Bezglutenska tjestenina s bundevom, brokulom i keljom

Ponestaje vam dobrih ideja za ručak? Volite jela s tjesteninom i povrćem, no osjetljivi ste na gluten? Donosimo vam recept za kremastu bezglutensku tjesteninu s umakom od muškatne bundeve te hrskavom zapečenom brokulom i keljom. Čak i oni koji nisu osjetljivi na gluten podjednako će uživati u ovom jelu kao stvorenom za dane bez maštovitih ideja. Budući da je jelo ujedno i vegansko, sir je u njemu zamijenjen kombinacijom muškatne bundeve i prehrambenog kvasca, dok brokula pridonosi hrskavosti. Iznenadite svoju obitelj ili drage goste ovim veganskim bezglutenskim jelom, koje se, osim bogatstvom okusa i kremoznošću, može pohvaliti i zdravstvenim dobrobitima.
Bezglutenska tjestenina obično se izrađuje od kvinoje, riže, kukuruza, amaranta ili heljde.


Bezglutenska tjestenina – spas za osobe s celijakijom

Bezglutenska tjestenina obično se izrađuje od kvinoje, riže, kukuruza, amaranta ili heljde. Premda ne sadrži gluten, ona vas ne lišava uživanja u hrani. Tako da, čak i ako su vam glutenske namirnice zabranjene, i dalje možete uživati u jelima s tjesteninom bez osjećaja odricanja.

Muškatna bundeva, brokula i kelj – kremasto, hrskavo i zdravo

Muškatna bundeva glavni je sastojak bogatog kremastog umaka kojim je prelivena tjestenina. Ovo je mnogo zdravija varijanta od umaka na bazi vrhnja za kuhanje koje se često dodaje tjestenini. Ujedno, ova namirnica donosi brojne dobrobiti za zdravlje. Zahvaljujući bogatstvu kalija, snižava krvni tlak, njezina vlakna potiču probavu, dok je vitamin A koji sadrži bundeva odličan za zdravlje vida. Također, obiluje i manganom koji je pravi čuvar snažnih kostiju. Odličan je izvor i vitamina C, koji štiti imunitet i pomlađuje.

Brokula je u ovom receptu zapečena i dodana sočnoj tjestenini.  Čak i oni koji inače nisu ljubitelji okusa brokule zavoljet će je u ovom hrskavom izdanju. Ovo povrće s razlogom spada među najzdravije namirnice svijeta. Osim što potiče probavu, smanjuje upalna stanja u organizmu te zahvaljujući moćnom sulforafanu štiti od karcinoma. Ne zaboravite, imate li problema sa štitnjačom, ne biste je trebali jesti prečesto.

Kelj je tjestenini dodan popržen. Ovo tamnozeleno lisnato povrće može se pohvaliti brojnim antioksidansima, mineralima i vitaminima. Osim vitaminom A, bogat je folatima izvrsnim za zdravlje mozga i trudnice, luteinom i zeaksantinom koji čuvaju vid, te mineralima kalijem, kalcijem, fosforom i cinkom.


Tjestenina s muškatnom bundevom, brokulom i keljom

Sastojci:

  • 1 muškatna bundeva, oguljena i narezana na kockice
  • 1 glava brokule, narezana na komade
  • 1 pakiranje bezglutenske tjestenine po izboru
  • 3-4 češnja češnjaka, nasjeckana
  • 2 šalice povrtnog temeljca
  • 1 žlica prehrambenog kvasca
  • ¼ šalice bademova mlijeka (po želji)
  • 1-2 prstohvata kajenskog papra
  • 2 šalice narezanog kelja
  • papar i sol


Priprema:

1. Zagrijte pećnicu na 200 Celzijevih stupnjeva. Rasporedite kockice bundeve i brokulu na lim prekriven papirom za pečenje pa ih poprskajte s malo maslinova ulja, posolite i popaprite. Pecite ih u pećnici oko 30 minuta, dok bundeva ne omekša.

2. Skuhajte tjesteninu prema uputama na pakiranju.

3. U tavi na malo maslinova ulja pržite nasjeckani češnjak 1-2 minute.

4. Kada bundeva omekša, izvadite je zajedno s brokulom iz pećnice. Stavite brokulu na stranu. U blender dodajte pečenu bundevu, povrtni temeljac, poprženi češnjak, prehrambeni kvasac, kajenski papar i sol pa izmiksajte. Ako je umak previše gust, dodajte i malo bademova mlijeka,  pa još malo izmiksajte.

5. U tavu u kojoj ste popržili češnjak ulijte još malo maslinova ulja pa dodajte kelj, sol i papar. Popržite kelj dok ne postane hrskav. Stavite na stranu.

6. Procijedite tjesteninu. Prelijte je umakom od muškatne bundeve i izmiješajte. Dodajte i poprženi kelj te pečenu brokulu.

Dobar tek!

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads