Već nekoliko mjeseci su zaštitne maske nužan dodatak našoj svakodnevici. Istina je da su one nužne kako bi zaštitili i sebe i druge, no zaštitne maske ostavljaju određene posljedice na našem licu – od ljuštenja kože do prištića i akni. Tako se sve češće susrećemo s terminom ‘maskne’. Kako bi što bolje razjasnile o čemu se radi i kako se boriti protiv tog, sve češćeg problema s kojim se susreću svi tipovi kože,istražili smo kako tretirati maskne i koje proizvode uvesti u svoju beauty rutinu za ljepši ten i zdraviju kožu lica.
Što su ‘maskne’?
Prije nego krenemo na savjete trebamo ustanoviti što su zapravo ‘maskne’. Riječ je o aknama koje nastaju prilikom nošenja zaštitnih maski za lice. Dok dišete ili pričate, maske zadržavaju znatnu količinu toplog zraka. To stvara vlažni ambijent u kojem se zadržavaju bakterije koje uzrokuju nečistoće na licu, a trenje maske dodatno iritira kožu. To nažalost nije jedina stvar koju maske uzrokuju. Slabljenje zaštitne barijere također je jedna od posljedica koja vodi do osjetljivosti kože (crvenilo, upalni procesi, svrbež kože i slično). Najzanimljivije od svega je što, ako možda i niste skloni aknama, svaki tip kože može biti zahvaćen masknama u nekom obliku neugodnosti koju možda nikad prije niste niti osjetili.
Kako tretirati maskne prema tipu kože?
Već smo ustanovile da masknama mogu biti skloni svi tipovi kože jer se ne radi o klasičnim aknama. Ako imate više suhu kožu, možda ste više primijetili ljuskanje kože, crvenilo i iritacije. U tom slučaju birajte bogate sastojke kako biste kompenzirali nutrijente koji nedostaju koži, kako bi ona bolje podnijela uvjete u kojima se nalazi (vlažni, topli zrak uz trenje maske).
Kad je u pitanju koža koja je više masna rutina je vrlo slična onoj kao za klasične akne. Temeljito čišćenje lica je broj jedan, a zatim koži trebaju umirujući i protuupalni sastojci.
U nastavku donosimo nekoliko važnih koraka koje smo otkrile za tretiranje maskni i smanjenje pojave istih.
1. KORAK – ČIŠĆENJE KOŽE POSTAJE JOŠ VAŽNIJE
Čišćenje masne kože posebno je važno, a sada još i važnije. Kako se ispod zaštitnih maski stvara plodno tlo za akne, čišćenje lica je s razlogom prvi, najvažniji korak kako biste prevenirali nova izbijanja. Pritom je preporuka birati čistače koji su ekstra nježni i ne isušuju kožu.
2. KORAK – NAPRAVITE SAMI SVOJ PROTUUPALNI OBLOG
Nakon čišćenja dolazi tonik kojem je uloga vraćanje pH koži, otklanjanje osjećaja zatezanja koji obično imamo zbog vodenog kamenca, a postoje i tonici koji imaju dodatna umirujuća svojstva I koji u sebi sadrže npr. ručno ubačene latice nevena. Kako je neven poznat po tome što umiruje svaku vrstu upalnih procesa, na ovaj način možete sami napraviti protuupalni oblog: natopite blazinicu i ostavite je nekoliko minuta na problematičnim zonama lica.
3. KORAK – ULJE ZA SMIRIVANJE KOŽE
Nakon čišćenja, na red dolaze snažni sastojci koji će djelovati umirujuće, pročišćavajuće i osnažujuće za kožu. To su najčešće ulja obogaćena prirodnim sastojcima koji će umiriti vašu kožu. U rutinu ga možete ubaciti odmah nakon čišćenja, ali ne direktno na lice. Prvo par kapi ulja zagrijete među dlanovima, a zatim ga nježno utapkate na kožu. Trik je kod takvog nanošenja taj što će koža uzeti ulja baš onoliko koliko joj treba i sigurni ste da neće biti viška kao kod direktnog nanošenja na lice.
DODATNI SAVJETI
Što češće mijenjajte maske za lice, a one trajne redovito perite.
Izbjegavajte povlačenje maske prema vratu radi lakšeg disanja; umjesto toga prakticirajte skidanje s jednog uha otklanjajući masku sa cijelog lica.
Ne dirajte kožu rukama.
Izbjegavajte teške pudere ispod maske kako bi koži što više olakšale disanje.
Birajte kvalitetne sastojke koji su ujedno i antioksidansi.
Posebnu pažnju posvetite čišćenju lica.