Iako većina pacijenata koji boluju od nekog poremećaja vezanog uz štitnu žlijezdu nema nekih posebnih tegoba s vidom, uzrokovanih autoimunom bolešću, ipak ne treba zanemariti činjenicu da nepravilan rad štitnjače može utjecati na vid.
Ovo se posebice odnosi na osobe koje boluju od Gravesove bolesti, odnosno autoimune bolesti koja uzrokuje pretjeranu aktivnost štitne žlijezde (hipertireozu). Takvi pacijenti često mogu osjetiti da osim poznatih tegoba od koje pati većina, mogu primijetiti i probleme s vidom. Dakako, da bi se takvo što dijagnosticiralo nužan je pregled liječnika. No, važno je znati da se Gravesova oftalmopatija pojavljuje u polovice bolesnika oboljelih od Gravesove bolesti. Stoga ne treba zanemarivati simptome koji se mogu pojaviti.
Štitnjača i opadanje kose: učinite je opet zdravom i sjajnom
Različiti simptomi i stupnjevi
Znaci i simptomi su zbog kojih biste se trebali uputiti na liječnički pregled su:
- Bol u očima, bol kada se gleda gore, dolje ili bočno
- Svrbež očiju, suhe oči, nemogućnost nošenja kontaktnih leća
- Upale i oticanje očiju, kao i tkiva oko očiju
- Krvav izgled očiju
- Dvostruka slika (diplopija)
- Podbuhli kapci (kao u slučajevima alergije)
- Mutan vid/zamagljenje vida
Očne bolesti kod oboljenja štitnjače prolaze kroz različite stupnjeve ozbiljnosti. Iazo tako, važno je napomenuti i periode remisije. Ako se očne manifestacije ne jave u vremenu od oko šest mjeseci, malo je vjerojatno da će se vratiti. Tretmani za tireoidne bolesti očiju su kapi i masti za oči. U vrlo rijetkim slučajevima može doći i do operacije. Kod veoma malog postotka pacijenata neophodna je orbitalna dekompresija.
Važno je naglasiti koliko je u svakom pojedinom slučaju problematika drugačija. Stoga, pravilan način liječenja može propisati samo liječnik specijalist. Poznate su neke tehnike kojima si možete malo olakšati bolest očiju povezanu s poremećajem rada štitne žlijezde.
Nikada ne izlazite iz kuće bez sunčanih naočala u torbici.
Očni se simptomi mogu olakšati podizanjem uzglavlja kod spavanja, primjenom kapi za oči, spavanjem s pričvršćenim zatvorenim očnim vjeđama. Ponekad može pomoći i uzimanjem diuretika (lijekova za poticanje mokrenja). No, kod toga treba biti posebno oprezan. Riječ je o lijekovima koji se koriste i za liječenje povišenog krvnog tlaka, pa ih ne treba uzimati bez konzultacije s liječnikom. Dvoslike se mogu ublažiti nošenjem naočala s prizma lećama.
Sunčane naočale su zdravstveni must have
Iznimno je za liječenje očnih simptoma potrebna primjena kortikosteroidnih lijekova, rendgensko liječenje očnih duplji ili operacija oka. Kod Gravesove bolesti, zbog odlaganja iste tvari kao u očnoj duplji iza očne jabučice, ista tvar, ali rjeđe, može se odlagati na kožu, najčešće iznad potkoljenica. Zadebljano područje može svrbjeti i biti crveno, a na pritisak prstom može biti tvrdo. Svrbež i crvenilo kože može se olakšati kortikosteroidnim kremama, mazanjem lokalno na mjestu promjene na koži, ali ne duže od 10 dana. Ovaj problem najčešće nestaje spontano, nekoliko mjeseci ili godina nakon smirivanja simptoma Gravesove bolesti.
Očne bolesti kod oboljenja štitnjače prolaze kroz različite stupnjeve ozbiljnosti.
Dakako, u svemu ovome ključnu ulogu ima primarno liječenje Gravesove bolesti, pa oftalmologa svakako treba upoznati s dijagnozom koju je postavio endokrinolog. Holistički pristup kod ovog problema ima nemjerljiv značaj i uvelike pomaže, ako baš ne u izlječenju bolesti, svakako u olakšavanju simptoma i normalnom funkcioniranju.
Također je važno znati da poremećaj vida ne mora ni na koji način biti vezan uz probleme sa štitnjačom, jer mnoge osobe koje ne boluju od autoimunih bolesti pate od raznih očnih oboljenja. Stoga, imate li loš vid svakako uzmite u obzir da je možda povezan sa štitnjačom. No, moguće je i da je riječ o nizu drugih faktora.
A, čak i ako savršeno dobro vidite, jedan savjet koji će vam dati svaki oftalmolog je: nikada ne izlazite iz kuće bez sunčanih naočala u torbici.