Piling kože lica mandeličnom kiselinom

Kemijski pilinzi jedna su od najstarijih metoda u pomlađivanju i uljepšavanju kože lica. Osmišljeni su prema dubini kože u kojoj djeluju, kao i različitim kemijskim tvarima koji se primjenjuju. Uobičajeno se rade u hladno doba godine jer je koža nakon piling osjetljivija na sunce. Izuzetak u ovom pravilu je noviji piling  koji se može raditi tijekom cijele godine. Radi se o površinskom pilingu kože, ali vrlo djelotvornom, koji se naziva piling mandeličnom kiselinom.
Za sve učestalije izvođenje ovog dermatološkog pilinga izrazito je zaslužan američki dermatolog dr. James E. Fulton. Dr. Funtom je dosad za liječenje najrazličitijih promjena na koži, od akni do anti age tretmana, u dermatologiju uveo mnogobrojne nove lijekove i procedure.

Što je mandelična kiselina?

Mandelična kiselina je aromatična alfa hidroksi kiselina dobivena iz badema (njem. Mandel = badem). Ova kiselina otapa međustanični cement zbog čega uklanja površinske suhe stanice. Djeluje i dubinski tako što stimulira nastajanje novog kolagena i aktivira staničnu regeneraciju. Time koža dobiva mlađi, ljepši i sjajniji izgled.

Mandelična kiselina ima antibakterijsko djelovanje i njena se primjena dugo godina koristila za liječenje upala mokraćnih puteva. Njezino antibakterijsko djelovanje na kožu sada se primjenjuje u liječenju masnije kože i one sklone upalama i aknama. Danas se najčešće primjenjuje u dermatologiji i koristi u liječenju rozacee, akni, površinskih pigmentacija te starenja kože uzrokovanom UV zrakama. Pacijenti s rozaceom često su nepovjerljivi prema kemijskim pilinzima. No, nakon što isprobaju piling mandeličnom kiselinom ostaju iznenađeni dobrom podnošljivošću i sjajnim rezultatom pilinga.

Ova je kiselina najmanje nadražujuća od svih koje se koriste kao kemijski piling. Uzrok tome je velika molekularna težina kiseline koja ne dozvoljava duboku penetraciju u kožu. Stoga se ne javlja niti osjećaj trnaca ili peckanja, karakterističan kod drugih kemijskih pilinga. Stoga je ova kiselina izuzetno ugodna za kožu.

Izrazito je pogodna i kao anti age tretman tamnije kože (fototip IV, V, VI prema Fitzpatriku). Poznato je kako jer  tamniji tipovi kože ne podnose različite kemijske pilinge i mogu burno reagirati s još tamnijim izraženijim  pigmentacijama.

 

Anti age tretman

Ovaj blagi piling je anti age tretman kože s rozaceom i crvenilom lica, a pokazao se kdličnim i za tretiranje kože s aknama i hiperpigmentacijama. Piling mandeličnom kiselinom može se učiniti prije i poslije laserskih tretmana jer smanjuje crvenilo i ubrzava cijeljenje kože. Može se raditi samostalno ili u kombinaciji s drugim anti age procedurama (aplikacijom hijaluronskih punjača i dr.), prema odluci samog liječnika. Može se raditi jednom tjedno ili u razmacima o kojima će, također, odlučiti liječnik.

Vrlo se dobro podnosi, pa se nakon pilinga može neometano nastaviti sa svakodnevnim aktivnostima. Koža lica nakon pilinga madeličnom kiselinom odmah postaje sjajnija, zaglađenija i djeluje osvježeno. Nakon pilinga koža se njeguje hidratantnim kremama, uz obavezno čuvanje od sunca i nanošenje krema sa zaštitnim faktorom tijekom dana.

 

* PROČITAJTE I OVE ČLANKE:

5 koraka za detoksikaciju kože

Tretman za lice: maska sa česticama željeza

Dr. Nevia Delalle: Sreća i zadovoljstvo tajna su blistave kože

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads