Sjemenke dunje imaju protuupalna, antibakterijska, antioksidativna, laksativna i adstringentna svojstva.
Stari Grci i Rimljani smatrali su dunju svojim omiljenim voćem te su je ponajviše koristili u svrhu liječenja. Ovaj plod ima brojna ljekovita svojstva, a neka od njih su, primjerice, bolje zdravlje srca, sprečavanje zatvora i ubrzano zacjeljivanje rana.
No, osim dunjina ploda, iznimno su zdrave i njezine sjemenke. U prošlosti su se one koristile, primjerice, za umirenje iritacija u grlu te kao sastojak proizvoda za njegu kože. No, to je samo djelić njihovih dobrobiti.
Zdravlje iz malih sjemenki
Ova mala tvrda zrna, koja se nalaze u središnjem dijelu ploda dunje, najčešće su crne ili crvene boje, a okusom pomalo podsjećaju na gorki badem. Sjemenke dunje bogate su vitaminima A i C te sadrže gotovo sve vitamine B-skupine.
Od minerala mogu se pohvaliti kalijem, magnezijem, kalcijem i fosforom. Ostale tvari koje sadrže su steroli, triterpeni, fenolna kiselina, tanini i eterična ulja. Važno je napomenuti da ove sjemenke sadrže i amigdalin ili vitamin B17, koji ima antitumorska svojstva.
Prema ayurdvedi, sjemenke dunje umiruju pitta doshu. One imaju protuupalna, antibakterijska, antioksidativna, laksativna i adstringentna svojstva.
Dobrobiti sjemenki dunje
1. Odlično pomažu kod probavnih tegoba
Imate li problem poput refluksa ili pak povraćanja, pomoći vam može čaj od sjemenki dunje. Ublažavanje probavnih tegoba ujedno je i glavna dobrobiti ovih sjemenki. One su, među ostalim, bogate dijetalnim vlaknima, pa zahvaljujući tome pogoduju dobroj probavi.
Njihovim uzimanjem možete smanjiti rizik od čira te zaštititi probavni sustav od oštećenja koja nastaju kao rezultat sindroma iritabilnog kolona.
2. Zaključavaju vlagu u koži te smanjuju bore
Budući da su sjemenke dunje bogate vitaminima i mineralima, one mogu pomoći i u očuvanju zdravlja kože. Njihova sluz odlična je za njegu i hidrataciju kože. Djeluje i kao antiseptik te ubrzava zacjeljivanje rana i opeklina.
Kako biste umirili iritacije te „zaključali“ vlagu unutar kože, pripremite čaj od sjemenki dunje – njime isperite kožu te pričekajte da se sluz na koži osuši. Od sjemenki će vaša koža postati elastična i meka.
Također, možete si pripremiti i prirodni losion za ispucale usne i smanjenje bora: nasitno nasjeckajte žličicu sjemenki te pomiješate s 2 žličice provrele vode. Ostavite da odstoji 10-ak minuta, pa nanesite na kožu ili pak ispucale usne.
3. Snaže imunitet
Budući da su bogate antioksidansima, sjemenke dunje štite stanice od oksidativnih oštećenja te smanjuju upalne procese. Osim toga, obiluju i vitaminom C, koji daje odličan poticaj imunitetu.
4. Pomažu kod bolnih zglobova
Patite li od artritisa i bolnih zglobova, isprobajte čaj od sjemenke dunje. Budući da djeluje protuupalno, ovaj čaj pomaže očuvanju zdravlja zglobova.
5. Pogoduju zdravlju srca
Kalij koji sadrže sjemenke dunje pomaže regulaciji krvnog tlaka. Stoga ove sjemenke čuvaju zdravlje vašeg srca i krvnih žila.
6. Smanjuju napetost i pomažu kod nesanice
Kako biste smanjili napetost i poboljšali san, skuhajte si čaj od sjemenki dunje. Ovaj čaj djeluje i tako da uklanja neugodan zadah.
7. Pomažu kod kašlja i bronhitisa
Sluz koju otpuštaju sjemenke dunje odličan je lijek za kašalj i druge tegobe dišnog sustava.
Sirup za bronhitis:
Zdrobite 5 sjemenki dunje pa ih prelijte sa 100 ml vode. Pričekajte da sjemenke otpuste sluz. Tome dodajte 100 g meda od kadulje pa promiješajte. Uzimajte po 1 žličicu triput na dan prije jela.
Priprema čaja + ideje za konzumaciju sjemenki dunje
Zakuhajte 300 ml vode pa dodajte 1 žličicu sjemenki dunje. Kuhajte sat vremena, procijedite pa konzumirajte kad se malo ohladi. Po želji, dodajte žličicu meda.
Osim za pripremu ljekovitog čaja, sjemenke dunje možete iskoristiti i kao dodatak u smoothieju.
Također, još jedna ideja je da ih sameljete pa dodate u kruh ili pak peciva koja pripremate kod kuće.
One će obogatiti teksturu te dodati važne nutrijente koji su potrebni vašem organizmu. Njima možete posuti i jogurt ili puding.
Ipak, nemojte pretjerivati s njihovom količinom.