Suplementi – kako ih i zašto koristim

Vidim da se mnogi suočavaju s lošim željezom, nesigurnošću prilikom uzimanja suplemenata, lošim free hormonima štitnjače za koje liječnici tvrde da su dobri i ništa ne poduzimaju (čast izuzecima)… S obzirom da sam i sama puno toga naučila putem interneta i u FB grupama (od divnih ljudi), želim podijeliti svoje iskustvo, možda nekome pomogne. Pa, evo, ovo je samo moje iskustvo…

Moja priča

Sa štitnjačom se borim nekih 18 – 19 godina, a okidač hipera bio je spontani pobačaj. S liječenim sam hiperom (Favistan) ostala trudna; nakon 3 mjeseca bolest je ušla u remisiju, rodila sam zdravog sina (danas 17-godišnjaka) i u remisiji sam bila oko 6 godina. Poslije druge trudnoće upadam u teški hipo (4 mjeseca poslije poroda – TSH 54!) i od tada sam na terapiji. Dijagnoza: Hipotireoza + Hashimoto. HipoHashi! Tada nije bilo informacija na fejsu kao danas, jer da je bilo, možda mi se sve to ne bi dogodilo. Neki liječnici, na žalost, ne misle na osnovne stvari koje su učili na faksu, pa se ja tako 18 godina vučem s feritinom ispod referentnih vrijednosti. A prvi i zadnji put su mi dali željezo poslije drugog poroda, jer sam im na porodu carskim rezom skoro iskrvarila, FE mi je bio samo 7.

Prije svake kontrole krvi pauzirajte sa suplementima bar 10 dana, kako bi nalaz bio valjan.

To što mi kosa opada k’o luda sve ove godine, to su pripisali štitnjači. To što me umor nikad nije napuštao, to su pripisali dijabetesu tip 1. U zadnjih sam 8 mjeseci počela redovito uzimati suplemente. Kosa mi je prestala opadati nakon dva mjeseca primjene, mirnija sam (osim u  PMS-u), ne šizim niti živčanim, imam više energije. Nisam imala puno simptoma tipičnih za Hashimoto (osim debljanja, s kojim se borim). Znači, ni paničnih napadaja, ni nesanice, ni anksioznosti… Uvijek sam vesela, ne uzimam bolesti za ozbiljno.

Suplementi moji svagdašnji

I tako… Probala sam suplementima srediti rad i pretvorbu hormona T4 u T3, jer optimalan T3 je odgovoran za energiju organizma i on topi masnoće. Da bi to funkcioniralo morate zatvoriti krug suplementima.

Zato pijem terapiju 150mg L Thyroxin, sat – dva sata prije ustajanja (navijem sat, popijem, nastavim spavati). Kad se dignem uzmem Mg 400 (firme KAL), 2 tablete. Glycinat sam prebacila navečer jer umara, a ujutro uzmem Mg malat. Kalcij uzimam samo u domaćem kefiru (bar 500 ml dnevno). Zatim, prije doručka podijelim, npr. trenutačno KELP algu 2 tablete, a poslije doručka ili uz njega, 2 brazilska oraha. Ili umjesto brazilskih oraha pijem tri mjeseca Selen 200 mcg tablete, pa napravim pauzu od tri mjeseca.

Kod naručivanja suplemenata dobro pogledajte kolika je količina tableta u pakiranjima.

Prije ručka popijem vitamin B komplex i B 12 1000 mg (možete i 500 mg), oblik Methylcobalamin (NE Cijanocobalamin!). Poslije ručka  popijem Bakar 1 mg (trenutačno ga pijem u Solgarovim tabletama za nokte, kosu i kožu). Uz bakar uvijek ide Cink 25 mg (cink također umara, pa ga uzimam uz večeru).

Značaj D vitamina

D vitamin je jako važan kod hipotireoze i općenito slovi za najbolji antidepresiv! Bila sam u užasnom deficitu D vitamina – bio je 4, a referente vrijednosti su 30 – 60! Dobila sam Dekristol 25.000 IE (internacionalnih jedinica), koji sam jedno vrijeme pila 1 x tjedno, sve dok nisam pročitala da je to sve malo i da je bolje uzimati jednu količinu dnevno. S tim se složila i moja liječnica, ali kaže kako pacijenti radije piju jednom tjedno. Tad sam povećala dozu na tri puta tjedno po 25.000 IE, kako bih ih što brže potrošila. Željezo mi se u roku od godine dana popelo na 30! Liječnica kaže kako bih sad opet trebala uzimati 10.000 IE 1 x tjedno, što još uvijek nisam poslušala.

Pazite da prije dnevnih uzimanja velikih doza D vitamina napunite organizam rezervama magnezija. Dakle, sad uzimam D vitamin 10.000 IE dnevno. Ako osjetim da mi trnu prsti ili imam grčeve u nogama i rukama uzmem i navečer još Mg 200 mg (oblik glycinat ili malat). Uz D vitamin ide i vitamin K 2 (dobar oblik je i MK 7), koji dovodi D vitamin u kosti. Pazite, to nije K vitamin koji zgrušava krv.

Detox i upute za naručivanje

Za detox i mnogo toga još pijem uz ručak i 1 žličicu hladno prešanog egipatskog ulja crnog kima. Prije spavanja pijem još i željezo. Napominjem kako je sve ovo povezano, a meni usto i potrebno. Kontrola obavezno! Feritin mi je bio nizak, a Fe i hemoglobin uvijek dobri! Za 4 mjeseca podignula sam feritin sa 16 na 67! Meni Fe ne smeta prije spavanja, a možete ga uzeti i pola sata prije jela. Jedino ga ne miješajte s mliječnim proizvodima. Fe i terapiju koju pijete za štitnjaču odvojite najmanje 4 sata.

Navečer, poslije tuširanja, namažem ruke i noge uljem Mg klorid. Možete ga kupiti u dm, naručiti ili napraviti sami (omjer 1:1 u prokuhanu prohlađenu vodu ili alkohol). Sve ostalo naručite s interneta. Kad stavite na papir, i nije to toliko skupo. U mnogim pakiranjima imate tableta dovoljno za 6 mjeseci ili godinu dana (KELP alga, npr.). Kod naručivanja suplemenata dobro pogledajte kolika je količina tableta, jer nam se nerijetko mažu oči. U KAL Mg ima npr. 400 mg, ali u 2 tablete! U nekima čak u 3 tablete! Zato čitajte svaki detalj, ne nasjedajte na reklame.

Savjeti

Napominjem kako ne koristim nikakve druge lijekove, osim inzulina. Stoga, prilagodite si terapiju i suplemente koje pijete. Kefirna zrnca možete nabaviti u FB grupi To nisam ja – to je moja Štitnjača!  Sve sam suplemente naručila putem interneta (Amazon ili iherb).

Još nešto važno: prije svake kontrole krvi pauzirajte sa suplementima bar 10 dana, kako bi nalaz bio valjan. A prije kontrole ih uzimajte bar 4 mjeseca. Ni to mi ni jedan liječnik nije rekao… A redovnu terapiju za štitnjaču ne pijete samo prije vađenja krvi (pauza 24 sata). No, popijte je odmah nakon što ste izvadili krv.

Nadodat ću još da ako pijete antidepresive, terapiju za srce, tlak ili smirenje želučane kiseline, odvojite ih bar tri sata od terapije za štitnjaču, jer zajedno djeluju loše.

I ne, ne mislim cijeli dan na tablete, ne najedem se od njih ☺ Navikne se čovjek, kad zna da mu pomaže!

Marina VK: Moja priča o kefiru i pokoji recept

Upoznajte kelp – jednu od najboljih namirnica za štitnjaču

Vitamin D – znate li koliko je važan?

Marina Tibold

Volim pomagati, motivirati i dijeliti svoje iskustvo, jer sam puno naučila o štitnoj žlijezdi i dovela u red svoje simptome. Malo je reći da se osjećam odlično! Medicinska sam sestra i živim u Njemačkoj.

WordPress Ads