Utjecaj vina i ostalih alkoholnih pića na štitnjaču

Mjehurići ljupkog pjenušca, suhe note ukusnog pinota, ljetna svježina roséa. Vino je ukusno, volimo ga… No, vino baš kao i sva ostala alkoholna pića utječu na funkcioniranje gotovo svake pojedine stanice, tkiva, organa i sustava u našem tijelu. Alkohol je, ujedno, treći najveći svjetski čimbenik rizika za razvoj bolesti. I dok jetra može pretrpjeti najveći teret oštećenja, štitnjača nije sigurna od štetnih učinaka alkohola. Alkohol može dramatično promijeniti funkciju štitnjače, blokirajući njezinu normalnu zdravu aktivnost i snižavajući razine cirkulirajućih hormona štitnjače.

I ne samo to. Već i alkohol zapravo može uništiti stanice štitnjače, što dovodi do stvaranja čvorova na štitnjači.

Kod osoba koje često konzumiraju alkohol, utjecaj na štitnjaču može biti još značajniji. Stanje koje se naziva eutireoidna bolest može nastati kao posljedica kroničnog uzimanja alkohola. U ovom slučaju tijelo većinu aktivnog T3 pretvara u reverzni T3 (rT3), čineći ga nedostupnim za upotrebu. Osobe s ovim poremećajem osjećaju se iscrpljeno, depresivno i debljaju se – što su sve simptomi hipotireoze – iako im je TSH normalan.

Konzumacija alkohola podiže razinu estrogena u organizmu.


Alkohol i imunološki sustav

Zbog utjecaja alkohola na jetru, žene koje redovito piju imaju više razine estrogena u cirkulaciji. A budući da estrogen stimulira imunološku funkciju, žene koje često konzumiraju alkohol imaju veću vjerojatnost razvoja autoimunih bolesti. Ovo nikako nisu dobre vijesti za sve s Hashimotom ili Gravesovom bolešću, autoimunim poremećajima štitnjače.

Kultura vina, ali i ne samo vina, raširena je u našem društvu i memovi su posvuda na društvenim mrežama koji normaliziraju konzumaciju alkohola kao način da se lakše nosimo s ogromnim očekivanjima od žena da budu roditelji, rade, održavaju dom i društveni život. Zapamtite da je konzumacija alkohola rizična za žene – rizičnija nego za muškarce. Pa zašto onda ne govorimo o tome? Zašto ne govorimo o utjecaju alkohola na žene i žensko tijelo?


Žensko tijelo, ženski metabolizam

Žene nisu muškarci i razlikujemo se na više načina nego što mislite. Svima nam je jasno da su žene u prosjeku manje od muškaraca, a zbog manje tjelesne težine postaju pijane brže od muškaraca. Ali postoji još nešto. Žene imaju niže razine enzima dehidrogenaze – enzima koji razgrađuje alkohol u našoj jetri. Ženska tijela također imaju veći omjer masti i vode. Uz ove čimbenike u kombinaciji, razina alkohola raste mnogo brže kod žena nego kod muškaraca.

Sve ovo čini žene osjetljivijima na štetne učinke alkohola. Ujedno, žene imaju i veću vjerojatnost da će ranije u životu razviti bolesti povezane s alkoholom nego muškarci. Zatim, tu je i društveno promicanje konzumacije alkohola, prvenstveno vina. Postoji podatak da žene imaju više poteškoća u dobivanju pristupa liječenju i potpori za oporavak od ovisnosti o alkoholu u odnosu na muškarce. Isto tako, žene se osjećaju stigmatiziranije kada otvoreno iznose svoje probleme u vezi s alkoholom.

Alkohol i estrogen

Jedan od najvećih problema za zdravlje žena je utjecaj alkohola na estrogen. Estrogen je naš suštinski ženski hormon – s više od 400 različitih djelovanja u našim tijelima. I teško je zamisliti život bez njegovog utjecaja. Ali, estrogen je dvosjekli mač. Iako je estrogen izuzetno koristan, kada je neuravnotežen može izazvati probleme u tijelu. Konzumacija alkohola podiže razinu estrogena, posebno estradiola, najjačeg od svih estrogena. Visoke razine estradiola doprinose povećanom riziku od raka dojke i maternice. Stoga se moramo usredotočiti na održavanje njegove razine u zdravom rasponu. Žene koje su pile samo 5 pića tjedno zabilježile su jednoj velikoj studiji povećanje razine estradiola od 26%.


Alkohol i rizik od raka dojke

Alkohol je glavni čimbenik rizika za razvoj raka. Ustanovljen je kao uzrok koji doprinosi raku usta, grla, jednjaka, jetre, debelog crijeva, rektuma i dojke (a znanstvenici sumnjaju da vjerojatno utječe i na gušteraču i pluća).

Povećani rizik ne dolazi samo od povećanog estrogena (iako je to apsolutno važan čimbenik!), već i zbog toksičnih učinaka acetaldehida, glavnog metabolita alkohola, i proizvodnje reaktivnih vrsta kisika i dušika (slobodni radikali) i promjena u metabolizmu folata koji je potreban za zaštitu naše DNK od kancerogenih promjena.

Alkohol je faktor rizika koji moramo ozbiljno shvatiti kada je u pitanju zdravlje naših dojki. On može pospješiti razvoj raka dojke, a može povećati i stopu progresije i agresivnost postojećih tumora dojke.

Alkohol i plodnost

Znamo da alkohol nije preporučljiv tijekom trudnoće, ali ima i utjecaja na plodnost. Žene koje pokušavaju zatrudnjeti trebaju znati da je otkriveno kako alkohol utječe na hormonalnu komunikaciju između mozga i jajnika. A to može potisnuti ovulaciju. Istraživanje je također otkrilo niže stope živorođene djece kod žena koje piju više od četiri alkoholna pića tjedno. Žene koje piju alkohol tijekom IVF-a mogu imati manje izvađenih jajnih stanica, manje šanse za trudnoću i povećan rizik od pobačaja. Treba napomenuti da je većina ovih negativnih učinaka pronađena kod žena starijih od 30 godina – dobi u kojoj mnoge žene pokušavaju osnovati obitelj.

Povremena konzumacija alkohola ne bi trebala dugoročno utjecati na naše zdravlje. Problem je u tome što mnoge žene piju alkohol svakodnevno ili nekoliko puta tjedno. Preporuka je ženama da ne piju više od 2-3 alkoholna pića tjedno kako bi održale optimalnu ravnotežu hormona.

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads