Mjesec siječanj posvećen je prevenciji raka vrata maternice. U siječnju obilježavamo Dan mimoza – Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice (ove godine 25. siječnja), a od 20. do 26. siječnja 2025., Europski tjedan prevencije raka vrata maternice.
Cilj obilježavanja ovog dana i tjedna je dizanje svijesti javnosti o važnosti očuvanja reproduktivnog zdravlja i edukacija o metodama sprječavanja nastanka raka vrata maternice i rizičnim čimbenicima koji ga uzrokuju.
Podsjeti na obavljanje redovitog ginekološkog pregleda svoje prijateljice, kćeri, majku.
Neke od glavnih poruka koje se žele prenijeti
Za adolescente (i roditelje):
Cijepljenjem protiv Humanog papiloma virusa (HPV) možemo spriječiti nastanak raka vrata maternice i nekoliko drugih vrsta raka uzrokovanih HPV-om.
Cijepi se na vrijeme! Cijepljenje se preporučuje i djevojčicama i dječacima.
Za žene (20-65):
Rak vrata maternice je gotovo 100 % izlječiv ako se dijagnosticira u ranoj fazi.
Jednom unutar 3 godine obavi preporučeno Papa testiranje ili jednom u 5 godina testiranje na HPV. Preventivne ginekološke preglede se obično preporučuje provoditi od 21. godine života i redovito ih periodično ponavljati, bez obzira na simptome, prema savjetu liječnika ovisno o nalazu i utvrđenom stanju.
Podsjeti na obavljanje redovitog ginekološkog pregleda svoje prijateljice, kćeri, majku.
Što nam podaci govore o raku vrata maternice u Hrvatskoj?
U Hrvatskoj posljednjih 10-ak godina bilježimo prosječno oko 300 oboljenja i oko 120 smrti od raka vrata maternice svake godine. Za razliku od većine drugih sijela raka, ovaj se javlja u nešto mlađoj dobi – prema podacima Registra za rak, u 2021. je trećina novooboljelih žena bila mlađa od 50 godina, a rak vrata maternice je treće sijelo raka žena u dobi od 30 do 39 godina (iza raka dojke i raka štitnjače). Prema podacima o smrtnosti, u 2023. godini od raka vrata maternice u Hrvatskoj je umrla 121 žena (stopa 6,1/100 000), od kojih je trećina bila mlađa od 60 godina.
U Hrvatskoj posljednjih 10-ak godina bilježimo prosječno oko 300 oboljenja i oko 120 smrti od raka vrata maternice svake godine.
Rak vrata maternice je bolest koja se gotovo u potpunosti može spriječiti. Njegova lokalizacija pruža mogućnost otkrivanja predstadija raka ili postavljanja dijagnoze raka preventivnim ginekološkim pregledima u ranoj fazi kada je bolest u većini slučajeva u potpunosti izlječiva, a cijepljenjem protiv HPV-a sprječava se nastanak infekcije koja je glavni uzročnik njegovog nastanka, što je ukupno dovelo do znatnog smanjenja tereta ove bolesti u razvijenim zemljama.
Međutim, pojavnost i smrtnost od raka vrata maternice u zemljama niskog i srednjeg stupnja razvoja i dalje su vrlo visoki – ondje je rak vrata maternice drugi maligni uzrok smrti kod žena. Prema procjenama Europske komisije za 2022. godinu, u usporedbi s zemljama članicama EU, Hrvatska se nalazi na 11. mjestu po incidenciji te 12. mjestu po smrtnosti od raka vrata maternice (usporedba dobno standardiziranih stopa – ASR).
Postoji li globalni plan za prevenciju raka vrata maternice?
Zbog mogućnosti prevencije i velikog tereta koji predstavlja, Svjetska zdravstvena organizacija u studenom 2020. godine usvojila je Globalnu strategiju za ubrzanje eliminacije raka vrata maternice, odnosno postizanje smanjenja na gotovo nulu učestalosti bolesti kao rezultat provođenja mjera (stopa incidencije <4/100 000 žena).
Preduvjeti za ostvarenje tog cilja su visok postotak cijepljenih ljudi i provođenja preventivnih pregleda, odnosno očekuje se da barem 90% svih djevojčica mlađih od 15 godina bude cijepljeno protiv HPV-a, a 70% žena u dobi do 35 godina obavi preventivni pregled.
Zemlje koje su ranije prepoznale ovu važnost prevencije i imaju visok postotak cijepljenih protiv HPV-a i provođenja preventivnih ginekoloških pregleda vjeruju da će do kraja desetljeća ova bolest biti znatno reducirana.
Rak vrata maternice je bolest koja se gotovo u potpunosti može spriječiti.
Plan prevencije raka vrata maternice u Hrvatskoj
Cijepljenje protiv HPV-a
U Hrvatskoj je cijepljenje protiv HPV-a, kao i u većini zemalja svijeta, uključujući sve zemlje EU, dostupno već 18 godina (od 2006.), a od školske godine 2015./2016. je dostupno kao dio Nacionalnog programa cijepljenja. Cijepljenje protiv HPV-a je dostupno i preporučeno kao dio Nacionalnog programa cijepljenja za svu djecu od 5. do 8. razreda osnovne škole, a mogu se cijepiti svi od 9 do 25 godina. Stariji od 25 godina besplatno se mogu cijepiti ukoliko imaju medicinsku indikaciju (maligna bolest koju uzrokuje HPV, oslabljeni imunološki sustav).
HPV nije samo najčešći uzročnik raka vrata maternice, već može uzrokovati i rak anusa, stidnice (vulve), rodnice (vagine), penisa i orofarinksa, kao i spolne bradavice (kondilome) kod oba spola, pa je važno cijepljenje i djevojčica i dječaka.
Prema posljednjim podacima Službe za školsku medicinu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) udio osnovnoškolske djece rođene 2008. godine s najmanje jednom primljenom dozom cjepiva protiv HPV-a bio je 51,1% za učenice i 34,3% za učenike (djeca s predominantno završenim osmim razredom u školskoj godini 2022./2023.). Iako nisu postignuti internacionalni ciljevi postotka cijepljenih, vidljiv je pozitivan trend povećanja postotka cijepljene djece i mladih od početka primjene u sklopu Nacionalnog programa cijepljenja.
Preventivni ginekološki pregledi
Iako sprečava preko 80% dugotrajnih infekcija HPV-om, cijepljenje ne uklanja u potpunosti rizik od zaraze i nastanka raka, stoga je potrebno redovito provoditi ginekološke preglede koji uključuju i obrisak vrata maternice (Papa test i HPV test).
Papa test
U Hrvatskoj postoji dugotrajna tradicija oportunističkog probira raka vrata maternice. Prema posljednjim podacima Europske zdravstvene ankete (EHIS 2019) u RH je 78% žena u dobi 25-64 godina obavilo obrisak vrata maternice (Papa test) u posljednje 3 godine. Njime možemo otkriti premaligne promjene na cerviksu u ranoj fazi, kada je njihovo uklanjanje vrlo uspješno i bez trajnih posljedica.
HPV testiranje
Osim Papa testa, važna metoda prevencije je i HPV testiranje, koje se provodi na sličan način. Bris vrata maternice i rodnice analizira se molekularnom metodom kojom se utvrđuje prisutnost genetskog materijala HPV-a.
Nacionalni program (NP) ranog otkrivanja raka vrata maternice (RVM)
S obzirom da organizirani probir daje bolje rezultate u prevenciji nego oportunistički, Nacionalni program (NP) ranog otkrivanja raka vrata maternice (RVM), uveden je u Hrvatskoj 2012. godine kao treći NP probira raka u odrasloj populaciji.
Trenutno je u tijeku provedba prve faze reorganiziranog Nacionalnog programa odnosno pilot projekta u Virovitičko podravskoj županiji kako bi se temeljem podataka praćenja i iskustava iz pilot projekta mogao izraditi protokol za provedbu na nacionalnoj razini.
U pilot projektu se uz Papa test za žene u dobi od 20 do 29 godina, koristi kotestiranje (test na HPV i Papa test) kao primarni test probira za žene u dobi od 30 do 64 godine. Prema preliminarnim rezultatima pilot projekta, u razdoblju od 06. travnja 2023 do 1. prosinca 2024. testirano je oko 1800 žena, te je utvrđeno oko 10% nalaza s promijenjenim stanicama vrata maternice i oko 6 % žena sa promjenama povezanima sa infekcijom HPV-a.
Kako sudjelovati u Tjednu prevencije raka vrata maternice?
Postoji nekoliko načina da se uključite i podržite Tjedan prevencije raka vrata maternice:
Dijelite informacije
Proširite informacije o prevenciji raka vrata maternice i bolesti povezanih s HPV-om dijeljenjem informacija na društvenim mrežama. Potaknite svoje prijatelje i obitelj da nauče o važnosti preventivnih pregleda i cijepljenja.
Dođite na preventivni pregled
Ako niste bili na preventivnom ginekološkom pregledu duže od tri godine, zakažite termin kod svog liječnika. Redoviti pregledi mogu rano otkriti abnormalne promjene stanica, što može spriječiti rak vrata maternice.
Podržite cijepljenje protiv HPV-a
Podržite cijepljenje osoba kojima se preporučuje cijepljenje protiv HPV-a, koji je vodeći uzrok raka vrata maternice i ostalih karcinoma povezanih s HPV-om. Cijepite svoju djecu ako su u dobi kada se to preporučuje.
Organizirajte ili prisustvujte događajima
Potražite lokalne događaje, webinare ili radionice na temu prevencije raka vrata maternice. Sudjelujte u ovim aktivnostima kako biste stekli više znanja i upoznali druge koji od kojih možete saznati više o zaštiti zdravlja.
Donirajte ili volontirajte
Razmislite o doniranju sredstava organizacijama posvećenim prevenciji raka vrata maternice ili o volontiranju svog vremena kako biste podržali njihove inicijative.