Biljna ulja i uljni macerati u prirodnoj kozmetici

Tema današnjeg teksta su biljna ulja u prirodnoj kozmetici. Podsjetimo, eterična ulja se gotovo nikada ne nanose nerazrijeđena na kožu. Naime, ta ulja vrlo brzo ulaze u organizam i mogu uzrokovati kožne iritacije. Zato ih nanosimo razrijeđene u biljnim uljima.

Za izradu macerata najčešće se koriste ulja badema, marelice, suncokreta, kokosa, avokada, ricinusa, sezama, makadamije i jojobe te maslinovo ulje.


Biljna
ulja koja se najčešće koriste u prirodnoj kozmetici

Avokado (Persea gratissima)

– za njegu svih tipova kože, za suhu i zrelu kožu, ožiljke, strije, regeneraciju kože, brzo se upija, sadrži esencijalne masne kiseline, lecitin, vitamin E i beta-karoten.
*

Badem (Prunus amygdalus var. dulcis)

– za sve tipove kože a posebno za osjetljivu i suhu kožu, za bebe i djecu, brzo se upija, često se koristi u mješavinama za masažu
*

Jojoba (Simmondsia chinensis)

– vlaži kožu i djeluje protuupalno, regenerira kožu, koristi se za tretiranje akni i smanjivanje prevelike produkcije sebuma u kombinaciji s drugim biljnim i eteričnim uljima
*

Lješnjak (Corylus avellana)

– za njegu masne kože sklone aknama, brzo se upija pa se zbog toga koristi kod preparata za tretiranje celulita, proširenih vena i kapilara
*

Makadamija (Macadamia integrifolia)

– brzo se upija i koristi se za njegu suhe i zrele kože, njegu dječje kože, nakon sunčanja te u anti age kozmetici
*

Marelica (Prunus armeniaca)

– regnerira kožu, koristi se za njegusuhe, dehidrirane, zrele i osjetljive kože, za njegu beba i djece, brzo se upija

 


Uljni macerati nastaju iz biljnih ulja

Uljni se macerati koriste pri izradi ljekovitih biljnih pripravaka i prirodne kozmetike. Odličan su sastojak za izradu melema, krema za lice i tijelo te uljnih mješavina za masaže.

Macerati se dobivaju potapanjem svježe ili suhe biljke u biljno ulje u kojem ostaju 4-6 tjedana (uz svakodnevno miješanje). U tom vremenu ljekovitost biljaka prelazi u biljno ulje. Macerati se rade u staklenim posudama, drže na sobnoj temperaturi i ne na direktnoj sunčevoj svjetlosti. Kako bi se zaštitili od kvarenja u njih se dodaje CO2 ekstrakt ružmarina koji ima jako antioksidacijsko djelovanje ili prirodni E vitamin.

Kvaliteta macerata ovisi o kvaliteti biljnog ulja. Ono mora biti hladno prešano i nerafinirano. A macerat ovisi i o kvaliteti biljaka. Najčešće se za izradu macerata koriste ulje badema, marelice, suncokreta, kokosa, avokada, ricinusa, sezama, makadamije i jojobe te maslinovo ulje.

Macerat cvijeta nevena (Calendula officinalis)

Smiruje upale i regenerira kožu, štiti i njeguje dječju kožu, pomaže kod dermatitisa, psorijaze i ekcema, za osjetljivu i iritiranu kožu, ogrebotine, opekotine, ubode insekata. U kozmetici se koristi u balzamima za usne, biljnim melemima, lanolinskoj kremi te uljnim mješavinama za njegu lica i tijela.

Macerat gaveza (Symphytum officinale)

Upotrebljava se za bolne zglobove, mišiće i ligamente, potiče regeneraciju tkiva te se koristi kod proširenih i upaljenih vena.

Macerat smilja (Helichrysum italicum)

Macerat smilja je jeftinija zamjena za skupo eterično ulje smilja. Nezaobilazan je sastojak u anti age kozmetici budući da snažno regenerira kožu.


Macerat kamilice
(Chamomilla recutita)

Djeluje protuupalno, smanjuje iritacije kože, pomaže pri zacjeljivanju ogrebotina i opekotina, koristi se za njegu tijela i lica.

Macerat lavande (Lavandula officinalis)

Regenerira kožu, djeluje protuupalno, za sve tipove kože, koristi se kao ulje za masažu te za izradu krema i uljnih mješavina za lice i tijelo.

Macerat kantariona tj. gospine trave (Hypericum perforatum)

Macerat kantariona je jedan od najpopularnijih i najučinkovitijih macerata. Tradicionalno se priprema u maslinovom ulju. Koristi se kod opekotina, bolova mišića i zglobova, za zacjeljivanje rana, upalne bolesti kože, kao pakung za kosu. Ima snažno protuupalno djelovanje. Koristi se za kožne bolesti, zacjeljivanje rana i opekotina, reumatske tegobe te bolove u mišićima. Fototoskičan je te se ne koristi kao ulje za sunčanje, jer može oštetiti kožu, već kao njega nakon sunčanja. To je macerat u kojem se koristi svježe, a ne suho bilje te se macerira na suncu.

Macerat urukuma (Bixa orellana)

Sadrži karotenoide, kao i macerat mrkve te ima intenzivnu crvenu boju. Koristi se u niskoj koncetraciji zbog jake narančaste boje. Zbog svojih regenerirajućih svojstava upotrebljava se u anti age kozmetici, za njegu strija i u pripravcima za sunčanje jer potiče tamnjenje kože.

Macerat gotu kole (Centella asiatica)

Snažno regenerira kožu, smiruje upale, pomaže kod ožiljaka i ekcema, psorijaze i dermatitisa. Koristi se za tretman celulita na način da potiče cirkulaciju i tako djeluje na vezivno tkivo, za probleme s natečenim i umornim nogama, vene i kapilare. Pogodan je za korištenje u trudnoći i kod dojilja. Macerat mogu koristiti bebe, djeca, trudnice i dojilje. Umjesto biljnog ulja makadamije (Macadamia integrifolia) možete korisiti biljna ulja avokada (Persea gratissima), marelice (Prunus armeniaca) ili badema (Prunus amygdalus var. dulcis).

Eterična ulja u prirodnoj kozmetici i njihova namjena

Kako najjednostavnije prepoznati kvalitetno eterično ulje?

O autorici:

Ivona Kovačević Nemec vlasnica je Anahata holističkog centra, certificirana aromaterapeutkinja, fitoaromaterapeutkinja, učiteljica meditacije, yoga učiteljica, Timeline Healing terapeut, učiteljica dječje yoge po Rainbow Kids metodi, Reiki, P.E.M. i Raindrop terapeut. Trenutačno je u superviziji za certificiranu voditeljicu obiteljskih i sistemskih konstelacija.

Koristeći grupnu i individualnu poduku iz tradicionalne Vedske Shakti meditacije, sistemskih konstelacija i fitoaromaterapiju pomaže vam da se bolje nosite sa svakodnevnim stresom i riješite probleme i traume koji vas opterećuju.

Njezin put započeo je prije više od dvadeset godina Reikijem. Od tada je završila tridesetak edukacija među kojima su Fitoaromaterapija, Aromaterapija, Vedska Shakti meditacija, Yoga Teacher Training, Timeline Healing, Raindrop terapija, refleksoterapija, osnove Ayurvede.

Svaka od edukacija dala joj je dragocjene uvide, alate i znanja o ljudskoj duši, tijelu i zdravlju koji obogaćuju njezin rad s ljudima.

* * * * *

Anahata holistički centar

Lavoslava Ružičke 42, Zagreb

Telefon: +385 95 3810 822

Email:

www.anahata.com.hr

FB: Anahata   https://www.facebook.com/Anahata-938892619495721/

Instagram: anahata_holistički_centar

Foto Anahata kozmetike: Sandra DB

Ivona Kovačević Nemec

Ivona je vlasnica Anahata holističkog centra, certificirana je aromaterapeutkinja, fitoaromaterapeutkinja, učiteljica meditacije, yoga učiteljica, Timeline Healing terapeut, učiteljica dječje yoge po Rainbow Kids metodi, Reiki, P.E.M. i Raindrop terapeut.

WordPress Ads