U svakodnevnim interakcijama svi si međusobno neprestano dajemo savjete, pogotovo onima s kojima smo češće u kontaktu ili s kojima smo jako bliski. Iako nam se sadržaj tih savjeta katkad ne sviđa, to ne znači da ti savjeti nisu dobronamjerni. Da bismo savjete ili opaske neke osobe proglasili toksičnima i odlučili postaviti granicu prema takvim ljudima, oni moraju zadovoljiti nekoliko kriterija.
Nemojte se ispričavati zbog onoga što ćete reći. Ne umanjujte svoje vlastite granice. Jasno izrazite što mislite.
1. Slojevitost
2. Namjera
3. Učestalost
4. Način i intenzitet poruke
Preuzimanje kontrole
Evo nekoliko savjeta kako da se obranite i preuzmete kontrolu nad razgovorom:
Nemojte se ispričavati zbog onoga što ćete reći. Ne umanjujte svoje vlastite granice. Jasno izrazite što mislite.
Pričekajte nekoliko sekundi prije nego što odgovorite. Tako će izostati nagla reakcija na prvu loptu koju sugovornik preželjkuje.
Oslovite osobu pravim imenom. Tako ćete zadobiti njegovu/njenju punu pozornost i dati do znanja da je komentar koji slijedi jako dobro promišljen.
Nemojte previše objašnjavati. Ne dodajte nove argumente za koje se sugovorenik može uhvatiti. Želite prekinuti razgovor, a ne proširiti ga.
Vratite razgovor na prijašnju temu ili uvedite novu. Onu koju vi želite. To će izgledati otprilike ovako:
“Ana, čuo sam što si rekla, ali ja o ukusima ne raspravljam. Što misliš o nogometnom prvenstvu? ili
“Ana, hvala na savjetu, ali ta tema je previše osobna. Vratimo se mi na prijašnju temu.”
Tako dajete do znanja da ste primijetili digresiju i da se s njom ne slažete.
Zdravi savjeti
Zdravi savjeti su konstruktivni, daju konkretne smjernice i prijedloge, pozivaju na dijalog, osjećate se podržano. Prijatelji će vam možda reći nešto što vam se neće svidjeti, kritizirati neki vaš postupak. neće se složiti s vama. Ali vi ćete osjetiti suosjećanje, osjetit ćete da se brinu i da im je stalo do vas. Kad se prvi dojam smiri, shvatit ćete da ste nešto i naučili. U svakom slučaju nećete osjećati cijelu paletu navedenih negativnih emocija. I nećete biti zbunjeni, sumnjati u svoj izgled i sposobnosti.
I zapamtite, u zdravim razgovorima sugovornici sudjeluju ravnopravno. Tema je od obostranog interesa i na nju dajemo prešutni pristanak. Svaki put kad primijetite da vas tijekom razgovora netko naglo prebaci s jednog kolosjeka na drugi, a bez nekog osobitog razloga, shvatite to kao alarm.
Ana Berković: Čemu služi small talk?