Najbolje vrijeme za kozmetičke zahvate na licu je nakon ljeta i mora. U takve zahvate spadaju i pilinzi kiselinama koje poboljšavaju kvalitetu kože i brišu nesavršenosti. Značenje riječi peeling potječe od engleske riječi “to peel”, što znači guliti. U estetici, “guljenje” se odnosi na čišćenje lica od odumrlih stanica kože, koje licu daju siv i umoran izgled.
Piling se može raditi i u kućnoj radinosti i kao takav osvježava lice i uljepšava boju kože. No, profesionalni piling je nešto sasvim drugo. On podrazumijeva korištenje određenih kemikalija u smislu poboljšanja kvalitete i izgleda kože. Kod svakog pilinga važno je znati koje su njegove indikacije i mogućnosti kako biste imali realna očekivanja. Naime, niti jedan oblik kemijskog pilinga ne može ukloniti ili ublažiti izgled krvnih žila na koži. Ne može niti promijeniti izgled povećanih pora, nema učinka na keloidne ožiljke i ne djeluje kao face-lifting. On ima ograničeno djelovanje na poboljšanje kožnih diskoloracija kod osoba tamnije puti.
Profesionalni piling
Ono što profesionalni piling može je kožu učiniti glađom. Može pomoći u izbljeđivanju smeđih mrlja i kod neujednačenog tena kao posljedice oštećenja zbog izlaganja suncu. Općenito može učiniti da površina kože izgleda svježije i mlađe. Drugim riječima, pilinzi kiselinama pospješuju ljuštenje i odstranjivanje odumrlih stanica epidermisa, stimuliraju obnavljanje kože, povećavaju jednakomjernu vlažnost kože i vraćaju joj mladenačku svježinu. Otklanjaju male i smanjuju duboke bore i čiste i smanjuju raširene pore. Polako, ali sigurno otklanjanju pigmentne madeže, otklanjaju sve vrste seboreje (akne, komedoni) bez neželjenih posljedica itd.
Izgled kože nakon jedne kure kiselinama znatno je poboljšan, koža je blistava i zategnuta. Vraća joj se prirodna ružičasta boja, ožiljci od akni i druge mrlje su bljeđi i manje vidljivi, a cijelo lice odiše svježinom.
Piling se može raditi i u kućnoj radinosti i kao takav osvježava lice i uljepšava boju kože. No, profesionalni piling je nešto sasvim drugo. On podrazumijeva korištenje određenih kemikalija u smislu poboljšanja kvalitete i izgleda kože.
Učinkovitost kiselina ovisi o njihovu sastavu, koncentraciji, pH vrijednosti proizvoda, kao i o pravilnoj i stručnoj primjeni. Koju ćemo vrstu kiseline odabrati, odnosno koji tretman, ovisi o kriterijima zone koju želimo tretirati i problemu koji želimo riješiti, uzimajući pritom svakako u obzir i dob klijentice.
Upoznajte se s postupkom
Koža se očisti od šminke i dodatno odmasti specijalnim pre-peel preparatom. Nakon toga se kiselina nanosi na lice pomoću gaze ili posebno dizajniranog kista. Koliko dugo će kiselina ostati na koži, određeno je njezinom koncentracijom i specifikacijom proizvođača. Dok je na koži, kiselina može uzrokovati lagano peckanje koje brzo nestaje nanošenjem neutralizatora. Nakon zadanog vremena, dobro se ispere vodom. Nakon toga se, prema protokolu proizvođača, na kožu nanosi hidratantna maska i hranjiva krema. Ovisno o dubini pilinga, nakon tretmana na koži se može vidjeti crvenilo tijekom 12 do 24 sata ili ljuštenje. Nakon pilinga koža se njeguje neutralnim emolijensima do oporavka, uz obveznu zaštitu od sunca tijekom boravka na otvorenom. Maksimalan učinak vidljiv je nakon dva do tri tjedna. A do postizanja maksimalnog učinka najčešće potrebno nekoliko tretmana.
Sve piling kiseline na jednome mjestu
Retinoična kiselina
Jedan od najučinkovitijih sastojaka anti-age proizvoda za kožu je aktivni oblik vitamina A, pogodan za osjetljivu i tanku kožu. Osim na površinski, djeluje i na srednji sloj kože. Potiče rast novih stanica, uklanja površinski sloj odumrlih stanica i povećava proizvodnju novih stanica kože i kolagena. Djeluje na fine bore, staračke pjege i oštećenja na koži uzrokovana izlaganjem suncu. Povećava elastičnost kože i poboljšava njezinu kvalitetu, aktivira cirkulaciju i poboljšava funkciju limfnog sustava.
Piling ovom kiselinom preporučuje se učiniti najmanje 14 dana prije nekog važnog datuma jer je koži potrebno vremena da se obnovi. Tjedan dana prije pilinga ne preporučuje se koristiti bilo koju drugu metodu pilinga, ići na laserski zahvat ili u solarij.
Bademova kiselina
Mandelična (bademova) kiselina je aromatična alfa-hidroksi kiselina dobivena iz badema koja uklanja površinske suhe stanice. Djeluje i dubinski tako što stimulira nastajanje novog kolagena i aktivira staničnu regeneraciju. Koža tako dobiva mlađi, ljepši i sjajniji izgled, a ima i antibakterijsko djelovanje pa se primjenjuje u liječenju masnije kože sklone upalama i aknama. Osim u tim slučajevima, mandelična kiselina koristi se u liječenju rozaceje, površinskih pigmentacija i znakova starenja uzrokovanog UV zrakama.
Ova kiselina najmanje je agresivna od svih koje se koriste za kemijski piling. Uzrok tome je velika molekularna težina kiseline koja ne dopušta duboku penetraciju u kožu. Stoga se kod njezine primjene ne javlja niti osjećaj trnaca ili peckanja karakterističan kod drugih kemijskih pilinga, zbog čega je kao piling vrlo ugodna.
Izrazito je pogodna kao anti-age tretman tamnije kože jer se zna da tamnija koža ne podnosi različite kemijske pilinge i može burno reagirati s još tamnije izraženim pigmentacijama.
Ovaj blagi piling može se učiniti prije i poslije laserskih tretmana. Smanjuje crvenilo i ubrzava cijeljenje kože, samostalno ili u kombinaciji s drugim anti-age procedurama (aplikacijom hijaluronskih punjača i dr.) Nakon pilinga ovom kiselinom, koji se može raditi cijele godine jednom tjedno, koža lica odmah je sjajnija, zaglađenija i djeluje osvježeno.
Salicilna kiselina
Salicilna, beta-hidroksilna kiselina (BHA), pomaže uklanjanju mrtvih stanica s površinskog sloja kože. Čisti začepljene pore, djeluje antiseptički i umanjuje upalne procese. Te karakteristike čine je idealnim sastojkom za njegu masne kože, kao i one sklone aknama. Derivat salicilne kiseline je acetilsalicilna kiselina, zbog čega salicilnu kiselinu ne bi smjele koristiti osobe alergične na acetilsalicilnu kiselinu. Trudnice trebaju pripaziti da koncentracija salicilne kiseline u preparatu ne bude veća od jedan posto.
Glikolna kiselina
Dio je grupe spojeva poznatih kao A.H.A. – alfa-hidroksi kiseline, koje su biljnoga podrijetla. To je prirodan preparat na bazi kiselina iz voća koji se koristi za mnoge dermatološke probleme. Bore, ožiljci, akne, miteseri i sunčane pjege samo su dio spektra kožnih problema koje njome rješavamo. Karakteristika ove kiseline je da prodire duboko u kožu. To je čini najučinkovitijim preparatom u liječenju spomenutih problema. Stimulira stanice, ima protuupalno i antioksidativno djelovanje.
Laktična kiselina
Pokazuje učinkovitost glikolne kiseline, ali blažeg intenziteta. Ima jak učinak ovlaživanja kože zbog zadržavanja vode. Povećava elastičnost kože, proizvodnju ceramida i regulaciju fiziološkog pH kože. Može se koristiti u sunčanom razdoblju i kod visokog UV indeksa. Indikacije za njezinu primjenu su suha koža, fotostarenje, plitke bore i linije ekspresije te koža sklona alergijama i atopijskim reakcijama.
Piruvična kiselina
Piruvična kiselina je jednostavna alfa-keto kiselina visokog stupnja prodiranja zbog svoje lipofilnosti, koju karakterizira i jako baktericidno djelovanje. Osim što je pogodna kod nečiste kože sklone aknama, snažno stimulira i sintezu kolagena i elastina. Time pridonosi čvrstoći lica te izvrsno hidrira kožu. Koristi se kod masne, zrele i starije kože, akni i ožiljaka od akni, seboreje, neravnomjerne teksture kože, nečiste kože sklone miteserima, ožiljaka, fotostarenja, plitkih bora, hiperpigmentacija i pjega.
Trikloroctena kiselina
Koristi se kod fotostarenja kože, promjena pigmentacije, strija, akni i keratoza. Ovisno o koncentraciji, TCA pilinzi mogu biti površni ili dublji (od epidermalnog do retikularnog sloja dermisa). Nakon pilinga koža je lagano crvena. Za tri do četiri dana nakon aplikacije površinski sloj kože se oguli (prhutanje), pri čemu nije dopušteno guliti komadiće kože, već ih treba pustiti da otpadnu sami. Nakon što se koža oguli, nova koža je svijetla i nježna. Da bi se postigao željeni učinak, postupak se ponavlja svakih sedam dana tijekom četiri tjedna.