Bolesna štitnjača i oralni problemi koje uzrokuje

Štitnjača, kao što znamo, proizvodi hormone potrebne za niz tjelesnih funkcija. U svom normalnom stanju, ona uspostavlja homeostazu u različitim sustavima u tijelu. U svijetu je danas na desetke, možda i stotine milijuna oboljelih od bolesti štitnjače. Ova bolest, koja često ostaje nedijagnosticirana, ometa sposobnost tijela da proizvodi i regulira razinu hormona u tijelu. Žene su suočene s većim rizikom od bolesti nego muškarci, a dob i obiteljska anamneza značajno povećavaju rizik. Kada dođe do poremećaja u njenom radu, može izazvati niz problema u raznim dijelovima tijela, uključujući usta. Poremećaji rada štitnjače usko su povezani sa širokim rasponom zubnih bolesti poput bolesti desni i karijesa (i ostali oralni problemi). Ako vam je dijagnosticiran poremećaj ravnoteže hormona štitnjače i još se borite s bolestima desni, možda ćete se morati uhvatiti u koštac s oba problema istovremeno.

Budući da štitnjača utječe na sposobnost tijela da se samo (iz)liječi, bolesti štitnjače povećavaju rizik od razvoja parodontalnih bolesti.


Narušeno oralno zdravlje

Određene skupine pacijenata s oboljelom štitnjačom osjetljivije su na određene vrste oralnih problema. Na primjer, žene srednje dobi i žene u menopauzi često imaju osjećaj pečenja na jeziku ili usnama. Pacijenti s hipotireozom, stanjem u kojem štitnjača ne radi dovoljno, imaju oralne probleme poput povećanja jezika (makroglosija), bolesti desni i dugotrajnog oporavka od ranica u ustima, infekcije zuba i bolesti desni. Osobe s hipertireozom ili preaktivnom štitnjačom osjetljivije su na probleme sa zubima poput karijesa, osteoporoze u čeljusti, brzog rasta zuba kod djece i drugih.

Pacijenti s oboljelom štitnjačom općenito su skloni oralnim problemima poput suhih usta. Osim dehidracije, suha usta obično prate i drugi iscrpljujući simptomi poput upale usta, poteškoća s gutanjem, pa čak i karijesa.

Dok liječenje neravnoteže hormona štitnjače može pomoći u liječenju ovih zubnih bolesti, odvojeno liječenje zubnih problema može vam pomoći da ih riješite mnogo brže. Ako trenutačno osjećate bilo koji od ovih simptoma, važni su češći pregledi kod stomatologa kako biste pratili razvoj ovih simptoma i po potrebi započeli s liječenjem.


Vrste oralnih problema povezanih s oboljelom štitnjačom

Bolest desni

Budući da štitnjača utječe na sposobnost tijela da se samo (iz)liječi, bolesti štitnjače povećavaju rizik od razvoja parodontalnih bolesti. Zdravo tkivo desni može se regenerirati, što omogućuje poništavanje učinaka gingivitisa, najblažeg oblika bolesti desni. Kada gingivitis postane teži, pretvarajući se u parodontitis, šteta se ne može popraviti. A poremećaji u radu štitnjače pojačavaju taj učinak.

Suha usta

Suha usta ili kserostomija česta su kod starijih pacijenata i pacijenata koji imaju problema sa štitnjačom. Slina štiti zube i desni tako što nježno ispire ostatke hrane i bakterija, sprječava nakupljanje plaka i osigurava hranjive tvari. Kada žlijezde slinovnice postanu manje aktivne, rizik od karijesa i bolesti desni se znatno povećava.

Makroglosija

Makroglosija ili uvećani jezik, česta je pojava kod pacijenata koji imaju neku od bolesti štitnjače. Dramatično oticanje otežava ili čini neugodnim žvakanje, gutanje i govor. Ovo stanje također ometa spavanje otežavajući disanje, a još ako se u snu hrče ili diše otvorenih usta, isušuju se usta i povećava rizik od karijesa.

Svijest o svim simptomima, uključujući i one nešto rjeđe, pomaže u ranom otkrivanju bolesti štitnjače. Sindrom pečenja usta je, na primjer, jasan sam po sebi i pogađa jezik i usta. Osoba koji ima problema sa štitnjačom također može razviti disgeuziju, stanje u kojem se osjet okusa mijenja ili postaje iskrivljen. A kad se već razvije disgeuzija, može doći do problema s konzumiranjem hrane i veće šanse za karijes ili osjetljivost zuba.


Bolesti štitnjače pogađaju i djecu

Iako su bolesti štitnjače daleko češće kod odraslih, moguće je da se bolest razvije i kod djece. Dijete čija je funkcija štitnjače ugrožena može doživjeti ubrzano nicanje zuba. Trajni zubi izbijaju ranije i brže nego inače, ometajući njihov prirodni razvoj i rezultirajući zubima koji nisu ni potpuno oblikovani ni dovoljno jaki.

Iako prisutnost ovih oralnih simptoma može upućivati ​​na prisutnost problema sa štitnjačom, samo liječnik ili endokrinolog može napraviti analizu hormona iz krvi i dijagnosticirati bolesti štitnjače te propisati odgovarajuće lijekove.

Zdravi zubi za najljepši osmijeh

Važnost zdravlja usta i zubi

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads