Jutarnje buđenje vrijeme je kad se “sudaramo” sa stvarnošću, izlazimo iz jedne sfere i lagano prelazimo u drugu. Noć ima izrazitu yin energiju, za razliku od dana koji je izraziti yang. Da bismo postigli cjelovitost, noću trebamo spavati kako bi tijelo upilo yin energiju, a danju je potrebna aktivnost kako bi se kanalizirala yang energija.
Čovjek je svjesno biće, ali često živi veoma nesvjestan život i potpuno mu je svejedno što jede, s kim se druži, gdje boravi i što oblači. Takva ravnodušnost prema svemu često nam je uzvraćena istom mjerom.
Yin i Yang
Yin energija predstavlja ženski polaritet, unutrašnji svijet, pasivni princip, tamu, sjenku, hladnoću, emocije, sposobnost primanja, plodnost, reakcije.
Yang je muški princip, želja za davanjem, svjetlost, sunce, toplota, vanjski svijet, kontrola, akcija i logički um.
Nedostatak sna znak je da nismo sposobni primiti yin energiju iz nekog određenog razloga. Odbijanje yin energije je znak da je u sebi već imamo i da smo je koncentrirali tijekom dana te da se tijekom noći aktivirao yang. Yin se koncentrira ako nismo u stanju pustiti svoj unutrašnji svijet prema van. Ako u sebi nosimo tugu, brigu, nerazjašnjene emocionalne konflikte. Ako smo suviše reaktivni i osjetljivi na vanjske podražaje. Ako krijemo svoje osjećaje i glumimo da smo netko drugi nego ono tko zaista jesmo.
Šminka i odjeća kao maska
Na primjer, žene često nastoje svoju ranjivost prikriti maskom vamp-žene, pretjeranom šminkom ili upadljivom odjećom i privlače mnoge poglede. Žena ima izrazitu yin energiju, odnosno moć upijanja i ako nema jaku auru, takvi joj pogledi mogu naštetiti. U pojedinim kulturnim sredinama žene se ne pojavljuju razotkrivene na ulici i tako se štite od vanjskih utjecaja.
~
Odjeća nije sredstvo za pokazivanje, samoreklamu i statusni simbol, kako se u današnje vrijeme doživljava, već nešto potpuno drugo. Njena boja i materijal sudjeluje u stvaranju energetskog polja. Ona može uzrokovati napetost u energetskom polju ili omogućiti bolji protok energije. Najlon, spužva i poliesterski materijali spravljaju se obradom nafte i njenih derivata i predstavljaju umjetni materijal. Isto kao što je coca-cola kemijski napitak i ne može se usporediti s prirodnom vodom. Zato trebamo preferirati prirodne materijale kako bismo bili usaglašeni s prirodnim tijekovima energije.
Interakcija s prostorom
Isto tako je i s građevinskim materijalom ugrađenim u naš dom i namještajem unutar njega. Jer, nije svjedeno boravimo li u drvenoj kolibi ili zgradi od čelične konstrukcije obloženoj staklom. Kako nas odjeća štiti na ulici, tako nas zidovi štite dok smo unutar doma. Stoga je veoma važno na koji način se odvija interakcija između nas i prostora u kojem boravimo. Uvijek i u svakom trenutku bi trebala postojati harmonija, ako ona nedostaje to ćemo osjetiti na svom raspoloženju.
Nered u prostoru gdje boravimo odrazit će se na našu energiju. Slika na zidu koja simbolizira tugu, siromaštvo, suze i sl. neće pozitivno utjecati na opću energiju prostora.
Boje u prostoru
Previše crvene boje ili špičastih oblika kao i oštre linije namještaja ili puno kontrasta može unijeti nervozu i agresivnost. Nedostatak zaobljenih linija i prirodnih nijansi otežat će harmoničan protok energije.
Naglašeno prisustvo bijele boje stvorit će potrebu da se stvari previše istjeruju na čistac, te stanje sterilnosti, beživotnosti, anemičnost, hladnoću i sl.
Crna predstavlja najtamniju noć iz koje se počinje rađati zora. Ona je istovremeno kraj starog i početak novog. Stoga u mnogim kulturama crna boja predstavlja smrt, ponor i ništavilo, što je zapravo samo prelazak u sferu tajni i misterija. Tako i osobe obučene u crno emitiraju dozu misterioznosti i nedokučivosti. Crna nije negativna boja, ona samo predstavlja put u nepoznato. No, mi se toga najviše plašimo, jer nismo spremni tragati u mraku za svjetlošću.
Dominacija sive ukazuje na potrebu za kontrolom. Ova boja izmiruje kontrast između bijele i crne. Nije spremna biti potpuno otvorena i pristupačna, već izražava granice u okviru kojih se ispoljava. Siva boja je najviše zastupljena u službenim objektima gdje dominiraju određena pravila, zakoni i granice ponašanja, uključujući i obavezan “službeni” osmijeh koji je daleko od iskrenosti i topline, jer označava neutralnost – odsustvo emocije.
Zemljane nijanse kao što su bež i smeđa osim što prezentiraju pouzdanost, odgovornost i majčinski odnos prema drugima, mogu stvoriti ozbiljnost, osjećaj pritiska, brige, tuge, melankolije, žudnje, opterećenosti, ljubomore, nedostatak entuzijazma i živosti u prostoru, suviše discipliniran i strog stav prema vezi ili braku. To može unijeti dosadu i nedostatak “zraka”, kao i probleme s probavnim traktom i želucem. Zemlja takođe prezentira poniznost, prizemnost, siromaštvo.
Žuta boja podstiče mentalne i analitičke aktivnosti, verbalnu komunikaciju i radoznalost, prilično je topla, radosna i otvorena.
Zelena boja i vertikatlni dizajn simbolizira rast, zdravlje i financijsko blagostanje.
Plava simbolizira nebeska i vodena prostranstva, vjeru, pouzdanost i povjerenje.
Ružičasta je boja ljubavi i njene nijanse stvaraju romantično ozračje, dok crvena potiče strast.
Zlatna je kraljica svih boja, boja bogatstva, moći i prosvjetljenja. Zlatna predstavlja sunce, toplotu i muški polaritet, dok srebrna simbolizira mjesec, hladnoću i ženski spol. Zlatna boja zagrijava auru i podstiče na aktivnost, dok srebrna hladi.
Potrebna ravnoteža
Nijedna boja nije sama po sebi pozitivna niti negativna. Samo je stvar količine, jer svaka postaje negativna kada dominira.
Voda je dobra i korisna, ali kada stvori poplavu (kada je ima više nego što treba), onda je negativna. Ako je nema uopće, potrebna je i stvara čežnju, odnosno rupu u energetskom sklopu. Kroz korespondencije boja i elemenata s određenom sferom života možemo detektirati problematična područja. Imamo li određenih financijskih “rupa” u životu, možda bismo ih mogli popuniti upotrebom zelene boje u prostoru, orijentirajući se prema istočnoj i jugoistočnoj strani i unošenjem jake svjetlosti u ovaj sektor kako bi se zapalila vatra i pokrenula aktivna energija. Sklonost isključivoj dominaciji zemljanih nijansi u prostoru govori o prenaglašenoj potrebi za sigurnošću kao i materijalistički stav prema životu, u smislu da vjerujemo samo u ono što ima konkretan i opipljiv oblik.
Duhovna praksa nas uči da čak ni jedan uzdah niti izdah ne trebamo činiti nesvjesno, jer je disanje funkcija koja nas održava u životu.
Dominacija zemlje zagušuje i zatrpava, donosi stagnaciju. Baš poput majke koja previše brine za svoje dijete pa bi ga najradije zatrpala i ušuškala da nigdje ne može maknuti. Zemlja se može neutralizirati upotrebom zelene boje.
Naglašena bjelina treba nešto od vatrenih nijansi kao što su crvena, ružičasta ili narančasta. Trebamo uvijek znati pronaći točku ravnoteže i da pretjerivanje ne doprinosi harmoniji.
Kako smo u stalnoj interakciji s okolinom, tako i ona utječe na našu ravnotežu yina i yanga. Ako smo suviše yin, tada nam treba yang i obrnuto.
Depresija i kako protiv nje
U stanju brige, depresije i tuge nije potrebna izolacija, već upravo suprotno – dodir s vanjskim svijetom i suncem, naporna fizička vježba i sl. Liječnici su oduvijek kao praktičan lijek protiv depresije svojim pacijentima preporučivali da uzmu sjekiru u ruke i cijepaju drva.
Depresija je znak da nismo ispolarizirani i da trebamo raditi na balansiranju energije. Sedativ je sredstvo koje će kemijskim putem umrtviti naš ionako mrtav energetski sistem i dodati još više yin energije. zbacit će nas potpuno iz ravnoteže, gdje će se buđenje i sudar sa stvarnošću pokazati još težim i bolnijim. Tako se yang energija doživljava kao udar groma i počinjemo je izbjegavati. Počinje nam smetati sve što podsjeća na život i počinjemo uživati u svojoj samoći i crnilu. Život promatramo kroz prizmu brige i tuge i osjećamo žal za prošlošću (yin), jer se plašimo budućnosti (yang).
Ravnoteža yina i yanga je u sadašnjem trenutku, jer je “ovdje i sada” jedino izvjesno. Kada naučimo živjeti u sadašnjem trenutku, tada ćemo naučiti kako stvoriti unutrašnju harmoniju.
Ako smo jedno vrijeme živjeli intenzivnim životom, putovali i provodili se po svijetu ili bili poslovno angažirani, u kontaktu s većim brojem ljudi ili se izlagali fizičkom naporu, tada nam je potreban yin da bi se energija stišala. Na taj način stvaramo harmoniju unutar sebe i u svakom trenutku možemo osluškivati svoju unutrašnjost i prepoznati što nam je potrebno.
~
Yin i yang u prehrani
Također, i u prehrani se možemo rukovoditi ovim principom jer i hrana ima svoj polaritet. Tako više yanga posjeduju luk, sol i začini, posebno oni koji griju, dok voće i tekućine imaju više yina.
Tako ćemo prema unutrašnjem osjećaju birati odgovarajuće namirnice koje su nam potrebne. Ako nam je suviše toplo (yang), uzet ćemo tekućinu kako bi se rashladili (yin). Ili, ako jednostavno želimo povećati nivo yin energije, unijet ćemo dosta voća ili mlijeka.
Čovjek je svjesno biće, ali često živi veoma nesvjestan život i potpuno mu je svejedno što jede, s kim se druži, gdje boravi i što oblači. Takva ravnodušnost prema svemu biva nam uzvraćena istom mjerom. Duhovna praksa nas uči da čak ni jedan uzdah niti izdah ne trebamo činiti nesvjesno, jer je disanje funkcija koja nas održava u životu.
Poštivanjem te spone, pokazujemo zahvalnost za život i što smo svjesniji prema svakom detalju koji nas okružuje, primjećujući njegovu svrhu i simboliku, to će nam biti lakše spoznati sebe i ploviti kroz život bez napora.
Utjecaj boje odjeće na tijelo: bolesna štitnjača voli svjetloplavu