Kefir je zakon. I ja ga preporučujem. Objasnit ću vam i zašto. Jedan me Mario M. svojom upornošću potaknuo da nabavim kefirna zrnca. Bila sam skeptična, jer…tko će mi ga poslati? Zaboravila sam napomenuti da živim u Njemačkoj. Kaže Mario: “ Tko god nešto želi, nađe način. Tako ćeš i ti.” Hvala, Mario, što si bio tako uporan!
Kefirna mi je zrnca na kraju poslala jedna naša ženica koja živi u Njemačkoj. Dobila sam ih poštom, putem FB grupe “To nisam ja – to je moja Štitnjača!” Putovala su četiri dana i preživjela! Zrnca su bila besplatna, samo sam poštarinu platila. Kefir koristim sad već gotovo godinu dana. Nije on nikakva čarolija koja će vam odnijeti bolesti, ali…
Kad dobijete kefirna zrnca, morate ih aktivirati ili “oživjeti”.
Kefir je pun probiotika (40) do kojih možete doći bez puno novaca (znamo da su tablete za jačanje imuniteta dosta skupe). Otkad ga koristim, nisam se prehladila, čak ni kad su svi moji ukućani bolovali. Zaboravila sam spomenuti da sam i dijabetičar, pa su me redovito spopadale sve moguće gripe i prehlade. Prije sam koristila Meditonsin kapi (na prirodnoj bazi, učinkovite, prehlada bi brzo prolazila), ali sad ne trebam ništa…
Vratimo se na kefir. Izuzetan je za probavu. Stolica je uredna, 1-2 x dnevno. Naravno, treba piti i dovoljno tekućine (30 ml po kilogramu težine). Izvrstan je za čišćenje crijeva. Započela sam detox s kefirom i lanenim brašnom koji traje traje 3 tjedna. Radim ga jednom godišnje.
Detox s kefirom i lanenim brašnom
Prvi tjedan: 100 ml kefira i žlica lana za doručak (kad pomiješate, neka odstoji desetak minuta).
Drugi tjedan: 100 ml kefira i 2 žlice lana za doručak
Treći tjedan: 150 ml kefira i 3 žlice žlica lana za doručak
Na ovaj ćete način očistiti crijeva od parazita. Detox je važan za jetru, pa pijem i čaj od koprive i maslačka (kad stignem!).
Kefir – postupak
Kad dobijete kefirna zrnca, poštom ili osobno, morate ih aktivirati ili oživjeti. To znači da ih, ako su bila u zamrzivaču ili bez mlijeka, stavite u staklenu posudu s malo mlijeka, tek toliko da zaplivaju.
Mlijeko zamijenite nakon 24 sata i tako tri do četiri dana, uzastopno. Posudu sa zrncima držite vani, izvan hladnjaka, pakrivenu papirnatom salvetom i lagano poklopljenu.
Radite li pauzu s uzimanjem kefira ili imate previše zrnaca, pohranite ih na isti način, samo ih držite u hladnjaku. Tako će se održati čak i do četiri tjedna. Ja isprobala!
Nakon dužeg čuvanja, znači više od tjedan dana, zrnca volim isprati hladnim mlijekom, prije nego što ih stavim u teglu s mlijekom (moja je 700 ml).
Zrnca ne ispirem vodom, već s malo mlijeka. Tako ne postanu “balava”! Naime, voda ih uništava. Iako su moja zrnca preživjela to kratko ispiranje, više to ne radim! Zrnca se hrane kazeinom i laktozom iz mlijeka, pa ga mogu piti i osobe osjetljive na mlijeko! Neka odstoje još 24 sata u hladnjaku.
Oni osjetljiviji, kefir trebaju početi piti lagano. Prvo ga namažite na kožu 2-3 dana, pa ako nema reakcije, možete pomalo početi sa svakodnevnom konzumacijom. Prvo jednu žlicu, pa postepeno povećavajte količinu, 1/2 dcl, pa 1 dcl i tako pomalo povećajte količinu. Možete ga piti do 1 litre dnevno…
Ona moja zrnca koja stajala četiri tjedna (zbog godišnjeg odmora) morala su ići na trodnevno aktiviranje. Inače to nije potrebno. Odmah se stavljaju u mlijeko. Inače, može potrajati i više od 24 sata dok se zrnca ne “ukefire”.
Višak kefirnih zrnaca obavezno zamrznem, za ne daj Bože! Samo ih isperem, stavim u plastičnu vrećicu, upišem datum i u zamrzivač! Preživjela su tamo i do 6 mjeseci! Inače, gotov kefir čuva se u hladnjaku.
RECEPTI & ISKUSTVA
Pripremala sam od kefira sladoled, sir i kajmak i sad ću vam opisati svoja iskustva i recepte.
Ne volim jesti zrnca (jer, mogu se i jesti), jer su mi “balava” i zato ih stavljam u prazne vrećice za čaj i tek tada u mlijeko, tako ih ne trebam cijediti! Žlicom izvadim zrnca (ili gljivu kefira) i stavim u drugu vrećicu i bez ispiranja ih zalijem mlijekom. Žlica može biti plastična, drvena ili od kvalitetnog metala koji ne hrđa ( 18/10). Cijediti ih možete u plastičnoj cijediljki ili koristite vrećice od čaja kao ja.
Sladoled
Sastojci
- smrznuto voće po želji
- kefir
- med
- zobene pahuljice
- malo tekućeg šlaga bez šećera
Postupak
Izmješajte sve sastojke i nalijete u kalupe za sladoled ili u posudu i stavite u zamrzivač.
Sir
Ukoliko pravite veće količine kefira ili vam ga se jednostavno nakupi, stavite u njega malo morske soli, uzmite cijediljku, stavite na nju gazu presavijenu duplo i ostavite da se cijedi preko noći. Mene podsjeća na mascarpone koliko je kremast! Pazite da vam ne stoji u tekućini – sirutki, jer će sir ostati mokar. Nemojte raditi velike količine, jer se brzo ukiseli. Čuvajte najviše dva do tri dana u hladnjaku.
Kajmak
Sastojci
- 100g feta sira
- 100g mekog putra
- 100g sira od kefira
Postupak
Sve sastojke dobro izmiješajte – i uživajte.