Danas sve više osoba pati od hormonalne neravnoteže, što najbolje znamo mi koji se borimo s problematičnom štitnjačom. Hormonalna ravnoteža uvelike je uvjetovana i izlaganju raznim otrovima iz okoliša. Ovaj problem posebno pogađa žene, kojima se od strane konvencionalne medicine savjetuje uzimanje sintetičkih nadomjestaka. No, za održavanje zdrave ravnoteže hormona mogu pomoći i razne prirodne tvari kao i bio-identični hormoni, i to bez popratnih nuspojava.
Znanstvenici tvrde kako naše tijelo sintetizira oko stotinu hormona, od kojih je njih šest važno za žensku ljepotu. Oni doprinose elastičnosti kože, čuvaju mladost, pa čak i doprinose dobrom raspoloženju. Međutim, ponekad ih naše tijelo ne uspijeva proizvesti dovoljno pa se razine hormona smanjuju, a mi počinjemo prerano stariti. Dobra vijest je da postoje posve pouzdane metode za uspostavljanje ravnoteže hormona.
Dva su puta do hormonalnog balansa. Jedan je izbjegavanje tvari koje truju organizam i ometaju rad hormona, a drugi je zdrav životni stil.
Što su hormoni?
Riječ hormon dolazi od grčke riječi “potaknuti, pokrenuti”, što je i glavna funkcija hormona. Njih stvaraju nakupine stanica, odnosno žlijezde čija je funkcija lučenje hormona kako bi oni stigli do stanica koje čekaju funkcionalne naredbe u ostalim tkivima i organima. Ukoliko su te naredbe blokirane ili pomiješane, onda poruke ili nema ili se šalje netočna poruka prema tkivima i organima zahtijevajući pomoć u uspostavi homeostaze, metaboličkog balansiranja unutarnjih sustava tijela.
Postoje dvije glavne vrste endokrinih hormona: steroidi i peptidi. Steroidi su uglavnom spolni hormoni, poput estrogena i testosterona. Stvaraju ih kolesteroli u jajnicima i testisima, a njihova neravnoteža može stvoriti probleme s raspoloženjem, stavom, zdravljem, sterilnošću, sazrijevanjem, pa čak i rodnom identifikacijom.
Peptidi su više bave reguliranjem šećera u krvi i ciklusima spavanja. Primjeri su inzulin za regulaciju šećera i melatonin za regulaciju sna. Hormoni štitnjače su također peptidi koji imaju tendenciju regulacije metabolizma u cjelini. Njihova neravnoteža dovodi do manjka energije, depresije te problema s težinom i svih ostalih dobro nam poznatih problema.
Kako započeti regulaciju hormona?
Dva su puta do hormonalnog balansa. Jedan je izbjegavanje tvari koje truju organizam i ometaju rad hormona, a drugi je određeni životni stil (prehrana, vježbanje i san) te unos biljaka i dodataka koji će potaknuti pravilan endokrini sustav.
Što izbjegavati?
Potrebno je izbjegavati tvari zvane hormonalni disruptori, koje uzrokuju hormonalnu neravnotežu i zbunjuju organizam, poput Biphenol-A (BPA) i ftalata. Oni oponašaju stvarne hormone, najčešće spolne, ali i ostale, poput inzulina te zamijenjuju stvarne blagotvorne hormone s otrovnim otpadom.
Također, treba izbjegavati fluor iz raznih pripravaka, kao i bromid jer oboje ugrožava hormone štitne žlijezde. Osim toga, treba izbjegavati i rafinirane žitarice, šećer i visoko fruktozni kukuruzni sirup jer su oni glavni krivci za rezistentnost leptina, hormona odgovornog za osjećaj sitosti.
Također, izbjegavajte rafinirana ulja koja se nalaze velikim dijelom i u prerađenoj hrani. Takva hrana potiče stvaranje upala stvaranjem neravnoteže između omega-3 i omega-6 kiselina.
6 hormona zbog čijeg nedostatka starimo prije vremena
1. Estrogen
Estrogen je odgovoran za to da stanice fibroblasta proizvode kolagen i elastin. Kada se razina ovog hormona smanji pojavljuju se bore, ovalni oblik lica postaje neravnomjeran, a grudi postaju opuštene. Međutim, nije riječ samo o koži. Što je niža razina estrogena, to se tijelo brže troši.
Kako podići razinu estrogena?
Hrana: Sojino mlijeko i proizvodi, smeđa riža, laneno sjeme, svježe povrće i voće. Znanstvenici tvrde kako mesni proizvodi potiskuju proizvodnju estrogena. Zbog toga je bolje smanjiti ili eliminirati potrošnju životinjskih proteina.
Kozmetika: Posebno kreme koje sadrže fitoestrogene. Na primjer, serumi i kreme s korijenjem sladića (lat. Glycyrrhiza glabra) bore se protiv starenja jer sadrži likuiritigenin – antioksidant koji stimulira proizvodnju kolagena.
Dodaci prehrani: Fitoestrogeni se prodaju kao dijetetski dodaci u obliku crvene djeteline, origana ili cimicifuge. Iako nisu hormonski lijekovi, ipak je potrebno posavjetovati se sa stručnjakom prije nego što ih počnete uzimati.
Nedostatak progesterona
Prema istraživanjima, mnoge žene u 30-im godinama (ponekad čak i prije) povremeno ne ovuliraju tijekom menstrualnog ciklusa. Bez ovulacije se ne stvara corpus luteum (žuto tijelo) koje luči hormon progesteron. Zbog nedostatka ovog hormona u ženskom organizmu narušava se prirodna ravnoteža estrogena i progesterona. Dominacija estrogena nad progesteronom povlači za sobom cijeli niz problema.
Simptomi nedostatka progesterona su:
- ispadanje kose
- kronični umor
- valovi vrućine, nesanica
- neredovita menstruacija, neplodnost
- urogenitalne infekcije
- dobivanje na težini, žudnja za slatkišima
- usporeni rad metabolizma
- glavobolja i migrena
- promjene raspoloženja, iritabilnosti, depresija, napadaji panike
vrtoglavica, loša koncentracija, zaboravljivost - smanjen libido
- inkontinencija (povremeno „bježanje“ mokraće)
- palpitacije (preskakanje srca)
- rak maternice, policistični jajnici, miomi
- osteoporoza
- gubitak koštane mase
Imate li 3 ili više od ovih simptoma postoji velika mogućnost da je balans estrogena i progesterona u vašem organizmu poremećen. Provjerite ga svakako.
Progesteron i stres
Progesteron je usko povezan sa stresom. Stres i loša prehrana mogu poremetiti ovulaciju. Kada ovulacija izostaje, u organizmu nastaje manjak progesterona. Zbog nedostatka progesterona smanjuje se stvaranje antistresnih hormona. Nedostatak antistresnih hormona još više pogoršava stres koji ponovno uzrokuje izostanak ovulacije. Na takav se način stvara začarani krug.
Xeno-estrogen – lažni estrogen u prehrani
Disbalansu estrogena i progesterona u organizmu doprinosi i svijet u kojem živimo. Okruženi smo mnoštvom petrokemijskih derivata. Oni se nalaze u zraku, hrani i vodi, uključujući pesticide i herbicide, proizvode od plastike i poliklorirane bifenile. Ove supstance sadrže lažni estrogen – takozvani xeno-estrogen – koji se lako apsorbira i taloži u masnim tkivima. Na primjer, često konzumiranje gaziranih napitaka iz plastičnih boca može prouzrokovati dominaciju estrogena u organizmu.
Xeno-estrogen je vrlo teško izbaciti iz organizma. Ova kemikalija, iako strana našem tijelu, oponaša estrogen i upleće se u prirodnu biokemijsku aktivnost organizma. Opširna istraživanja koja se trenutno provode u svijetu, razotkrivaju ozbiljnost situacije koju su uzrokovali pseudo-hormoni. Otkrivena je 51 vrsta xeno-hormona, od kojih je svaki sposoban izazvati brojne probleme u organizmu.
Pseudo-hormoni ne štete samo ženama. Nedavna otkrića svjedoče o tome da se proizvodnja spermatozoida kod muškaraca u zadnjih 70 godina smanjila za 50%. Ovu činjenicu povezuju s lažnim hormonima, koji također mogu uzrokovati rak prostate i dojke, genitalne deformitete te neurološke poremećaje.
Dijagnostika i liječenje
Pravilna dijagnostika je ključna za rješavanje bilo kojeg zdravstvenog problema. Imate li simptome hormonskog poremećaja, obratite se liječniku. (Hormoni su komplicirana stvar, a osim toga mnoge bolesti imaju slične simptome). Prije nego što započnete liječenje konvencionalnim ili alternativnim metodama, morate točno znati što vam se događa u organizmu.
Najčešće će liječnici saslušati o simptomima koje imate i predložiti vam da napravite krvne pretrage kako bi ustanovili razinu hormona u organizmu. Naiđete li na nerazumijevanje liječnika (što se često događa), budite uporni i nastojte da vam svakako napiše uputnicu za pretragu hormona. Konvencionalno liječenje hormonskih poremećaja uključuje hormonsko nadomjesno liječenje sintetiziranim hormonima.
Alternativno liječenje
Alternativno liječenje hormonskih poremećaja najprije uključuje analizu i kompletno poboljšanje kvalitete života. Pravilna prehrana, tjelovježba, izbjegavanje stresa i pravodoban odmor čine čuda kada je riječ o hormonima. Kao što smo spomenuli, dva osnovna razloga hormonskih poremećaja su stres i prehrana. Zbog toga preporučujemo da glavnu pažnju usmjerite na to.
Osim toga, dostupne su prirodne kreme s prirodnim progesteronom koje mogu pomoći kod manjka progesterona u organizmu. Uobičajeni sastojci takvih krema su soja i divlji yam. Kod hormonalnih poremećaja mogu se koristiti i dodaci prehrani na bazi mace, konopljike, sibirskog ginsenga, sladića, poljske preslice i kineske anđelike.
2. Hormon rasta – somatotropin
Mnoge osobe imaju tendenciju dobiti somatopauzu s godinama. Stanje je to kada razina hormona rasta u krvi počinje opadati. A kad su razine somatotropina umanjene, mišići se smanjuju, dok se masnoća i bore počinju pojavljivati u prekomjernim količinama. Raspoloženje se pogoršava, a izdržljivost smanjuje. Poznate osobe često počinju ubrizgavati hormon rasta. Međutim, ova metoda ima dosta neugodnih nuspojava kao što su otoci, glavobolje, pa čak i nekontrolirani rast kostiju i unutrašnjih organa.
Kako prirodnim putem povećati razine hormona rasta?
Tjelesna aktivnost
Učestalost i količina hormona rasta koju tijelo luči u direktnoj je proporciji s intenzitetom treninga. Kratki treninzi visokog intenziteta u trajanju od najmanje 20-30 minuta prisiljavaju hipofizu na dodatnu proizvodnju hormona rasta.
Vježbe s utezima. Bolje je ako trening snage prethodi aerobnoj vježbi. Zato prvo radite s utezima, a zatim aerobno. Naravno, naizmjenični sprint i šetnja u prirodi najbolja su opcija.
Promjene temperature
Posjeta sauni ili tuširanje naizmjenično toplom i hladnom vodom stimulira proizvodnju hormona rasta.
Sportski dodaci prehrani
Uzimanje aminokiseline glicina neposredno prije treninga može blago stimulirati oslobađanje hormona rasta, ali samo kada se uzima kao dodatak. Pokušavajući postići isti učinak konzumiranjem namirnica bogatih glicinom inhibira hormon rasta.
Uzimanje aminokiselina arginina, lizina i ornitina zajedno na prazan želudac neposredno prije spavanja može značajno povećati razinu hormona rasta.
5-hidroksi triptofan, derivat triptofana pomaže vam u postizanju kvalitetnog sna, što također pomaže otpuštanje hormona rasta.
GABA ako se uzme prije spavanja također stimulira proizvodnju hormona rasta. Ona također poboljšava san.
Spavajte
Osam sati dobrog sna je neophodno. Ako nedovoljno i neredovito spavate smanjujete proizvodnju hormona rasta. Tijelo oslobađa najveću količinu hormona rasta tijekom prva dva sata sna.
Postite
Studije znanstvenika širom svijeta jasne su kada je riječ o najboljim načinima poticanja hormona rasta na lučenje. Jedan od provjerenih je tzv. intermitentni post – post u kojem je duži dio dana (prosječno 10 do 18 sati) potpuno prekinut unos hrane i u kojem je ostatak vremena dozvoljena svaka vrsta nutrijenata.
Jedite pametnije
Jedite ugljikohidrate niskog glikemijskog indeksa. Konzumiranje velikih obroka s ugljikohidratima visokog glikemijskog indeksa prisiljava tijelo na lučenje velike količine inzulina u sustav. Ova reakcija tjera tijelo na pohranu masnoće. Također, može spriječiti djelovanje hormona rasta nakon što je ušao u krvotok. Okvirno, svaki obrok treba sadržavati porciju proteina otprilike veličine šake i nešto manju porciju ugljikohidrata.
Imajte na umu da ne morate napraviti velike promjene u prehrani, a ne morate ni gladovati. Ključ je da morate razumjeti kako vam tijelo reagira na različite skupine hrane.
Rafinirani škrob i jednostavni šećeri imaju tendenciju potiskivanja hormona rasta (bijela riža, krumpir, kruh, žitarice, tjestenina, kolači, bomboni, zaslađena bezalkoholna pića). Ne trebate se odreći ovih namirnica u cijelosti, nego samo ograničiti količine te ih konzumirati ranije tijekom dana s proteinima. Nikada ne jedite ugljikohidrate same. Uvijek ih kombinirajte i izbalansirajte obrok s kvalitetnim izvorima proteina.
Pokušajte sastaviti kasno poslijepodnevne i večernje obroke od više povrća i proteina. Nemojte jesti prije spavanja. Nikada ne jedite veliki obrok u roku od dva sata prije odlaska na spavanje. Time izbjegavate inzulinski skok. Višak inzulina unutar sustava nakon velikog obroka potiskuje djelovanje hormona rasta.
Dva sata prije treninga konzumirajte obrok od proteina i ugljikohidrata.
3. DHEA (Dehidroepiandrosteron)
DHEA je hormon koji djeluje umirujuće i efikasan je u borbi protiv starenja. Ali, stvar je u tome što ga naše tijelo proizvodi samo do 30. godine. Nakon što tonus mišića počne opadati, žile postaju krhke, a koža gubi elastičnost.
Kako podići razinu prirodnim putem?
Uključite zdrave masti u prehranu, tijelo proizvodi DHEA uz pomoć njih. Orašasti plodovi, sjemenke i avokado sadrže esencijalne polinezasićene masne kiseline.
Jedite proteine za doručak. Oni pomažu u borbi protiv promjena raspoloženja i stabiliziraju živčani sistem na samom početku dana.
4. Melatonin
Melatonin regulira naše dnevne ritmove. Drugim riječima, informira tijelo kada je vrijeme za odmor. Svi procesi obnavljanja stanica odvijaju se tijekom spavanja i ako je san poremećen, počinjemo prerano stariti. Nedostatak melatonina dovodi do pojave bora, gubitka kose i stvaranja pigmentnih mrlja.
Kako podići razinu melatonina?
Hrana: Melatonin se nalazi u bananama, rajčicama, riži i kukuruzu.
Alkohol, pušenje i kofein imaju kontra efekt. Kada ih konzumirate, proizvodnja ovog hormona prestaje. Neki lijekovi kao što su beta blokatori, hipnotici i antiinflamatori imaju isti efekt.
Dodaci prehrani: Melatonin se može uzimati u obliku tableta. Slobodno se prodaje u ljekarnama, cijena je prihvatljiva. Neki stručnjaci tvrde kako nam je potrebno umjetno obnavljati nedostatak melatonina nakon 35. godine života. U svakom slučaju, uvijek se prvo konzultirajte sa stručnjakom.
5. Kortizol
Visoka razina hormona stresa – kortizola dovodi do preranog starenja. U ovisnosti od tipa kože, negativni efekt kortizola manifestira se na različite načine – od sive boje lica, do suhe i kože koja se ljušti,dubokih bora i masne kože i akni. Ovaj hormon razgrađuje vlakna kolagena i čini kožu opuštenom.
Kako smanjiti razinu kortizola i stresa?
Meditacija doslovno čini to da naše tijelo smanjuje razinu kortizola bez ikakvih lijekova!
Pijte dovoljno vode: čak i mala dehidracija povećava razinu ovog hormona. A mala stvar, kao čaša vode, pomoći će vam da se opustite.
Dodaci prehrani s ružinim korijenom smanjuju razinu anksioznosti i kortizola.
Slušajte opuštajuću glazbu: znanstvenici tvrde kako glazbena terapija smanjuje razinu stresa.
6. Inzulin
Inzulin povećava razinu glukoze u krvi i kad god se poremeti na koži se pojavljuju rani znakovi starenja. Visoka razina šećera dovodi do pojave bora, kao i kože koja visi.
Zbog povećane razine glukoze, proces koji se zove glikacija (vezivanje molekula šećera i proteina) teče brže nego što bi trebalo u određenoj starosnoj dobi, što dovodi do uništenja kolagena i elastina. Elastična koža tada postaje krhka i dehidrirana.
Kako zaštititi kožu od viška šećera?
Savjetujte se sa stručnjakom kako biste utvrdili razinu šećera u tijelu. Nakon savjetovanja možete početi tretirati problem.
Kozmetika: Kreme i serumi s retinoidima (vitamin A i njegovi derivati) stimuliraju proizvodnju kolagena. Ovi kozmetički proizvodi trebaju sadržavati vitamine C i E i zeleni čaj – svi oni rade kao antioksidansi.
Koristite hidratantne kreme ili kokos maslac prije sunčanja jer preveliko izlaganje suncu bez zaštite, iako generalno odlično za zdravlje i proizvodnju bitnog nam D vitamina, uništava elastinska vlakna i doprinosi bržem starenju kože.
Dodaci prehrani i biljke za optimalno hormonalno zdravlje
Teško je zadržati hormone u ravnoteži u današnjem ubrzanom svijetu s obiljem prerađene hrane, kemijski pretrpanih proizvoda i lijekova. Sve to izaziva pustoš u tijelu. Čak i prije nego što djevojka dosegne pubertet, potrebno je održavanje funkcije endokrinološkog sustava zdravim konzumirajući prvenstveno cjelovite namirnice, zdrave masti (avokado, orašasti plodovi i sjemenke, djevičansko kokosovo ulje i ekstra djevičansko maslinovo ulje) i kvalitetne proteine.
Cjelovita hrana daje prijeko potrebne hranjive tvari, omogućujući tijelu održavanje dobrog hormonalnog zdravlja. Prehrana bogata prerađenom i rafiniranom hranom, kao i fitoestrogenskim namirnicima poput soje, uvjetuje hormonsku neravnotežu. Ona može dovesti do zdravstvenih problema povezanih s estrogenom, poput raka dojke ili mioma, teških mjesečnih ciklusa i iznimno neugodnih menopauza. Postoje neke fitoestrogenske namirnice i bilje, kao što su mahunarke i lišće crvene maline, koje imaju određenu podržavajuću ulogu u tijelu i stoga trebaju biti uključene u prehranu. Kod većine fitoestrogenskih namirnica koje koriste endokrinom sustavu to je zato što one imaju hranjivu ulogu umjesto da potiskuju estrogen, što dovodi do izgradnje estrogena.
Crvena malina
U obliku čaja vrlo je korisna za ukupno žensko zdravlje. Pomaže ojačati reproduktivni sustav, posebno zidove maternice. Također, smanjuje teška krvarenja tijekom mjesečnice. Može pomoći u sprječavanju pobačaja, izljeve krvi tijekom poroda, jutarnje mučnine tijekom trudnoće, kao i povećanje proizvodnje mlijeka tijekom dojenja.
Cimicifuga racemosa (Cimicifugae racemosae, crni Cohosh)
Ova biljka ima prirodni estrogen koji ne daje nuspojave kao sintetički estrogen. Čest problem valunga u menopauzi rješava se jednostavno uz pomoć ove biljke. Ona također regulira krvarenje tijekom menstruacije. Ako se uzima zajedno s đumbirom, cimicifuga također pomaže oslobađanjem od bolnih grčeva kod menstruacije. Također koristi drugim sustavima u tijelu. Poboljšava sekreciju iz limfne žlijezde, bubrega i jetre i pomaže u razgradnji sluzi u sinusnim šupljinama i plućima. Neke žene mogu imati glavobolju zbog uzimanja cimicifuga, koja obično nestaju čim se smanji količina unosa biljke.
Sarsaparilla
Biljka koja djeluje izvrsno i za muškarce i žene. Ima prirodni progesteron, testosteron i kortizon. Pomaže u stimulaciji estrogena za žene. Također se koristi za liječenje psorijaze i drugih kožnih bolesti, reumatoidni artritis (RA), bolesti bubrega, za povećanje mokrenja, kao i za povećanje znojenja. Koristi se i zajedno s konvencionalnim lijekovima za liječenje gube i za sifilisa.
Dong quai
Dong Quai (Angelica sinensis) poznata je u tradicionalnoj kineskoj medicini kao “graditelj krvi.” Može koristiti ženama koje gube velike količine krvi tijekom ciklusa ili prolaze kroz menopauzu. Ženama koje imaju suhu sluznicu, suhu kožu, ili zatvor tijekom ciklusa ili dok prolaze kroz menopauzu, ova vlažeća, hranjiva biljka može pomoći i ublažiti te simptome. Također, pokazala je i kako može pomoći sa ženskim reproduktivnim poremećajima kao što su nepravilna menstruacija, amenoreja (izostanak menstrualnog ciklusa) i dismenoreja.
Ulje noćurka
Ulje noćurka (Oenothera biennis) je dodatak koji sadrži oko 25% esencijalne masne kiseline, uključujući i linolne kiseline i gama-linolenske kiseline. Pokazalo se kako ublažava simptome PMS-a, kao što su bolovi grčevi, bolovi u prsima, bol donjeg dijela leđa i promjene raspoloženja. Neke su žene u peri ili postmenopauzi također doživjele olakšanje zbog ovog ulja. Žene koje osjećaju simptome PMS-a obično imaju više omega-6 i malo drugih esencijalnih masnih kiselina, kao što su linolne kiseline.
Maca
Biljka maca, botaničkog naziva Lepidium meyenii je vrlo otporna biljka iz porodice Cruciferae, crvenkastog korijena sličnog rotkvici. Bogata je proteinima, složenim ugljikohidratima i željezom. Jača snagu, libido i dobra je za povećanje plodnosti. Ublažava simptome menopauze, PMS-a i hormonalnih poremećaja. Može liječiti i sterilnost kod muškaraca jer povećava proizvodnju i pokretljivost spermija, jača spolnu moć, sprječava pojavu rahitisa i osteoporoze, podiže energiju i jača imunološki sustav. Pomaže u borbi protiv sindroma kroničnog umora. Maca se ne smije uzimati za vrijeme trudnoće i dojenja.
Kopriva
Kopriva ili Urtica dioica je nježna biljka za svakoga. Hormonalna je potpora zbog svoje visoke prehrambene vrijednosti. Bogata je mnogim vitaminima, mineralima i antioksidansima, a posebno vitaminima C, B, K i mineralima kao što su kalcij, magnezij, kolin i silicij. Žene reproduktivne dobi i one koji su u peri ili postmenopauzi smatraju kako se mogu bolje nositi sa stresom, imaju bolje imunološko zdravlje i uravnoteženiji hormonalni sustav ukoliko je njihova prehrana nutritivna i stabilna. Kopriva ima upravo takav učinak kod žena. Za trudnice i dojilje, kopriva ne služi samo kao tonik, već pomaže osigurati energiju nakon poroda, a može pomoći stimulirati i proizvodnju mlijeka.
Kadulja
Osušeno lišće Salvie officinalis pomaže ženama koje prolaze kroz menopauzu pateći se s valungama. Smanjuje noćno znojenje i nalete vrućine kada se suho lišće kadulje konzumira u obliku čaja.
Jod
Namirnice bogate jodom, koji je važan za pravilan rad štitne žljezde, su: alge, posebno kelp, grah, organski uzgojen jogurt, organski nezaslađeni sok od brusnice ili svježe brusnice i svježe organske jagode.
Jod – potisnuto znanje koje vam može promijeniti život
Križonosan povrće, luk, korijen maslačka
Pomoć za jetru pri razgradnji viška hormona daju brokula, kupus, kelj, cvjetača. Sumpor iz češnjaka i luka također pomaže u radu jetre. Korijen maslačka potiče rad jetre.
Bio-identični hormoni
Bioidentična hormonska nadomjesna terapija (BHNT) je pojam koji se odnosi na korištenje hormona koji su identični, na molekularnoj razini, endogenim hormonima u hormonskoj nadomjesnoj terapiji.
Bioidentični hormon se definira kao molekula identična hormonu koji proizvodi ljudsko tijelo. Postali su sinonim za sigurnije hormone jer su izrađeni od prirodnih tvari koje su biokemijski identični ženinim prirodnim hormonima. Iako su prirodni, oni su još uvijek hormoni i uzimanje prevelike količine uvijek može stimulirati rast stanica raka. Najbolji pristup za balansiranje ženskog hormonskog sustava je ravnoteža drugih sustava u tijelu. A ako je hormonska nadomjesna terapija potrebna, to će biti u tako malim količinama da to neće izazvati nastanak stanica raka.
Sigurno uzimanje
Postavilo se pitanje, ako HNT nije sigurna, kako to onda može biti BHRT? Estrogen je hormon rasta, on smanjuje apetit, poboljšava mentalne sposobnosti, stabilizira raspoloženje, djeluje kao antidepresiv, promiče seksualni nagon, prevenira bore, pomaže u sprječavanju osteoporoze, srčanih bolesti i Alzheimerove bolesti. Ovo sve zvuči dobro kada bi se žena od 50 godina osjećala kao da joj je 20. No, postoji jedan problem. Kada je 50. godišnje tijelo stimulirano da čini sve ovo na previsokoj razini hormona, rizik od povećanja rasta stanica raka se također povećava.
Jedino sigurno uzimanje bioidentičnih hormona bez povećanja rizika od raka leži u ravnoteži tjelesnih sustava. Postoji pet glavnih sustava zajedno s biokemijskim i mentalno/emocionalnim stanjima koji kontroliraju zdravlje i život: nervni, hormonski, probavni, eliminacijski i spolni.
Kada ovih pet sustava radi normalno, uz uravnoteženo biokemijsko i mentalno/emocionalno stanje, promiče se ukupno zdravlje. Hormonsko zdravlje se ne razlikuje od neurološkog ili zdravlja probavnog sustava. Svi su međusobno povezani, pa ravnoteža estrogena i progesterona u krvi ne leži samo u uzimanju potencijalno sigurnijih bioidentičnih hormona, već u balansiranju svih sustava.
Znači, u balansiranom, zdravom tjelesnom zdravlju, uzimanje bioidentičnih hormona bi trebalo biti sigurno uzimajući male doze koje će služiti tek kao mala pomoć u ženskom hormonskom području.
Znanstvena studija o bioidentčnim hormonima
Komparativna studija objavljena 2009. pod nazivom “Debata o bioidentičnim hormonima: jesu li bioidentični hormoni (estradiol, estriol i progesteron) sigurniji i efikasniji od uobičajeno korištenih sintetičkih verzija u hormonskoj nadomjesnoj terapiji?” obuhvatila je radove identificirane iz PubMed/Medline, Google Scholara, i Cochrane baze podataka. Oni uključuju ključne riječi povezane s bioidentičnim hormonima, sintetičkim hormonima i HNT-a. Odabrani su radovi koji uspoređuju učinke bioidentičnih i sintetičkih hormona, uključujući i rezultate kliničkih ishoda i in vitro rezultata. U zaključku studije stoji:
“Fiziološki podaci i klinički ishodi ukazuju na to da su bioidentični hormoni povezani s nižim rizicima, uključujući i rizik od raka dojke i kardiovaskularnih bolesti te su učinkovitiji od njihovih sintetskih i animalnih verzija. Dok dokazi ne potvrde suprotno, bioidentični hormoni ostaju preferirani način HNT-a. Daljnje nasumične kontrolirane studije potrebne su kako bi se jasnije razgraničile ove razlike.”
Zaključak
Istražujući ovu tematiku, možemo zaključiti kako nije dovoljno ispitanate kako se konvencionalna medicina i farmacija zalažu za sintetske verzije (i zbog profita, naravno), dok alternativna medicina, holističari i homeopati uglavnom imaju pozitivno mišljenje.
Ukoliko se odlučite za BHNT, svakako je potrebno da o tome nađete više informacija (na interenetu ima dovoljno informacija na našem jeziku) te potražite savjet educiranih liječnika specijaliziranih za to područje.
Sve biljne preparate i sve dodatake najbolje je uzimati pod nadzorom dobrih, educiranih travara ili holističkih zdravstvenih stručnjaka. Nisu sve biljke ili dodaci za svakoga, niti će na sve djelovati jednako. Isto tako, kombinacija bilja ili dodataka može djelovati bolje nego samo jedan. Educirano osoblje će najbolje znati procijeniti što se događa s vašim tijelom i koje bilje ili dodaci bi mogli imati najbolje učinke.
Sintetički ili NDT – Natural Desiccated Thyroid prirodni hormoni?
Štitnjača.hr
O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.