Praćenje zdrave trudnoće od strane liječnika danas uključuje i provjeru funkcije štitnjače. Nije pravilo da sve trudnice imaju problema sa štitnom žlijezdom niti da trudnice ili žene koje planiraju trudnoću moraju provjeriti funkciju štitnjače. No, s obzirom na značajnu učestalost ovog poremećaja, sve češće su pretrage hormona štitnjače kod trudnica.
Ovo se naročito odnosi na žene koje imaju obiteljsku sklonost poremećajima štitnjače. Ili, pak, na one koje pate od nekog drugog autoimunog poremećaja. Prema statistikama, pod pojačanim nadzorom trebalo bi biti i oko 10 do 20 posto žena za koje se procjenjuje da u trudnoći imaju pozitivna antitijela na štitnjaču. To je znak aktivnosti autoimunih mehanizama. Kod njih, trudnoća može je često okidač za pojavu poremećene funkcije štitnjače.
Kod žena kojima je već ranije dijagnosticiran poremećaj razine hormona štitnjače, preporuka je prije željene trudnoće hormone terapijom dovesti u optimalnu razinu. Nakon toga, na samom početku trudnoće ponovno je potrebno provjeriti TSH. Preporuka je javiti se direktno endokrinologu i napraviti kontrolu TSH neovisno o sljedećoj dogovorenoj kontroli trudnoće kod ginekologa. Stav liječnika je da, osim redovite kontrole hormona štitnjače, ukoliko nema dodatnih simptoma, nije potrebno raditi posebne pretrage rada štitnjače tijekom praćenja trudnoće.
Slabiji rad štitnjače u trudnoći
Velik problem koji sa sobom nosi kronični tireoiditis je sve češća pojava neplodnosti kod žena. Isto tako, povećana je i učestalost spontanih pobačaja. U pozadini tih problema može biti blaga neotkrivena hipotireoza. Uzrok mogu biti i autoimuni mehanizami koji također negativno utječu na zanošenje. U svakom slučaju provjera funkcije štitnjače važna je za sve žene koje planiraju trudnoću ili kod onih koje bezuspješno pokušavaju zanijeti. Važno je procijeniti uzrok neplodnosti kako bi se reagiralo na vrijeme.
Tijekom same trudnoće dovoljna razina hormona štitnjače iznimno je važna za razvoj ploda. Važna je i za sprječavanje prijevremenog poroda. Neka istraživanja ukazuju na to da bi nedovoljna količina hormona mogla imati utjecaj na kasniji razvoj djeteta, naroćito na razvoj njegovih intelektualne sposobnosti. Razlog zbog čega je to tako je to što štitnjača ploda tijekom prvog tromjesečja trudnoće još nije razvijena. Dijete u tom razdoblju u potpunosti ovisi o majčinim hormonima.
Hormoni štitnjače u trudnoći
Potreba za hormonima štitnjače tijekom trudnoće povećana je za oko 50 posto. Tolika je, naime, količina hormona potrebna kako bi se osiguralo neometano funkcioniranje majke i djeteta. Također, potrebna je i otprilike 50 posto veća količina joda kako bi se osigurala dovoljna količina hormona štitnjače, jer je upravo jod zaslužan za njihovu proizvodnju. U istom postotku raste i potreba za dostatnim unosom joda jer je taj element neophodan za proizvodnju hormona štitnjače. U uvjetima opterećenosti kojima je štitnjača izložena tijekom trudnoće mogu se razotkriti i blaži nedostaci njene funkcije.
Liječenje hipotireoze u trudnoći
Hipotireoza ili oslabljena funkcija štitnjače liječi se svakodnevnim uzimanjem tablete koja sadrži levotiroksin. Riječ je o sintetskom obliku hormona kojeg prirodno luči štitnjača. Nadoknada levotiroksinom je jednostavna i učinkovita i omogućuje uspješno liječenje nedostatka hormona štitnjače tijekom trudnoće. Važno je znati da, za razliku od većine drugih lijekova u trudnoći, levotiroksin u prikladnoj dozi nema štetne učinke. Upravo suprotno: neophodan je za razvoj djeteta pa ne treba imati nikakve predrasude i nepotrebno oklijevati pri njegovu uzimanju.
Nedostatak željeza i problemi s trudnoćom
U usporedbi s muškarcima, kojima se preporučuje unos od 8 mg željeza dnevno, žene imaju veće potrebe za ovim mineralnim elementom. Ovo pogotovo vrijedi tijekom trudnoće, kada bi svakodnevno trebale unositi čak 27 mg.
Niski unos željeza može dovesti do razvoja anemije, koja još uvijek predstavlja svjetski problem. Tijekom trudnoće anemija je povezana s komplikacijama poput spontanog pobačaja i prijevremenog poroda. Poremećaji funkcije štitnjače također su povezani i s ostalim komplikacijama u trudnoći. Zbog toga, ali i zbog činjenice da je željezo važno u proizvodnji hormona štitnjače, u jednom je belgijskom znanstvenom istraživanju ispitano je li nedostatak željeza povezan s disfunkcijom štitnjače. U istraživanju je praćeno 1 900 trudnica tijekom prvog tromjesečja trudnoće. Praćene su im zalihe željeza u organizmu i rad štitnjače.
Rezultati su pokazali da je čak 35 % ispitanica imalo nedostatak željeza. Među njima je kod 10 % primijećen uznapredovali autoimuni proces štitnjače. Za usporedbu, među ispitanicama s normalnim razinama željeza, 6 % je pokazalo autoimuni poremećaj. Nadalje, u istraživanju je zapaženo da je 20 % ispitanica s nedostatkom željeza imalo subklinički hipotiroidizam, u usporedbi s 16 % kod ostatka sudionica. Subklinički hipotiroidizam karakterizira povišena razina TSH.
Budući da je očuvana funkcija štitnjače iznimno važna za pravilan razvoj djeteta, ovi rezultati naglašavaju važnost unosa dovoljne količine željeza prije i tijekom trudnoće. Međutim, sljedeći korak trebao bi biti točno ispitati uzrokuje li nedostatak željeza probleme sa štitnjačom ili problemi sa štitnjačom dovode do nedostatka željeza.
POVEZANI ČLANCI
dr. Jozo Jelčić: Hipotireoza i trudnoća
Hashimoto i trudnoća: 6 stvari koje MORATE znati
dr Josip Staničić: Štitnjača u trudnoći
Zdrava trudnoća uz bolesnu štitnjaču