Lijekovi za mršavljenje dragocjen su dodatak standardnom liječenju debljine. Koriste se kao pomoć kad standardne metode liječenja ne daju zadovoljavajuće rezultate.
Standardno liječenje debljine vrlo je ugodno i privlačno. Ono podrazumijeva suprotan pristup dijetama i intenzivnom vježbanju koje predstavljaju vrlo neučinkovit i mučan način liječenja debljine. Prehranu, tjelesnu aktivnost i spavanje potrebno je promijeniti, ali na vrlo privlačan način koji treba biti uklopiv u realan život i tako osigurati stvaranje trajnih navika i dugotrajnost provedenih promjena. Tek to omogućuje trajno održavanje postignute niže tjelesne težine. A to se ne postiže silom i nametanjem obrazaca. Da bi to bilo moguće nužno je razumjeti uzroke neadekvatne prehrane, tjelesne aktivnosti i spavanja te razotkriti mehanizme koji dovode do tih nezdravih obrazaca. Te mehanizme treba preusmjeriti tako da spontano i na vrlo ugodan način vode nižoj tjelesnoj težini.
Lijekovi za mršavljenje omogućuju smanjenje tjelesne težine za oko 10-15% kod većine pacijenata koji se pridržavaju preporučenog programa mršavljenja.
Cilj liječenja
Cilj liječenja su promjene stila života koji je uzrok debljine i u sklopu njega promjene prehrane, tjelesne aktivnosti i spavanja na način koji je izvediv i individualno prilagođen, a pritom vrlo ugodan i privlačan. Nakon provedenih promjena stil život i prehrana trebaju biti privlačniji nego prije tretmana. To se ne može postići silom, nego na jednako ugodan način koji odgovara privlačnosti konačnih obrazaca. Čim se posegne za snagom volje u liječenju debljine, vrlo vjerojatno smo na stranputici koja neće daleko odvesti u liječenju. Jedini uspješan pristup koji osigurava dugotrajno održavanje postignute niže tjelesne težine je individualni pristup i zajedničko traženje rješenja u konkretnim realnim uvjetima života. Za to je važna suradnja sa svim članovima obitelji. Ako takve promjene ne daju željene rezultate, a to je rijetko, nužno je u terapiju uključiti i lijekove za liječenje debljine.
Najčešće neuspješan i odbojan način liječenja debljine je korištenje dijeta i intenzivnog vježbanja. Liječenje debljine, nažalost, često je pogrešno vođeno nametanjem prehrane prema unaprijed propisanim jelovnicima, brojanjem grama hrane, kalorija, koraka i vježbi. To najčešće nema nikakve veze sa samom osobom, uvjetima njenog života, njenim sklonostima, mogućnostima, rasporedom vremena niti uvažava druge članove obitelji. Ono predstavlja pojednostavljen i osiromašen, strogo propisan obrazac prehrane i tjelesne aktivnosti. A on je koliko nerealan toliko i neprivlačan jer ne uvažava važne komponente ljudske prehrane koje nisu kvantitativno iskazive. Takvo liječenje je izvedivo jedino uz korištenje jake snage volje, odricanje i trpljenje.
No, što više vrijeme prolazi potrebna je sve veća snaga volje da bi se izdržalo takve programe. Stoga najčešće nakon 3-6 mjeseci cijeli sustav liječenja puca i raspada se jer je pritisak neizdrživ. I tjelesna težina vrlo se brzo vraća na početnu. Tako već nakon samo godinu dana tek 5% osoba koje su koristile bilo koju vrstu dijete ili vježbanje imaju nižu tjelesnu težinu od početne.
Tko može uzimati lijekove za mršavljenje?
Dakle, lijekovi su indicirani osobama s BMI >30 kg/m2 i osobama s BMI >27 kg/m2 ako imaju neku od komplikacija debljine (npr. šećerna bolest tipa 2, povišene masnoće u krvi ili kontroliran povišen krvni tlak). Obično ih uključujemo u liječnje ako standardno liječenje ne daje očekivane rezultate. No, ovisno o situaciji, lijekove se može u liječenje uključiti i odmah od samog početka. Oni omogućuju smanjenje tjelesne težine za oko 10-15% kod većine pacijenata koji se pridržavaju preporučenog programa mršavljenja.
Prije primjene lijekova za mršavljenje nužno je utvrditi postoje li kontraindikacije za njihovu primjenu. Tijekom liječnja nužno je pratiti uspjeh terapije i moguće nuspojave. Primjena lijekova prekida se ako se za 3 mjeseca ne postigne smanjenje tjelesne težine od barem 4-5% ili u slučaju nuspojava.
U Hrvatskoj su trenutno odobrena četiri lijeka koji se koriste u liječenju debljine. To su: liraglutid, semaglutid, oristat, kombinacija naltreksonklorida i bupropionklorida.