O ljekovitosti biljke neven zna se tisućama godina i vrlo se često primjenjuje u narodnoj medicini. Naši liječnici ne propisuju je prečesto, ali liječnici u Francuskoj vrlo često mast od nevena preporučuju svojim pacijentima za različite dermatološke probleme. Čak i za pelenski dermatitis.
Calendula officinalis kod nas poznata kao neven, biljka je prekrasnih žuto-narančastih cvjetova koja cvate cijelo ljeto, sve do rujna. Bio je omiljen u vrtovima naših baka, a danas možda malo i zaboravljen. Žuta boja nevena sadrži karetenoide koji se u tijelu metaboliziraju u vitamin A. Time se tumači njegovo blagotvorno djelovanje na kožu. Cvjetovi nevena sadrže eterično ulje, tanine, šećere, likopen, bjelančevine, pigmente karotenoide, kalendulin, minerale i dr.
Mast nevena stoljećima se primjenjuje za liječenje kroničnih rana, ogrebotina na koži, suhe kože, psorijaze, uboda, ozeblina, čireva, bradavica i akni.
Djelovanje nevena
Neven djeluje protuupalno, a djelotvoran je kod bakterijskih, gljivičnih i virusnih infekcija. Najnovija istraživanja govore kako pomaže i u borbi protiv HIV-a. U prošlosti, kada nije bilo meteroloških prognoza, neven su ljudi koristili kao predskazatelja kiše. Odnosno, ako su njegove glavice ujutro nakon sedam sati bile zatvorene, znalo se da taj dan treba očekivati kišu. Danas je poznato i da se, osim u ljekovite svrhe, može koristiti i za prehranu te kao prirodna boja u industriji hrane i kozmetici. Listovi se mogu jesti svježi, kao dodatak salatama, a laticama se mogu ukrašavati jela i salate. Od prekrasnih cvjetova mogu se pripremati masti, ulje i otopine te macerati, oblozi ili čaj.
Mast nevena stoljećima se primjenjuje za liječenje kroničnih rana, ogrebotina na koži, suhe kože, psorijaze, uboda, ozeblina, čireva, bradavica i akni. Ima pomlađujuće djelovanje, pa se kao anti-age krema primjenjivala još u antičko doba. Cvjetovi nevena beru se rano ujutro tijekom lipnja, srpnja i kolovoza i suše na 35 stupnjeva. Potom se odvajaju latice i još dosušuju.
Ulje i macerat nevena
Za izradu macerata nevena koriste se stabilnija, hladno prešana ulja: ono pšeničnih klica, suncokretovo ulje, sezamovo ulje i bademovo ulje.
Oko 50 grama osušenih nevenovih latica lagano se istrlja u mužaru i stavi u staklenku koja se može hermetički zatvoriti. Nakon toga se prelije s 500 mililitara odabranog ulja, zatvori i protrese dva do tri puta dnevno. Poslije tri tjedna procijedi se i prelije u tamnije bočice. Čuva se na hladnom i tamnom mjestu, zaštićeno od svjetlosti.
Ulje potiče regeneraciju kože i odlično je sredstvo za prvu pomoć kod posjeklina i opeklina u domaćinstvu. Vrlo je djelotvorno i u pomlađivanju kože, kao anti-age ulje.
Nevenova mast
Mast nevena također je vrlo djelotvorna i može se jednostavno napraviti u kućnoj radinosti.
Potrebno je:
– dvije šalice latica nevena
– jedna šalica maslinovog ulja
– četvrtina šalice pčelinjeg voska
Postupak:
Latice nevena miješaju se s uljem na laganoj vatri. Kasnije se dodaje otopljeni vosak, potom procijedi i ulije u posudice.
Opekline i ostali dermatološki problemi
Tijekom ljeta najbolje je izbjeći sunčane opekline. No, ako se ipak zadobiju, kao sredstvo prve pomoći može poslužiti i nevenova mast. Ona ublažava upalu kože i potiče njeno zacijeljivanje i regeneraciju.
Lokalnim pripravcima nevena mogu se tretirati različiti dermatološki problemi. Ali, ako kroz tri do pet dana ne dođe do nikakvog poboljšanja mazanjem nevenove masti, najbolje je prekinuti s primjenom i potražiti savjet liječnika. Kod osoba koje imaju različite alergije na biljke i trave, u slučaju pogoršanja svakako se preporučuje prekinuti s primjenom što prije.
Autor: dr. Klaudija Šebetić