Jod je ključan element u funkciji štitnjače. Glavna funkcija štitnjače je akumulacija anorganskog joda kojeg dobivamo prehranom, njegova organifikacija i ugrađivanje u hormone štitnjače. Sam naziv hormona štitnjače T4 i T3 podrazumijeva upravo broj atoma joda vezanih na molekulu tironina. U slučaju nedostatka unosa joda nastaju problemi u funkciji štitnjače. Prvenstveno u obliku hipotireoze s posljedičnim porastom TSH i povećanjem volumena štitnjače.
Koliko joda uzimamo prehranom?
Ovaj problem koji je u nekim mjestima (naročito selo Rude kod Samobora) dovodio do endemske gušavosti, bio je jako izražen do 1950-ih. Tada je uvedeno obavezno jodiranje soli na nacionalnoj razini u količini od 10 mg KI (kalijevog jodida) po kilogramu kuhinjske soli. Problem nedostatnog unosa joda je ovom javnozdravstvenom intervencijom bio uvelike reduciran. No, kasnijim studijama dokazano i daljnje prisutnosi blagog manjka joda u prehrani.
Preporučena dnevna razina joda u Hrvatskoj je dosegnuta preko nacionalog programa jodiranja soli.
Temeljem navedenog, 1996. godne uveden je novi pravilnik o jodiranju soli, koji obuhvaća sol za ljudsku i životinjsku prehranu. Njime je razina KI propisana na 25 mg (oko 19 mg joda) po kilogramu soli. To je rezultiralo konačnom eliminacijom nedotatnog unosa joda na cijelom području Republike Hrvatske. Također je važno napomenuti da je RH nedavno priznata od strane svjetske zdravstvene organizacije kao zemlja model u rješavanju problema nedostatnog unosa joda.
Preporuka za uzimanje joda
Od strane svjetske zdravstvene organizacije preporučen je unos joda od 150 μg (0,15 mg) dnevno, izuzev trudnica kojima je preporučeno unositi 250 μg (0,25 mg) dnevno. Ova razina je u Hrvatskoj dosegnuta preko nacionalog programa jodiranja soli.
Dakle, količina joda koji uzimate (djelomice izuzev trudnica) je optimalna, stoga nisu preporučeni nikakvi dodaci prehrani koji sadrže jod. Dapače, u većim količinama mogu proizvesti više štete nego koristi !
Apsolutno treba izbjegavati uzimati Lugolovu otopinu koja sadrži oko 5-10 mg joda po samo jednoj kapi. To je oko 50-100 puta veća razina od preporučanog dnevnog unosa!
Također, nije preporučeno konzumirati tzv. himalajsku sol, jer nije regulirana kao ostale soli već kao dodatak prehrani. Ona sadrži vrlo nisku količinu joda (1,42 mg nasuprot potrebnih oko 19 mg po kilogramu soli) što ponovo može dovesti do nedostatnog unosa joda.
PRIMJER
Lugolova otopina – primjer pretjeranog unosa joda
Mlada bolesnica (20 g) javlja se u ambulantu s teškom hipotireozom.
TSH >200
FT4 >3,84
FT3 3,56
Anamnestički se saznaje da zadnjih nekoliko mjeseci kao dodatak prehrani uzima Lugolovu otopinu i to u izrazto visokoj dozi. Štitnjača je palpatorno povećana, izrazito tvrda, ali bezbolna. Bolesnica se, kao posljedica hipotireoze, osjeća izrazito umorno i malaksalo, te je ikterična (žuta)!
Preporučeno je da se prekine s uzimanjem Lugolove otopine. U terapiju je uvedena niska razina levotiroksina (Euthyrox) kao korekcija hipotireoze, ali ipak s očekivanjem postupne normalizacije hormonskog statusa obzirom na prekid unosa prekomjerne razine joda. Za kontrolu je preporučeno ponoviti hormone štitnjače, ali i razinu bilirubina i jetrenih transaminaza, obzirom na ikterus.
Nakon 2 tjedna, bolesnica dolazi na kontrolni pregled. Više nije ikterična, dok se razina hormona štitnjače bitno popravila.
TSH 12,8
FT4 10,1
Razina bilirubina i jetrenih transaminaza je bila uredna, što znači da je žutica najvjerojatnije bila posljedica depozita elementanog joda u koži!
Iz ovog primjera je vidljivo da prekomjeran unos joda može imati itekako ozbiljne posljedice na funkciju štitnjače, ali i na opće stanje organizma. Stoga se nikako ne preporuča uzimati Lugolovu otopinu!