Ljekovita svojstva vrkute ili gospina plašta

Biljka koju krase razna imena – virak, gospin plašt, zečja šapa, lavlja noga, rosnica i vrkuta – poznata je još od davnina zbog svojih snažnih iscjeljujućih moći. Tome svjedoči i podrijetlo imena koje dolazi od arapske riječi “alkemelych”, a znači alkemičar. Davni narodi vjerovali su da je ova biljka najljekovitija ako se ubere noću kad je Mjesec u posljednjoj četvrti. Rasprostranjena je i po cijeloj Hrvatskoj, a najbolje uspijeva na većim nadmorskim visinama. Visoka je od 10 do 40 centimetara i cvate od svibnja do kolovoza. Cvjetići su joj skromni, žutozeleni ili zeleni, a njihova je  berba idealna u doba cvjetanja, jer je tada najljekovitija, a nakon što se pobere (noću!), preporuča se sušenje biljke u hladu.

Vrkuta je najbolji biljni izbor za liječenje neplodnosti.

Vrkuta sadrži flavonoide, organske kiseline, fitosterine, salicilnu kiselinu, eterično ulje i obilje vitamina C, a mnoštvo tanina daje joj gorak okus.

Vrkuta za zdravlje žena

Poznato je da vrkuta ima snažno antiupalno i antibakterijsko djelovanje, ali je ipak njezino najznačajnije svojstvo ublažavanje ženskih bolesti. Smatra se jednom od najučinkovitijih biljaka za ovu vrstu tegoba, što su dokazala i brojna zdravstvena istraživanja. Poznati je švicarski travar Johann Künzle, također tvrdio da se 30 posto ginekoloških operacija može izbjeći korištenjem čaja od vrkute. Jedan od težih problema koji muči žene jest nemogućnost začeća. Zato je vrkuta najbolji biljni izbor za liječenje neplodnosti. Naime, ona djeluje kao odličan regulator hormona, potiče rast progesterona te dovodi do urednije menstruacije, što je vrlo važno kod pokušaja začeća. Uz to, učinkovito skida kilograme i pomaže kod policističnih jajnika. Vrkuta može pomoći i kod oslabljenih mišića maternice te zaštititi trudnicu od spontanog pobačaja.

Oporavak nakon poroda

Čaj od vrkute preporuča se rodiljama 8 do 10 dana nakon poroda, kao i kod povreda nakon poroda, za oporavak od teškog poroda ili kod opuštenog trbuha. Uz spomenute blagodati za žensko zdravlje, vrkuta djeluje i protiv mioma, cista i endometrioze, olakšava menstrualne tegobe, regulira menstrualni ciklus jer sadrži tanine i adstringente koji normaliziraju krvarenje te ublažava simptome menopauze. Kupka, vaginalno ispiranje i tamponi s vrkutom djelotvorni su kod gljivica, bakterijskog vaginitisa i drugih infekcija. Tampone natopite tinkturom vrkute i koristite poput vaginaleta.

Tinktura od vrkute

  • 200 g zelene vrkute
  • 1 litra alkohola (60%)

Alkoholom prelijte usitnjeno bilje te zatvorite i držite na toplom mjestu mjesec dana. Povremeno protresite smjesu.

Tinkturu možete koristiti kod unutarnjeg krvarenja tako da 10 do 15 kapi (do dva puta na dan) razrijedite u malo čaja ili soka. Za vanjsku upotrebu služi kao dezinfekcijsko sredstvo kod liječenja rana i raznih kožnih nečistoća.

Krema od vrkute

Kod svrbeža stidnice preporučuje se korištenje kreme od vrkute.

Sastojci

  • 50 g belobaze (izrađuje se u ljekarnama)
  • 15 ml ružine vodice
  • 15 ml tinkture od vrkute

Belobazu lagano zagrijte nad parom. Ružinu vodicu i tinkturu od vrkute pomiješajte i zagrijte, a dobivenu smjesu kap po kap dodajte u zagrijanu belobazu, uz neprestano miješanje sve dok se smjesa ne ujednači i postane kremasta. Kremu stavite u prikladnu posudicu i dobro zatvorite. Koristite jE za mazanje stidnice 2 do 3 puta na dan.

Kupka od vrkute

200 grama suhe ili svježe vrkute prokuhajte u tri litre vode i izlijte u kadu s pripremljenom vodom. U vodi se zadržite 10 do 20 minuta i pođite na počinak.

U kombinaciji sa stolisnikom, vrkuta se može koristiti i za sjedeće kupke kako bi se olakšale vaginalne tegobe. Sjedeću kupku pripremite od 50g stolisnika i 50g vrkute koje ćete zagrijati do ključanja u 1 litri vode, ostaviti da odstoji 15-ak minuta i uliti u vodu za kupanje.

Vrkuta uništava viruse i bakterije

Najnovija znanstvena istraživanja pokazuju da vrkuta sprečava rast mnogih vrsta bakterija uključujući stafilokok – bakteriju koja je postala otporna na mnoge antibiotike. Smatra se, također, da vrkuta ima i antivirusna svojstva. Ako znamo da snažno obnavlja i tonizira maternicu te da pomaže kod zacjeljenja rana, zaključujemo da je izvanredno sredstvo protiv oboljenja kojima je uzrok humani papiloma virus (HPV). U tom slučaju vrkutu je dobro kombinirati s konopljikom, ali prethodno se konzultirajte s fitoterapeutom jer konopljika može snažno djelovati na hormone.

Japanski su znanstvenici otkrili da tvar iz vrkute – agrimonin, zaustavlja rak dojke, a vrkuta također pomaže kod:

  • krvarenja
  • uboda insekata
  • grozničavih stanja i tegoba sa želucem i crijevima (proljev, gastritis, polipi, čir, hemeroidi, ulcerozni kolitis…)
  • mučnine i povraćanja
  • ekcema i dermatitisa
  • upale grla
  • gihta i reume
  • srčanih tegoba
  • slabih živaca
  • nesanice
  • glavobolje
  • lošeg apetita
  • astme
  • povišenog šećera u krvi

Čaj od vrkute

Jednu čajnu žličicu vrkute prelijte šalicom vrele vode i ostavite da odstoji pet do deset minuta. Pijte uvijek u gutljajima po dvije šalice na dan.

Čajna mješavina od vrkute

U jednakim dijelovima pomiješajte vrkutu i stolisnik. Tri velike žlice mješavine prelijte s jednom litrom vrele vode i nakon 20 minuta procijedite. Čaj pijte topao.

Prašak od vrkute

Prašak od vrkute dobar je i ljekovit začin koji će vam poslužiti u svakodnevnoj prehrani, a odlična je stvar i to što ga možete koristiti ako prakticirate neku dijetu. Dobro se slaže sa stolisnikom i rusomačom. Vrkuta se također često preporučuje i kod mršavljenje.

Važno!
Osobe koje imaju probleme sa želucem, jetrom ili žuči trebaju uzimati vrkutu u manjim količinama.

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads