Svi znamo kako prekomjerno unošenje soli u organizam nije zdravo. No, ne razmišljamo na koje načine unosimo najviše soli i koliko nam to zaista može štetiti. Prekomjeran unos soli u organizam može biti uzrok pretilosti, srčane i plućne bolesti, bubrežne bolesti. Povećava i rizik od moždanog udara. Zato je Svjetska zdravstvena organizacija kao jedan od 9 globalnih ciljeva za prevenciju kronično nezaraznih bolesti uvrstila smanjenje prekomjernog unosa soli u organizam.
Preporučeni dnevni unos kuhinjske soli u organizam jednak je jednoj čajnoj žlici (6 g). Hrvati dnevno unose gotovo dvostruko više (11,6 g) soli. Zabrinjavajuća je informacije da čak 9 od 10 Hrvata unosi previše soli u organizam, na godišnjoj razini više od 4 kg. To je gotovo dvostruko više od preporučenog unosa.
Preporučeni dnevni unos kuhinjske soli u organizam jednak je jednoj čajnoj žlici, a Hrvati dnevno unose gotovo dvostruko više soli.
Predlažemo 5 načina kako smanjiti unos soli u organizam:
1. Ujutro prije posla doručkujte žitarice
Jeste li znali kako upravo kruhom i pekarskim proizvodima unosimo veliku količinu soli u organizam? Pojedini pekarski proizvodi sadrže gotovo 5 grama soli, čime smo gotovo zadovoljili dnevne potrebe. Umjesto pereca i peciva, za doručak odaberite müsli s više vrsta žitarica u kombinaciji s polumasnim mlijekom.
2. Pazite kakve grickalice birate
U jesen i zimu rado biramo večernje opuštanje uz filmove ili najdraže serije, a slane grickalice su neizostavan dio. Umjesto gotovih kokica probajte sami ispeći kokice s ograničenom količinom soli ili čak bez soli. A umjesto na primjer, prženog kikirikija birajte kikiriki u ljusci.
Potreba za čipsom, kokicama, flipsom i drugim slanim grickalicama upućuje na određene nedostatke vezane za nadbubrežnu žlijezdu i manjak elektrolita. Često se javlja uslijed disbalansa hormona zbog stresnih situacija. Pojačana potreba za unosom soli najčešće ukazuje na potrebu organizma za elektrolitima i mineralima. Žudnja za slanim također može značiti kako tijelo vapi za vodom, budući da sol ima tendenciju zadržavanja vode u organizmu. Povećajte unos tekućine. Konzumirajte celer, masline, rajčice, alge ili himalajsku sol kako bi nadoknadili elektrolite i minerale. Osigurajte organizmu dovoljno sna čime ćete normalizirati razinu hormona stresa u organizmu.
3. Sol zamijenite drugim začinima
Kako biste smanjili korištenje soli u pripremi obroka, velika pomoć mogu biti začini. Umjesto soli eksperimentirajte s ružmarinom, bosiljkom, lukom, paprom ili mljevenom paprikom.
4. Naučite kontrolirati unos soli u organizam
Unos soli možemo smanjiti ako postanemo svjesni u kojim se sve namirnicama nalazi. „Skrivenu“ sol možemo izbjeći ako u naviku uvedemo čitanje deklaracije i obratimo pozornost na udio soli.
5. Birajte proizvode s manjim udjelom soli
Najveću količinu soli, više od 75% unosimo kroz hranu stoga je nužno birati proizvode na kojima je jasno istaknuto da sadrže manji udio soli. Jer znate i sami – manje je više.
Kada smo regulirali unos soli u organizmu shvatit ćemo koliko je ona zapravo i ljekovita jer utječe na mnoge fiziološke procese u organizmu – od održavanja razine krvnog tlaka do rada živčanog sustava. Ayurveda smatra kako je sol neophodna našem tijelu i u ograničenim je količinama zdrava.
Prema ayurvedi, sol ima sljedeća ljekovita svojstva:
- čisti organizam
- pospješuje eliminaciju toksina
- poboljšava okus hrane
- podmazuje i ovlažuje tkiva organizma
- poboljšava apetit i probavu
- sprječava grčeve
- djeluje kao blagi laksativ
- poboljšava metabolizam
- regulira krvni tlak
Psihološki, sol u umjerenim količinama uzdiže duh, samopouzdanje, hrabrost, entuzijazam i zainteresiranost za svijet oko nas. Ako se mjesec dana jede hrana bez ovog okusa pojavljuju se tupost, depresija, gubitak kreativnosti, umor.
Iako je sol slana, njezin postdigestivni učinak je sladak što je jako važno u procesima detoksikacije tijela.