17 razloga zašto posjetiti Istanbul

Spoj Zapada i Istoka, proturječan sam sebi, živ, bučan, šarolik, kaotičan, a opet nevjerojatno privlačan… Sve je to Istanbul, više svjetova u jednom i samo dva sata avionom udaljen od Zagreba.

Svaki grad ima svoju energiju i o toj energiji ovisi ama baš sve. Nemoguće je predvidjeti hoće li se poklopiti s vašom i hoće li vas ulice grada neodoljivo vući prema sebi ili u trenu odbiti, možda čak i bez nekog objašnjivog razloga. Velike metropole dijele neke zajedničke karakteristike, no svaka je zahvaljujući neopipljivoj energiji putniku bliska ili potpuno nepojmljiva. Grad može biti prljav, kaotičan, zbunjujuć, a vama savršen. Možete, kao u Istanbulu, zaglaviti na sat vremena u prometnom čepu svaki dan i svejedno mu se definitivno odlučiti vratiti.

Istanbul ima puno skrivenih blaga koja samo čekaju da ih otkrijete, puno četvrti od kojih svaka nudi novu vrstu zanimljivosti. Povijesna jezgra koja okružuje Aju Sofiju i Plavu džamiju pulsira od broja turista i već poznatih vizura. A hipsterski Karaköy nudi opuštenu vibru i novo lice Istanbula kakvo nećete vidjeti u vodičima. I takve se suprotnosti susreću na svakom koraku.

Povod našeg putovanja bila je gastro tura, no grad nam je u 72 sata dao puno više nego što smo očekivali. Smješten na dva kontinenta, Istanbul ima bogato nasljeđe isprepleteno europskom i azijskom kulturom. Dom je arhitektonskih i umjetničkih remek-djela, ali istovremeno užurban, moderan i inovativan velegrad. Spaja umjetnost davne povijesti s brzim tempom života u 21. stoljeću. I sigurno će vas uloviti u svoju neodoljivu mrežu.

Donosimo 17 razloga (bez nekog posebnog redoslijeda) koji će vas uvjeriti da Istanbul mora biti vaša sljedeća destinacija.

TURSKA KAVA

Istanbul je raj za sve kavopije. Osim tradicionalnog načina pripreme kave, možete susresti i nebrojeno mnogo modernih specijaliziranih coffee shopova koji prže sami svoje mješavine.

Tursku kavu nerijetko će pripremati pred vama, u džezvi, na laganoj vatri i poslužiti u posebnim malim šalicama. Pije se bez mlijeka, ali s puno šećera. Ako ne volite slatku kavu, napomenite to unaprijed.

ČAJ

Koliko god voljeli kavu, vidjet ćete da lokalci ipak češće odabiru čaj. Turska je čak jedan od najvećih svjetskih izvoznika čaja. U svako doba dana ili godišnje doba, čaj je odgovor na sva pitanja. Najčešće se radi o crnom čaju koji se poslužuje u malim staklenim čašicama, uglavnom bez šećera, ali imat ćete priliku probati i čaj s jabukom ili šipkom.

DORUČAK

Nisam očekivala da su Turci tako posvećeni doručku, no sve su moje predrasude razbijene kad smo posjetili Namlı Gurme, jedno od najpoznatijih mjesta za doručak i brunch u gradu. Radi se o tradicionalnom delikatesnom restoranu i dućanu gdje ćete moći probati ama baš sve turske delicije. I doznati da uzgajaju nebrojeno mnogo vrsta maslina i proizvode na tone različitih sireva.

MENEMEN

Specijalitet koje morate probati definitivno je menemen, jelo koje se sastoji od jaja, rajčice, paprike i začina, pečeno u specijalnoj tavi. Često se u njega dodaje kobasica ili sir, a jede se s kruhom. Vrlo je zasitno, ali vidjet ćete da je broj jedan na stolovima lokalaca koji vas okružuju.

KADIKOY

Prelazak na azijsku stranu otkriva novi svijet. Netko tko živi u Istanbulu reći će vam da se razlike između europske i azijske strane odmah vide. No, grad bi ipak trebalo istraživati duže od tri dana da se mogu donijeti takvi zaključci. Na azijsku stranu Istanbula može se prijeći mostom, podzemnim tunelom ili redovitom brodskom linijom, što smo mi učinili.

Dočekao nas je Kadıköy, ležerni kvart poznat po svojem marketu i brojnim restoranima s tipičnom turskom hranom. Zavijene uličice ukrašene muralima prepune su barova, kafića i pubova, ispresijecane s vintage trgovinama i indie buticima. Popularno afterwork mjesto iza 17 sati zaživi novim životom kada se ispune sve prazne terase.

STREET FOOD

Istanbul je poznat po uličnim zalogajima. Jedno od najčešćih jela koje ćete susresti su dagnje, na sve moguće načine – prolazili smo pored mjesta gdje se služe na buckets, odnosno u kanticama, a lokalci uživaju u omiljenom im fast foodu uz šalicu čaja. Dagnje se jedu punjene začinjenom rižom s kapljicom limuna ili pržene u tijestu, na štapiću u umaku. Osim toga, specijalitet je kokoreç, janjeće ili kozje iznutrice koje se jako začinjene služe u grillanom kruhu, poput sendviča.

Turski bagel, simit, je okruglo pecivo s rupom u sredini posuto sjemenkama koje možete naći na svakom koraku. Lahmacun je nešto poput pizze – iznimno tanko tijesto posuto mljevenim mesom, lukom i paprikom, a jede se sa svježim peršinom, malo limuna i ekstra luka. Nešto slično, a opet različito je pide, tijesto s različitim nadjevima u pizza stilu, oblikovano u lađu. Kumpir je ono što ste i pomislili, krumpir, odnosno velike pole punjene dodacima po izboru.

SLADOLED

Sladoledni štandovi su poput atrakcije u Istanbulu. Prodavači će vas pozivati zvonom, a kupovina sladoleda pretvorit će se u predstavu koja će zabavljati prolaznike. Osim tradicionalnog, rastezljivog sladoleda poznatog pod imenom salep dondurma, na mjestima ćete naći i sladoled od kozjeg mlijeka, no i sve klasične varijante.

TAKSIM

Europska strana ponosi se s nekolicinom vrlo zanimljivih četvrti. Jedna od njih je i Taksim, omiljeno odredište turista. Shopping destinacija gdje ćete pronaći puno kafića i restorana te moći neometano šetati cijelo poslijepodne.

KARAKOY

Ova hipsterska četvrt je možda i najzanimljiviji dio Istanbula gdje se na jednom mjestu susreću galerije, mali restorani, kafići, dizajnerski dućani. A sve unutar građevina sa stoljetnom osmanskom tradicijom. Istražujući ove uličice, možete zaista naići na apsolutno sve – kupiti najbolje suvenire, piti finu kavu, opušteno uživati s pogledom na prolaznike. Karaköy se ponosi i Muzejem moderne umjetnosti, kao i nekim jako zanimljivim boutique hotelima.

BESIKTAS

Jedan od najpoznatijih dijelova grada je Beşiktaş gdje ćete iza ograde moći zaviriti u najglamuroznije hotele, ali i uživati u užurbanom noćnom životu. Brojni barovi i pubovi dupkom su ispunjeni čak i radnim danom.

GRAND BAZAR

Obavezna stanica u Istanbulu svakako je Grand Bazaar. Osim djelića povijesti kojeg ćete upoznati na ovoj golemoj tržnici, također ćete moći kupiti apsolutno sve što vam padne na pamet. Od zlatne narukvice, preko svilenog tepiha do kopije najnovije Louis Vuitton torbice.

DONER KEBAP

A posjet Istanbulu ne može proći ni bez kebaba. Mi smo posjetili Dönerci Şahin Usta u blizini Grand Bazaara gdje kažu da se jede najbolji döner kebap – što je potvrdio i veliki red ispred male zalogajnice. Meso u pita kruhu, s rajčicom i lukom obavezno se pije s ayranom, pićem na bazi jogurta sa soli.

ZAČINI

Turska kuhinja nezamisliva je bez začina. Na Egipatskom bazaru, odnosno Bazaru začina naći ćete apsolutno sve što vam je ikad palo na pamet vezano uz kuhinju. I vjerojatno potrošiti previše na mješavine začina, čajeve, kave i rahat lokum u svim oblicima.

NEŠTO SLATKO

Ljubitelji slatkog (i preslatkog) u Istanbulu će doći na svoje. Nama dobro poznata baklava i sve moguće vrste rahat lokuma mogu se probati na svakom uglu. No preporučujem lokmu, turske fritule prelivene šećernim sirupom i kunefe – desert od topljenog sira, obložen hrskavim kadayıf rezancima, preliven šećernim sirupom i poslužen s kajmakom i sjeckanim pistacijem. Neće oduševiti svakoga, ali ako vam se svidi, vratit ćete se po još.

NUSR-ET

Možda ne znate tko je Nusret Gökçe, no sigurno znate tko je Salt Bae. Turski chef svjetsku je slavu dostigao svojim prepoznatljivim načinom soljenja i show programom koji upriličuje pri posluživanju hrane, što je postao zaštitni znak restorana Nusr-Et. Danas restorane unutar svog lanca otvara diljem svijeta – samo u Istanbulu ima ih šest. Steakhouseovi u ponudi imaju mesna jela, a kažu da ne smijete otići bez da ste probali njihovu baklavu koju će vam također poslužiti uz predstavu sabljama.

AJA SOFIJA

Grandiozna Aja Sofija jedna je od najvažnijih stanica svih turista u Istanbulu. Danas je pretvorena u muzej u kojem se isprepliću ostaci kršćanske i islamske povijesti unutar monumentalnog prostora od velike važnosti za svjetsku kulturu. Nalazi se u dijelu Istanbula poznatom kao Sultanahmet, okružena drugim poznatim znamenitostima kao što su Plava džamija ili Palača Topkapı.

ZABAVNI PARK VIALAND

Kada vam dosadi razgledavanje znamenitosti i povijesnih četvrti, posjetite zabavni park Vialand u Eyüpu. Manji od popularnih europskih zabavnih parkova kao što je Gardaland, svejedno nudi značajnu dozu adrenalina uz vožnje kao što su vlak smrti ili free fall. Park se konstantno širi tako da sa svakim posjetom možete vidjeti nove atrakcije.

Nima Splita do Splita: 11 mjesta koje morate posjetiti

Forza Fiume: 10 mjesta koje morate posjetiti u Rijeci

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads