Svake godine, 25 milijuna žena diljem svijeta prolazi kroz menopauzu, a oko 5% doživi je u svojim ranim 40-ima. S obzirom na ove statistike, mogli biste pomisliti da se o menopauzi u našem društvu otvoreno govori. Ipak, ovaj temeljni dio života žene i dalje je stigmatiziran. Velik dio predrasuda temeljen je na stigmatizaciji samog starenja u zapadnjačkoj kulturi. Uvjerenje npr. da su žene zrelije životne dobi potpuno lišene vitalnosti ili seksualne privlačnosti, zbog čega se mnoge od nas osjećaju isključeno i usamljeno.
Ipak, velik dio stigmatizacije perioda menopauze dugujemo i neznanju. Naime, iako ulaskom u razdoblje menopauze završavamo s jednim dijelom života, svi znamo da je svaki kraj i novi početak. To je prirodan proces, neminovan u životu svake žene i nemoguće ga je izbjeći. No, možemo biti spremne na sve one promjene koje se događaju našem tijelu, ali i unutar nas. Umjesto da očajavamo zbog ulaska u novu fazu života, naoružajmo se znanjem i pozitivnom energijom i iskoristimo period menopauze kako bismo izgradile novu, bolju verziju sebe – iznutra kao i izvana.
Upravo s tim ciljem, 17. veljače, u Novinarskom domu u Zagrebu održat će se radionica i panel na temu: “Sve što trebate znati o perimenopauzi i menopauzi, a nitko vam nije rekao”.
Menopauza nije trenutak, menopauza je putovanje.
Projekt MenoCure
Projekt MenoCure namijenjen je svim ženama od srednjih 30-ih pa do ranih 70-ih godina. Na jednom će mjestu objediniti liječnice dr. Sanju Toljan, spec. anesteziologije, reanimacije i intenzivnog liječenja te dr. Martinu Jerbić, spec. ginekologije i opstetricije. One će govoriti o ženskim hormonima, nadomjesnoj terapiji, ginekološkim i seksualnim problemima žena u tom životnom razdoblju. Kineziologinja Asja Petersen uputit će nas u nefarmakološku prevenciju, kao i odabir pravilne fizičke aktivnosti i prehrane.
Menopauza nije trenutak, menopauza je putovanje. Svaka će žena imati različita iskustva, a cilj je ovog projekta pomoći da svaka etapa na tom putu prođe uz što manje poteškoća. Svjedočimo tome da mlade žene sve češće ulaze u perimenopauzu i menopauzu, pa je razdoblje od 30. do 40. godine savršeno vrijeme za prevenciju, stvaranje dobre mišićne mase i gustoće kostiju. Razdoblje između 40. i 50. godine često donosi promjene raspoloženja, hormonalnog statusa, pad energije i entuzijazma. Naučimo li pomoći svome tijelu, sačuvati bistrinu uma, životni elan i entuzijazam, iza pedesete godine slijedi mirnije životno razdoblje.
Brisanje stigme o menopauzi
“Prolazeći kroz period perimenopauze shvatila sam da sam prepuštena sama sebi i da ne mogu doći do potrebnih savjeta i pomoći. To je bio početak moje ideje o ovakvoj vrsti projekta. No, trenutak kada sam krenula u akciju bio je nakon razgovora s novinarkom koja me zamolila da sudjelujem u emisiji o menopauzi. Silno mi je zahvaljivala kada sam pristala, pa sam je pitala zašto mi je toliko zahvalna. Odgovor me toliko iznenadio da sam znala da moram nešto poduzeti. Naime, novinarki je lakše je bilo naći žene žrtve silovanja koje bi podijelile svoje priče nego žene koje bi razgovarale o menopauzi.” izjavila je Asja Petersen, idejna začetnica projekta MenoCure.
“ Želim da se izbriše stigma žene u toj dobi koja je prikazuje kao staru, ocvalu, nervoznu i neuravnoteženu. Ovo je naš peti po redu MenoCure panel. Dosad se za svaki tražila karta više, pa vjerujem da smo na pravom putu” zaključuje Asja Petersen. Ona ne ujedno začetnica trenda vježbanja pilates tehnike i vlasnica studija s najdužom tradicijom vježbanja pilatesa u Hrvatskoj.
Stručni savjeti i iskreni razgovori
Uz nju, na MenoCure panelu i radionici sudjeluje i dr. Martina Jerbić. Liječnica je to s tridesetogodišnjim iskustvom i radnim stažom u medicini tijekom kojih je uvela niz suvremenih pristupa metodologiji u zdravstvu. Od uvođenje bioidentičnih hormona u balansu ženskog zdravlja do holističkog i individualnog pristupa dijagnostici i liječenju pacijentica. Tu je i dr. Sanja Toljan, autorica čak triju uspješnica: Čudesna moć hormona, Žene u hormonskoj ravnoteži, Muškarci u hormonskoj ravnoteži. Zajedno s akademkinjom dr. Vidom Demarin uredila je udžbenik Klinička psihoneuroendokrinoimunologija. Predstavnica je nove grane medicine koja kombinira znanstveno utemeljenu medicinu, psihoneuroendokrinoimunologiju i stručno znanje te osnivačica poslijediplomskog stručnog tečaja iz Kliničke psihoneuroendokrinoumunologije.
Praktični, stručni savjeti i iskreni razgovori. Sve to i još mnogo toga je projekt MenoCure. Svi koji žele doći do točnih i provjerenih informacija o ovom važnom periodu života svake žene, dobrodošli su 17. veljače, od 10 – 15 sati u Novinarskom domu u Zagrebu.
Na panel i radionicu MenoCure prijaviti se možete na , a sve novosti pratiti na društvenim mrežama MenoCure.