Prirodni preparati za brže tamnjenje

U današnjem svijetu, gdje je estetski izgled često podložan trendovima i idealima ljepote, održavanje zdrave i sjajne kože postaje sve važnije. Koža, najveći organ našeg tijela, nije samo vanjski omotač koji nas štiti od vanjskih utjecaja, već i pokazatelj našeg općeg zdravlja. Sunce, iako pruža mnoge koristi poput sinteze vitamina D i poboljšanja raspoloženja, može biti i izvor ozbiljnih problema za kožu. Prekomjerna izloženost UV zračenju može uzrokovati opekline, prerano starenje kože, pigmentacijske promjene i čak povećati rizik od razvoja raka kože. Stoga je važno zaštititi kožu od štetnih utjecaja sunca. Dok mnogi žele tamniji ten kao simbol zdravlja i atraktivnosti, izlaganje kože UV zračenju nije jedini način za postizanje prirodnog tamnjenja. Srećom, postoji niz prirodnih sastojaka koji mogu potaknuti tamnjenje kože na siguran i zdrav način, bez potrebe za kemijskim proizvodima za samotamnjenje.

U početku izlaganja sunčevim zrakama, na suncu treba biti kratko, a kremu za sunčanje sa SPF zaštitnim faktorom potrebno je nanositi obilno i često. Suha i svijetla koža treba jaču zaštitu od sunca nego tamna. Prvi sloj kreme za sunčanje nanesite barem pola sata prije izlaganja suncu.

Svakodnevna izloženost UVA i UVB zrakama može dovesti do pojave hiperpigmentacija, opeklina, ubrzanog starenja kože i alergijskih reakcija.


Osnovna pravila

Za efekt bržeg tamnjenja možete posegnuti za prirodnim proizvodima koji sadrže beta karoten i ubrzavaju stvaranje pigmenta. Izbjegavajte sunčanje u periodu između 11 i 16 sati jer su sunčeve zrake tada najopasnije. Na plaži zaštitite vrat i lice te uvijek nosite šešir i sunčane naočale.

Važno je i da pijete dovoljno vode kako biste koži osigurali hidrataciju i iznutra, a također pripazite i na prehranu. Ljeti je poželjan unos hrane bogate antioksidansima i karotenodima, kao što su bobičasto voće i zeleno povrće.

Važno je znati da u nastavku nabrojana prirodna sredstava koja ubrzavaju tamnjenje ne štite od sunca ili pružaju vrlo nisku zaštitu. Stoga bi bilo korisno ispod nanijeti kremu s preporučenim zaštitnim faktorom, posebno u vrijeme kada je sunce najjače, između 10 i 17 sati. Prije i poslije navedenog vremena slobodno se prebacite samo na prirodna sredstva.

Ulje čileanske maline

Ulje sjemenki čileanske maline ima sposobnost apsorbiranja UVB zraka, odnosno prirodni SPF 25 – 40. Zbog visokog sadržaja vitamina E ima snažno antioksidacijsko, a zbog sastava masnih kiselina i protuupalno djelovanje te se može koristiti kod svih tipova kože. Ovo ulje sadrži značajan udio omega-3 i omega-6 masnih kiselina koje pomažu u očuvanju hidratacije i elastičnosti kože. Masne kiseline također podržavaju obnovu stanica kože, što može rezultirati bržim i ravnomjernijim tamnjenjem.

Čileanska malina sadrži beta-karoten, pigment koji daje voću crvenkasto – narančastu boju. Kada se koristi u obliku ulja, beta-karoten može pomoći u poticanju proizvodnje melanina u koži. A to rezultira dubljim i dugotrajnijim tamnjenjem. Prirodna svojstva ulja čileanske maline čine ga odličnim dodatkom u rutini njege kože za sve koji žele postići brže i zdravije tamnjenje.


Čisti kakao maslac

Kakao maslac prirodni je sastojak dobiven tiještenjem sušenih sjemenki koje rastu u mahuni na kakao stablu. Bogat je vitaminima, osobito vitaminom E. Intenzivno hrani i štiti kožu. Za njegu kože prije sunčanja (kao priprema), za vrijeme sunčanja (štiti kožu i ubrzava tamnjenje) i nakon sunčanja (za elasticitet, umirenje, osvježenje i opuštanje kože). Jedan je od najboljih prirodnih proizvoda. Koža ga trenutno apsorbira. Smanjuje presušenost kože i poboljšava njenu elastičnost.

Ulje mrkve

Uljni macerat mrkve jedan je od najfinijih njegujućih pripravaka za tretiranje svih tipova kože. Dobiven je od 100% prirodnih sastojaka iz organskog uzgoja: visokokvalitetnog suncokretovog ulja, hranjivog ekstrakta korijena mrkve, njegujućeg ekstrakta lista ružmarina. Bogat je vitaminima koji umirujuće djeluju na kožu te obiluje karotenoidom zaslužnim za blistav i ujednačen ten u ljetnim mjesecima nakon sunčanja.

Dobrobiti macerata mrkve za njegu kože:

  • pruža bogatu hidrataciju
  • ima antioksidativno djelovanje
  • doprinosi regeneraciji kože
  • potiče proizvodnju melanina i ubrzava tamnjenje

Kokosovo i maslinovo ulje

Kokosovo ulje (ekstra djevičansko) pospješuje tamnjenje kože tijekom sunčanja. Za razliku od tipičnih krema za sunčanje, kokosovo ulje održava kožu vlažnom tijekom sunčanja, čak i nekoliko sati nakon primjene. Ovo ulje sprječava isušivanje i naboranost kože, što he učestalo kod ljudi koji provode sate na suncu i plaži. Usto, poput mnogih drugih ulja kokosovo ulje formira zaštitni sloj na koži. Taj sloj drži štetne UV zrake izvan kože. Osim za tamnjenje kože, izloženost suncu pomaže i u opskrbljivanju vitaminom D. Vitamin D je nužan za izvršavanje različitih fizioloških funkcija u tijelu. Problem s većinom krema za sunčanje je da one blokiraju vitamin D zajedno s pa štetnim UV zrakama. To nije slučaj s kokosovim uljem.

Uz kokosovo ulje, maslinovo ulje je jedan od najčešće korištenih prirodnih načina za brže tamnjenje. Osim što će pomoći u bržem tamnjenju, također će učiti kožu svilenkasto glatkom. Međutim, budite oprezni, jer maslinovo ulje može ostaviti mrlje na odjeći.


Prehrana i dodaci prehrani

Kako bi se poboljšala proizvodnja melanina treba djelovati ne samo izvana, nego i iznutra. Pigment proizvodi dvije aminokiseline – tirozin i triptofan. Povećate li unos namirnica koje ih sadrže, to će pomoći u povećanju melanina. Dakle, jedite više graha i mahunarki, avokada, smeđe riže, banane, kikiriki, sezama, žumanjke i sira. Mrkva, rajčice i bundeve su također odlične za preplanuli ten jer sadrže beta – karoten. No, pokušajte ih ne konzumirati previše. Ako vam koža poprima žućkastu nijansu ili ako primijetite promjenu u boji urina, pretjerali ste s ovim povrćem.

Svakodnevna izloženost UVA i UVB zrakama može dovesti do pojave hiperpigmentacija, opeklina, ubrzanog starenja kože i alergijskih reakcija. Za očuvanje vlage i elastičnosti kože potrebno ju je njegovati iznutra.

Beta karoten  je pigment koji se prirodno nalazi u voću i povrću, dajući im karakterističnu narančastu ili žutu boju. Osim što je odgovoran za boju voća i povrća, beta-karoten ima i niz korisnih svojstava za zdravlje, posebno kožu. Iako nije direktno odgovoran za tamnjenje kože kao što je melanin, njegova prisutnost može pružiti nekoliko koristi koje podržavaju proces tamnjenja.

Beta karoten se u tijelu pretvara u vitamin A koji je važan za očuvanje zdravlja kože. Djeluje kao antioksidans, što znači da pomaže u zaštiti stanica od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima. Kroz ovaj mehanizam, beta karoten može pomoći u održavanju zdravlja kože tijekom izlaganja suncu. Važno je napomenuti da on nije zamjena za upotrebu SPF-a ili za zaštitu od izravnog izlaganja suncu. Konzumiranje ovog dodatka prije ljeta, uvelike može olakšati proces sunčanja i zaštite od crvenila na koži.

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads