Upalni procesi aktivan su odgovor imunološkog sustava na neku vrstu povrede. Mjesto povrede može oteknuti, pocrveniti ili boljeti. Povreda potiče širenje krvnih žila i brži protok krvi te usmjeravanje bijelih krvnih stanica, hormona i nutrijenata prema mjestu povrede kako bi pomogli zacjeljivanje.
Upalne procese možemo percipirati kao alarm bez kojeg bi bilo koja povreda mogla biti kobna. No, vremenom i pod utjecajem različitih unutarnjih i vanjskih faktora u organizmu počinju događati očekivane promjene na staničnoj i organskoj razini.
Aktiviranjem kroničnog upalnog procesa pokreće se teško raskidiv krug.
Kronični upalni procesi
Promjene u organizmu događaju se prirodno zbog starenja organizma, ali i zbog izloženosti stresu, nekvalitetne prehrane, premalo kretanja, pretilosti, ovisnosti o cigaretama ili alkoholu, te niza drugih genetskih i okolišnih faktora. Pojava takvih promjena potiče imunološki sustav da podigne alarm, odnosno pokrene upalni proces i autoimuni odgovor organizma.
Ovdje nije riječ o akutnom upalnom procesu kojeg smo opisali ranije, kada se u kratkom periodu sanira uočeno mjesto povrede. U ovom slučaju razvija se kronični upalni proces koji se još naziva kronična upala niskog stupnja. Jednako kao i kod akutne upale, i kod kronične upale pokreće se cijeli ranije opisani proces. No, kako se ne nalazi jasan uzročnik upale, imunološki odgovor usmjerava se protiv vlastitog tkiva. Nerijetko se dogodi da se ne radi samo o jednom ciljnom mjestu, već o više njih istovremeno. Tako se na primjer može javiti Hashimoto, sindrom iritabilnog kolona, a u proljeće alergija na pelud. Ukratko, razvijaju se različite autoimune bolesti.
Aktiviranjem kroničnog upalnog procesa pokreće se teško raskidiv krug. Upalni proces doprinosi razvoju staničnih promjena, nepravilnostima u radu imunološkog sustava, što rezultira autoimunom bolešću nerijetko kronične naravi. Takvo zdravstveno stanje pak otežava svakodnevno funkcioniranje i u konačnici dovodi do dodatnih oštećenja u organizmu.
Tretman
Kronični upalni proces može se tretirati simptomatski i prilagodbom životnog stila. Mediteranska prehrana pokazala se najučinkovitijom za široki raspon autoimunih stanja. Ona uključuje konzumaciju ribe bogate omega-3 masnim kiselinama, voće, povrće i orašaste plodove, raspoređene u više manjih obroka u danu uz obilje tekućine.
Po potrebi se može uvesti i suplementacija omega-3 masnim kiselinama. U zimskim mjesecima preporučuje se i suplementacija vitaminom D. Za optimalnu preporuku, posavjetujte se sa stručnom osobom.