24-satne oscilacije TSH, fT3 i fT4 kod osoba sa zdravom štitnjačom

Jeste li znali da endokrine žlijezde, pogotovo štitna, uglavnom ne luče hormone ravnomjerno, već ritmično, u skladu sa smjenom dana i noći -tzv. cirkadijalnim ritmom? Na dijagramu dobivenom uzimanjem hormona iz seruma kod zdravih osoba svaka 2 sata, vidi se kako TSH ima pik lučenja sredinom noći. Razlog tome je da bi nas se dobrim free hormonima i podignutom energijom pripremilo za jutarnje buđenje.

Samo mali dio hormona fT3 direktno proizvodi štitna žlijezda. Najveći se dio tog hormona dobije dobrom pretvorbom u jetri, bubrezima i crijevima.

Proizvodnja i lučenje hormona

Drugi hormon je fT4 i vidimo da se on skoro idealno ravnomjerno luči tijekom sva 24 sata. Zašto? Zato jer je on samo osnova iz koje se dobiva aktivni hormon fT3, kojeg uglavnom od dobrog fT4 proizvode jetra, bubrezi i crijeva. Samo mali dio fT3 direktno proizvodi štitna žlijezda. Najveći se dio dobije dobrom pretvorbom u jetri, bubrezima i crijevima. Srce i mozak su izuzeci, jer oni sami prema potrebi proizvode svoj fT3. No, to je posebna tema.

Na trećem dijagramu vidi se da se pik lučenja fT3 poklapa s pikom lučenja TSH. Oba hormona idu na maksimalne vrijednosti oko pola noći kako bi osigurali energiju za jutarnje i prijepodnevne aktivnosti.  Ustajanje, potraga za hranom, lov – sve ono čime smo se kao primati bavili nekih zadnjih 5-6 milijuna godina. Zadnjih 15.000 sjedilačkih godina zaboravite jer su evolucijski beznačajne… Ne zaboravimo da nam fT3 ustvari daje toplinu i energiju (zajedno s inzulinom osigurava pretvaranje glukoze u mitohondrijama u toplinu i elektrone za rad živčanog sustava), dobru probavu, intelekt, san, memoriju, sex drive, rast i razvoj bebe, itd…

Kako podići i optimizirati fT3 i smanjiti antitijela?


Život i poluživot hormona

Jeste li znali da lučenjem famoznog TSH ustvari upravlja hipotalamus preko svog hormona TRH, a da se polovica izlučene količine TSH u krvi potroši za samo 1 sat? Dakle, poluživot TSH hormona je samo 1 sat i temeljem toga zaključuje se da je to prilično nestabilan hormon (i još vidno oscilira tijekom 24 sata). Djeluje tako da tjera metabolizam na pretvorbu T4 u aktivni T3 prema potrebi  (npr. ustajanje ujutro, trčanje u lovu za životinjama, niska vanjska temperatura kada nam treba više energije i dr.) Zato je poluživot T3 hormona oko 1 dan.

Najduži poluživot ima hormon T4 i on iznosu oko 6-7 dana. On prema dijagramu najmanje i oscilira tijekom dana jer ne daje nam direktno energiju i toplinu, već samo služi kao rezervoar za aktivni hormon T3. S obzirom da ima ujednačeno lučenje i ujednačenu vrijednost tijekom dana, uzimanjem kompletne dnevne doze T4 ujutro mi narušavamo taj prirodni ritam lučenje T4 i jako podižemo vrijednost hormona. Ukoliko iza uzimanja jutarnje doze napravimo nalaz hormona fT4, on će zbog tog umjetnog pika biti lažno visok ! Zato ne uzimamo jutarnju dozu T4 hormona ako to jutro vadimo krv i radimo nalaz hormona.

Izvor: To nisam ja – to je moja Štitnjača!

Mario Marić

Obožava čitanje, svakodnevno učenje, DIY i švrljanje po planinama u potrazi za stećcima i starim gradovima.

WordPress Ads