Eckhart Tolle je jedan od vodećih autora našeg vremena iz područja duhovnosti. Jedan je od rijetkih duhovnih učitelja koji zaista odiše skromnošću. Svaka njegova misao počiva na osobnom, duboko proživljenom iskustvu, a knjige koje je napisao postale su bestseleri. Najpoznatije od njih su Moć sadašnjeg trenutka i Nova Zemlja koje su mnogim ljudima diljem svijeta iz temelja promijenile i misli i život.
Kada bi ljudi očistili unutarnje zagađenje, tada bi prestali stvarati ono vanjsko. / Eckhart Tolle
Od teške depresije do prosvjetljenja
U svojoj knjizi Moć sadašnjeg trenutka Eckhart Tolle govori o vlastitom iskustvu depresije. Živio je u disfunkcionalnoj obitelji te je do svoje 13. godine bio iznimno tjeskoban. I, kako kaže, više puta je bio na korak od samoubojstva. Ta duga razdoblja depresije i tjeskobe potrajala su sve do 29. godine. A onda je jedne noći, kaže, doživio stanje užasa i rekao sam sebi: “Ne mogu više živjeti sa sobom”. Tada je pomislio kako u njemu postoji dvojnost – jedno JA koje je svjesno i drugo JA s kojim više ne može živjeti. Pitao se koje je od ta dva JA stvarno. Nakon te noći svijet više nije gledao istim očima.
Kada je ujutro otvorio oči, osjetio je duboki mir i bio očaran ljepotom i živošću predmeta u svojoj sobi, zrakama svjetlosti koje su ulazile kroz prozor… Taj ga unutrašnji spokoj od te noći više nikada nije napustio. Što mu se dogodilo, shvatio je tek godinama kasnije, nakon što je razgovarao s budističkim redovnicima.
Problem je u unutarnjem nezadovoljstvu
Tijekom odrastanja, pod utjecajem obitelji i okoline, počinjemo se poistovjećivati s našim umom. Stvaramo mentalnu sliku o tome tko smo i počinjemo vjerovati u svoje fantomsko, izmišljeno ja. To je naš ego, izvor naše patnje. Da bi ego mogao opstati, on se hrani našim razmišljanjem o prošlosti i budućnosti. Uuspostavimo li prijateljski odnos sa sadašnjim trenutkom, naš se ego više neće imati za što hvatati.
Jeste li primijetili da vam stalno nešto nedostaje i da neprestano za nečim žudite? Iza toga se također krije ego. On želi stvari, novac, uspjeh, ugled, moć jer tako dobiva na važnosti. No čak i kad mu sve to pružimo, i dalje ostajemo prazni, neispunjeni i necjeloviti. Tolle kaže kako ništa izvanjsko ne može ispuniti tu našu unutarnju prazninu. Nju možemo ispuniti samo iznutra – tako što ćemo postati svjesni svog unutarnjeg bića, odnosno toga tko mi zapravo jesmo.
Bolest zvana kompulzivno razmišljanje
Nakon što je i sam iskusio teret misli, Eckhart Tolle shvatio je kako suvremeni čovjek boluje od jedne teške bolesti, koja se službeno i ne smatra bolešću – jer je ima većina ljudi. Riječ je o kompulzivnom ili pretjeranom razmišljanju. Taj unutarnji glas koji stalno negoduje i kritizira te vrti iste priče izvor je naše patnje. On truje ne samo nas iznutra i okolinu, nego i planet na kojem živimo. A usto nas i energetski oslabljuje i iscrpljuje.
Vrijeme je da konačno toga postanemo duboko svjesni.
Tolle kaže kako naš um može biti vrlo koristan instrument, ali i razorna sila. Današnji se čovjek, nažalost, poistovjećuje sa svojim mislima, ne shvaćajući da se njegova prava priroda ne krije u umu, nego u dubini njegova bića. Čak 80 do 90 posto naših misli potpuno je nepotrebno, kaže Tolle.
Razmišljanje o nečem što je bilo ili što će se tek dogoditi samo produbljuje osjećaj nezadovoljstva te nas udaljava od stvarnog života, koji se uvijek odvija samo SADA.
Tolle nas uči da ne postoje ni prošlost ni budućnost jer iskustveno možemo doživjeti samo – sadašnji trenutak. Dakle, stvaran je samo ovaj sadašnji trenutak, a prošlost i budućnost su psihološko vrijeme.
Jednom kad osvijestimo ovu misao, naš bi se život mogao zauvijek promijeniti.
Mi smo čista svijest
Jeste li primijetili da su vaše misli vrlo nestalne i da ih ne možete kontrolirati? Ne znate otkud i zašto dolaze niti kamo nestaju. Dakle, one upravljaju vama, a ne vi njima, zar ne? No to ne znači da ih se ne možete osloboditi.
Početak slobode jest spoznaja kako vi niste to biće koje vas opsjeda – taj mislilac, kaže Tolle.
Kada shvatimo da mi nismo naše misli, nego čista svijest u kojoj se naše misli pojavljuju, možemo ih početi promatrati kao objektivni promatrač. Tada postajemo svjesni glasa koji čujemo u svojoj glavi i koji uglavnom optužuje, kritizira i negoduje.
Taj glas, kaže Tolle, pripada uvjetovanom umu koji je rezultat naše sveukupne prošlosti, kao i kolektivnog kulturalnog misaonog sklopa koji smo naslijedili.
Kada postanemo svjesni svjedok svojih misli, one će polako gubiti na snazi i rasplinuti se. Tada ćemo osjetiti veliko olakšanje i slobodu, a u nama će se stvoriti prostor za povezivanje s višom razinom svjesnosti.
Sadašnji trenutak je vječan
Maše misli su samo sićušan vid prostranog carstva inteligencije kojim raspolažemo, smatra Tolle. Stvari koje su uistinu važne, poput ljepote, ljubavi, stvaralaštva, radosti i unutarnjeg mira izviru iz područja s druge strane uma, onog dijela koji nije racionalan.
Osim što možemo biti svjedok svojih misli, postoji još jedan način prekidanja struje misli, a to je potpuno usmjeravanje pažnje na sadašnji trenutak. Sadašnji trenutak je izvan vremena i on je vječan. Kada ga potpuno osvijestimo, oslobodit ćemo se tereta prošlosti i budućnosti, a samim time i stalne struje misli.