Miksedemska koma

Miksedemska koma je po život opasna komplikacija hipotireoze. Za nju je karakteristična dugotrajna hipotireoza, koma i ekstremna hipotermija (niska tjelesna temperatura, od 24 do 32,2°C). Teška hipotermija može ostati neprepoznata u slučaju ako se ne upotrebljava termometar za mjerenje niske tjelesne temperature. Miksedemske koma je rijetka, ali i najteža komplikacija nedostatka hormona štitnjače. Spada u red hitnih medicinskih stanja. Nedostatak hormona štitnjače postupno dovodi do usporenja svih tjelesnih funkcija, a naposljetku se razvija besvjesno stanje.

Kako dolazi do miksedemske kome?

Do miksedemske kome najčešće dolazi kod starijih i socijalno zapuštenih pacijenata, a može se pojaviti i kod pacijenata koji svojevoljno na duže vrijeme prekinu uzimanje propisane terapije, odnosno nadomjesnih hormona štitnjače (levotiroksin). Isto tako, često se događa da istovremeni razvoj neke zarazne ili neke druge bolesti, uz uzimanje lijekova za bolove, spavanje ili smirenje, maskiraju najteži oblik ove bolesti.

Neke od tih bolesti su infekcija ili druge akutne bolesti poput moždanog ili srčanog udara, krvarenja u probavnom sustavu ili pak zarazne bolesti kao što sunpr. upala pluća, urinarne infekcije poput cistitisa ili akutnog pijelonefritisa). Isto tako, lijekovi poput antitiroidnih lijekova, litija, amiodarona, diuretika ili sedativa također mogu pokrenuti miksedemsku komu.

Liječenje miksedema treba započeti što prije. Najvažnije je pacijentima dati hormone štitnjače što je prije moguće, kako bi se brzo podignula  razina hormona u krvi.


Dijagnoza – TSH i hormoni štitnjače

Dijagnostika hipotireoze je jednostavna i temelji se na određivanju TSH (hormona hipofize koji kontrolira izlučivanje hormona štitnjače) te samih hormona štitnjače. Ako je bolest štitnjače uzrok njezinoj smanjenoj funkciji, TSH je povišen, a hormoni štitnjače sniženi. TSH može biti iznad granice normale i uz uredne hormone štitnjače. Takvo se stanje naziva subklinička hipotireoza i često ga nije potrebno liječiti, naročito ako je riječ o starijem pacijentu.

Uz određivanje TSH i hormona štitnjače potrebno je odrediti antitijela (anti Tg i TPO-at) čija prisutnost upućuje na autoagresivnu prirodu bolesti. Uputno je učiniti i ultrazvučnu pretragu štitnjače i vrata. Obično se tada utvrdi stanje smanjene, skvrčene ili difuzno promijenjene štitnjače.

Simptomi miksedemske kome

Simptomi miksedemske kome su:

– pad tjelesne temperature
– smanjeno znojenje (hipohidroza)
– hladna i suha koža, posebno na licu i rukama i nogama
– beživotna i kosa bez sjaja
– debljanje unatoč lošem apetitu

Kod teške hipotireoze, procesi u svim organima tijela i svim metaboličkim funkcijama se usporavaju. To se posebno očituje u obliku hipotermije (padu tjelesne temperature i oštećenu svijesti).

Klinički nalazi miksedemske kome uključuju :

– nizak krvni tlak
– usporen rad srca
– hipernatriemiju (nizak Na)
– hipoglikemiju (nisku razinu šećera u krvi)
– hipoventilaciju (poremećaj disanja, odnosno smanjenu količinu zraka koji ulazi u alveole pluća prilikom udisaja).

Opasnost od neprepoznavanja miksedemske kome krije se u činjenici da pacijenti ne razvijaju klasične simptome upale, kao što su povišena temperatura ili porast bijelih krvnih stanica u krvnoj slici. Stanje svijesti takvih pacijenata je u različitom stupnju suženo. Bez snage su, pospani,  snižena im je tjelesna temperatura, puls je vrlo usporen, a tlak nizak, pa dolazi do usporavanje ili pak zatajenja cirkulacije. Disanje je usporeno, pa je često potrebno pacijenta priključiti na stroj za potpomognuto disanje. Kod miksedemske kome smrtnost je vrlo velika. Baš zato što je moguća nagla smrt, brza dijagnoza koja se temelji na kliničkoj procjeni, anamnezi i fizikalnom pregledu je nužna.


Liječenje miksedemske kome

Liječenje miksedemske kome treba započeti što prije. Najvažnije je pacijentima dati hormone štitnjače što je prije moguće, kako bi se brzo podignula  razina hormona u krvi. No, takav tretman nije potpuno bezopasan i može izazvati srčani udar ili dovesti do srčane aritmije. Ako se hormonska ravnoteza u tijelu ne uspostavi dovoljno brzo, postoji velik rizik da miksedemska koma završi smrtni ishodom.

Miksedemska koma liječi se velikom početnom dozom hormona T4 ili T3, a zatim dozama održavanja. Te visoke početne doze T4 su (300–500 μg IV) ili T3 (25–50 μg IV). Doze održavanja su za T4 75–100 μg IV 1×/dan, a za T3 10–20 μg IV 2×/dan. Kortikosteroidi se također primjenjuju jer se u početku ne može isključiti mogućnost centralne hipotireoze. No, pacijenta se ne smije zagrijavati prebrzo zbog opasnosti od pojave srčanih aritmija. Potrebno je primjereno i brzo liječiti bolesti koje su dovele do kome, a obzirom da bolesnici s hipotireozom zadržavaju vodu, nadoknada tekućine mora biti vrlo oprezna. Sve lijekove treba primjenjivati vrlo pažljivo, jer se metaboliziraju puno polaganije nego kod zdravih osoba.

Miksedemsku komu je potrebno liječiti u jedinicama intenzivne njege, uz svu moguću potpornu terapiju koja uključuje antibiotike u slučaju bakterijske infekcije, potpomognuto disanje, infuzije, primjenu kortikosteroida i velikih doza levotiroksina (hormona štitnjače). Pacijenti u miksedemskoj komi zahtjevaju intenzivnu njegu, s neprestanim praćenjem rada srca,disanja, krvnog tlaka i temperature.  Često je potrebna i glukokortikosteroidna terapija. Neophodno je intravenozno unositi tekućinu i hranu kako bi se pacijent što prije oporavio.

Hormoni štitnjače – detaljne upute za pretrage i liječenje


Zaključno

Ovdje prvenstveno u kontekstu miksedemske kome govorimo o neliječenoj hipotireozi i o dugotrajnom prekidu terapije. Kod totalne tireoidektomije i u slučajevima kada je štitnjača uništena Hashimotom može se raditi o razdoblju od otprilike 3-4 mjeseca neuzimanja terapije. Ovo stanje je jako teško i mučno, što najbolje znaju oni koji su zbog terapije radioaktivnim jodom 131 (npr. kod folikularnog i papilarnog karcinoma) po mjesec dana bez redovite terapije. Opisuju to kao izuzetno teško razdoblje u kojem se osjećaju užasno.

Hipotireoza od A do Ž – rječnik pojmova koje bi trebali znati

Hipotireoza

Hipotireoza i kako je prepoznati

Hormoni T3, T4 i fT3, fT4

Sve o hormonima štitnjače

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads