Dobrobiti korijena čička za detoks i zdravlje

Čičak (lat. Arctium lappa) dvogodišnja je zeljasta biljka koja potječe iz Europe i Azije, a može dosegnuti i do 1,5 m visine. Najljekovitijim se smatra njegov korijen. I dok ga neki smatraju običnim korovom, drugi, upoznati s njegovim ljekovitim vrijednostima i blagodatima, koriste ga kao prirodni lijek. Tradicionalna kineska medicina primjenjuje korijen čička u svrhu liječenja već tisućama godina – preporučuje ga kod artritisa, prehlade, grlobolje i upale krajnika.

Želite li pročistiti jetru i krv te potaknuti probavu, pijte čaj od korijena čička!

Korijen čička prava je riznica flavonoida i antioksidansa, poput fenolne kiseline, kvercetina i luteolina. Sadrži i visoke koncentracije minerala kalcija, kroma, bakra, željeza, mangana, magnezija, cinka, tiamina i fosfora, kao i vitamine A, B1, B2, B3, B6, B12, C i E. Od čička možete pripremiti čaj ili ga dodavati u juhe, variva i druga jela, što je običaj u Aziji.

Dobrobiti korijena čička

1. Čisti krv, jetru i kožu

Zahvaljujući aktivnim sastojcima, korijen čička potiče cirkulaciju te čisti krv i jetru od toksina i teških metala. Za detoks krvi i jetre najbolje je piti čaj od korijena čička, i to 2-3 puta na dan. Korijen čička revitalizira jetru i žučni mjehur te stimulira njihov optimalni rad. Pomaže i u liječenju urinarnih infekcija te ubrzava oporavak od hepatitisa i žutice.

Ovaj čaj opskrbljuje krv važnim mineralom željezom, koji je ključan u prevenciji i liječenju anemije. Ovaj korijen također je odličan saveznik zdravlja i ljepote kože. Sadrži obilje antioksidansa koji štite stanice od oštećenja nastalih djelovanjem slobodnih radikala te tako sprječava prijevremeno starenje i propadanje stanica kože. Čičak pomaže i u ublažavanju akni, seboreje i drugih upalnih stanja.

2. Potiče rad probavnog sustava

Čaj od korijena čička potiče probavu i peristaltiku crijeva, a usto stimulira apetit. Odličan je izbor za sve one koji se oporavljaju od bolesti pa trebaju vratiti želju za jelom. Ublažava i probavne tegobe i bolove.  Ovaj ljekoviti korijen pomaže i u prevenciji čira i nadutosti, a mogu ga koristiti i oni koji boluju od Crohnove bolesti.

3. Ublažava tegobe artritisa i gihta

Istraživanje je pokazalo da konzumacija čaja od korijena čička triput na dan može znatno smanjiti bolove od osteoartritisa u koljenu. Konzumacijom ovog čaja možete spriječiti daljnju kalcifikaciju zglobova, koja smanjuje i otežava pokretljivost.

Čičak potiče i eliminaciju mokraćne kiseline, čije nakupljanje u zglobovima dovodi do gihta.  Ovaj korijen sadrži i arktin, polifenol koji djeluje tako da smanjuje upalne procese u organizmu.

4. Pomaže kod kolesterola i dijabetesa

Studija iz 2019. pokazala je da polisaharidi iz korijena čička mogu pomoći u regulaciji masnoća u krvi. Ovaj korijen uravnotežuje i razine glukoze u krvi – on, naime, sadrži visoke koncentracije inulina, koji omogućuje unos zdravog šećera bez naglog skoka inzulina.  Čaj od korijena čička djeluje i kao diuretik te sprečava zadržavanje tekućine u organizmu.

5. Djeluje kao tonik za živce

Čaj od korijena čička djeluje tako da s jedne strane revitalizira um i tijelo, a s druge umiruje živčani sustav, djelujući kao tonik za živce. Njegovom konzumacijom možete ublažiti i sindrom kroničnog umora te smanjiti utjecaj stresa na vaš organizam.

Čaj od korijena čička – priprema

1. Zakuhajte 500ml vode pa time prelijte 1-2 žličice sušenog korijena čička (koristite li svježi korijen, trebat će vam 1 žlica).

2. Ostavite da odstoji 5-10 minuta, a zatim procijedite. Možete piti 2-3 šalice na dan.

Čaj ima malo intenzivniji miris, ali je ugodna, slatkasta okusa te djeluje umirujuće. Po želji, u čaj možete dodati malo meda i limuna.

 

5 biljnih čajeva za brzopotezni detoks

Namirnice i biljke koje smanjuju apetit

Moćna petorka za proljetni detoks

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads