Kesten ima dvostruko više škroba nego krumpir, pa nije čudo da je još uvijek jedna od važnijih namirnica u Kini, Japanu i Južnoj Europi. Tamo se često koristi u obliku brašna za kruh zbog čega je dobio nadimak “Stablo kruha“. Poput oraha i badema, ne sadrži gluten, pa je pogodan za prehranu oboljelih od celijakalije, osjetljivih na gluten ili alergičnih na pšenicu. Sadrži minerale, vitamine B grupe, vitamine A i C. Oni se sačuvaju prilikom kuhanja, jer plod štiti debela kora.
Od minerala, bogat je kalijem i fosforom, a sadrži i kalcij, magnezij, sumpor, klor, željezo, bakar te mangan. U 100 grama sirovog ploda kestena ima 200 kalorija, a glavni sastojak mu je škrob, kojeg u kestenu ima oko 44 posto. To je jedino orašasto voće s vitaminom C. Osim toga kesten je neobično bogat folnom kiselinom, koja inače se nalazi u zelenom lisnatom povrću. Folna kiselina potrebna nam je za rast stanica, sintezu DNA i normalan rad živčanog sustava. Unos hrane bogate folnom kiselinom povećava izglede za začeće, a tijekom trudnoće osigurava pravilan razvoj fetusa.
Krem juha od kestena
Sastojci:
- 500 g kestena
- 100 g luka
- 2 češnja češnjaka
- 20 g maslaca
- 1 l povrtnog temeljca
- malo muškatnog oraščića u prahu
- sol
- papar
- 100 ml vrhnja za kuhanje
Priprema:
Kestene zarežite, stavite u lim za pečenje i pecite u pećnici zagrijanoj na 220°C 15 min. Pečene kestene izvadite i još vruće lagano pritisnite (kuhinjskom krpom da ne opečete ruke), skinite ljusku i pokožicu. Nekoliko kestena odvojite za posluživanje.
*
Zagrijte maslac te na njemu popržite sitno nasjeckan luk pa dodajte nasjeckan češnjak. Zalijte temeljcem, dodajte očišćene kestene, papar, muškatni oraščić, posolite i kuhajte oko 20 min.
*
Zatim sve usitnite štapnim mikserom, vratite na vatru te umiješajte vrhnje za kuhanje i kratko prokuhajte. Toplu juhu poslužite s kuhanim kestenima ili poprženim kockicama kruha.