Oticanje nogu – riješite problem uvarkom od peršina

Otokom se naziva povećanje obujma tekućine u međustaničnom prostoru. Oticanje nogu može nastati iz različitih razloga: vrućina, problemi s krvnim žilama, poremećaj rada bubrega, trudnoća, srčana insufijencija, hormonski poremećaji… Ovaj problem ne treba uzimati olako. Najbolje je odmah se konzultirati s liječnikom kako bi utvrdilo što je konkretno dovelo do oticanja donjih ekstremiteta.

Oticanje nogu je često tijekom kasne trudnoće. Određeni stupanj oticanja nastaje kad povećana maternica povremeno pritisne donju šuplju venu tijekom ležećeg položaja, sprječavajući otjecanje krvi iz obje femoralne vene. Edem može nastati zbog duboke venske tromboze (DVT), koja je češća tijekom trudnoće, jer je trudnoća hiperkoagulabilno stanje i žena može biti i manje pokretna. Edem može nastati i zbog preeklampsije koja nastaje od hipertenzije izazvane trudnoćom.

Narodna medicina raspolaže širokom lepezom različitih sredstava protiv oticanja nogu, ali najefikasniji je upravo ovaj pripravak, koji će učinkovito izbaciti višak tekućine iz cijelog organizma i vratiti “lakoću postojanja”!


Saznajte što uzrokuje otok

Oticanje nogu javlja se iz dva glavna razloga. Jedan je nakupljanje tekućine (edem), a drugi upala. Edem se događa kada tkiva ili krvne žile u vnogama drže više tekućine nego što bi trebali. To se može dogoditi ako jednostavno provodite dug dan na nogama ili predugo sjedite. Ali, to može biti i znak da imate prekomjernu težinu, da nedovoljno vježbate ili imate ozbiljnija zdravstvena stanja.

Upala također može biti uzrok. Događa se kada tkiva u nogama postanu iritirana i natečena. To je prirodan odgovor ako slomite kost ili rastrgnete tetivu ili ligament, ali može biti i znak ozbiljnije upalne bolesti, poput artritisa.

Kad primijetite da vam stopala i noge natječu, a da otok ne prolazi, prvo posjetite liječnika. Pored općeg pregleda, liječnik će predložiti provjeru krvnih žila na nogama kolor doplerom. Ovom bezbolnom metodom ocjenjuje se stanje dubokih i površnih vena nogu, njihovo sužavanje ili proširenje. Tromboza – djelomična ili potpuna blokada krvne žile s krvnim ugruškom može se otkriti u ovom pregledu, na primjer.

Nekoliko stvari može dovesti do viška tekućine ili edema na jednoj ili na obje noge. Evo koje se to…

Srčana insuficijencija

Događa se kada je srce previše slabo da bi pumpalo svu krv koju tijelo treba. To uzrokuje nakupljanje tekućine, posebno u nogama. Ostali simptomi srčane insuficijencije su kratkoća daha, umor i kašalj.

Problemi s venama – tromboza i tromboflebitis

Nakupljanje tekućine mogu izazvati i tromboza dubokih vena i tromboflebitis. Imate li trombozu, to znači da u veni nogu postoji krvni ugrušak koji se može otkinuti i otputovati u pluća. Kad se to dogodi, razvija se opasna po život plućna embolija. U tromboflebitisu, koji se naziva i površinski tromboflebitis, ugrušci se formiraju bliže površini kože i malo je vjerojatno da će se raspasti.

Jedan od prvih simptoma ovih oboljenja je jedna natečena noga, posebno u predjelu potkoljenice. Prate ga bol i grčevi, koža je crvene ili čak plave boje.

Varikozne vene i kronična venska insuficijencija

Ova se stanja događaju kada zalisci unutar vena nogu ne dovode do protoka krvi u srce. Umjesto toga, stvara rezervnu kopiju uzrokujući plavkasto nakupljanje varikoznih vena na koži. Ponekad mogu nateći noge, a koža biti suha i ispucala. Nakon dugog sjedenja ili stajanja, također možete osjetiti i bol.

Poremećaji u radu bubrega

Dugotrajna bolest bubrega nastaje kada bubrezi ne rade kako bi trebali. Umjesto da filtrira vodu i otpadni materijal iz krvi, tekućina se nakuplja u tijelu, uzrokujući oticanje na rukama i nogama. Također možete primijetiti ove simptome: umor, kratkoća daha, mučnina, modrice i krvarenja, žeđ.

Akutno zatajenje bubrega, stanje kad bubrezi iznenada prestanu raditi, može uzrokovati i natečene noge, gležnjeve i stopala.

Lijekovi

Ponekad oticanje može biti nepoželjna nuspojava lijekova. Lijekovi koji najvjerovatnije uzrokuju otečene noge jesu blokatori kalcijumovih kanala, protuupalni lijekovi poput Aspirina i Ibuprofena, hormonski lijekovi koji sadrže estrogen ili progesterone, kao i neki antidepresivi.

Trudnoća

Do trećeg tromjesečja rastuća beba vrši pritisak na vene u nogama. To usporava cirkulaciju krvi i uzrokuje nakupljanje tečnosti. Rezultat je blago oticanje. Ako ste tijekom posljednjeg tromjesečja ili ubrzo nakon porođaja imali natečene noge i nedostatak daha, razgovarajte s liječnikom o stanju zvanom perpartalna kardiomiopatija, vrsti zatajenja srca povezanog s trudnoćom.

Ako nakupljanje tekućine nije krivo za natečene noge, to može biti upala. Česti uzroci podrazumijevaju nekoliko bolesti i stanja.

Artritis i ostali problemi sa zglobovima

Ovdje je prvo giht – iznenadni bolni napad uzrokovan kristalima mokraćne kiseline u zglobovima, što obično slijedi poslije prekomjernog jedenja i pijenja. Oticanje nogu uzrokuje i burzitis koljena. To je upala u burzi, vrećici ispunjenoj tekućinom koja djeluje kao jastuk između kostiju i mišića, kože ili tetive.

Osteoartritis i reumatoidni artritis, kao i različite ozljede, stres, uganuće i slomljene kosti mogu uzrokovati otok. Ako iskrenete gležanj ili prelomite kost, vjerojatno ćete dobiti malo otekline. To je prirodna reakcija tijela na povrede. Ona premješta tekućinu i bijela krvna zrnca u područje i oslobađa kemikalije koje pomažu izliječenju.

Neke od najčešćih ozljeda, pogotovo kod sportaša, puknuće Ahilove tetive i ruptura prednjeg križnog ligament (ACL) za posljedicu imaju otok. Ahilova tetiva je najveća tetiva u ljudskom tijelu. Ona povezuje lisni mišić s petnom kosti i pomaže nam hodati, skakati, trčati. Kod ozljede ove tetive možete osjetiti oštru bol u zadnjem dijelu gležnja i potkoljenice. ACL se nalazi u koljenu i važan je za njegovu stabilnost. Zbog rupture ovog ligamenta koljeno može ispasti, te biti bolno i natečeno.

Celulitis

Kada bakterije poput streptokoka i stafilokoka uđu kroz pukotine kože, najčešće u potkoljenici, razvija se ozbiljna infekcija celulitis. Koža je crvena i bolna, a može se javiti i groznica i osip.

Infekcija, rana ili posjekotina

Svaki put kada imate posjekotinu, ogrebotinu ili ozbiljniju ranu, tijelo gura tekućinu i bijele krvne stanice u to područje, što izaziva oticanje. Ako traje duže od 2-3 tjedna, potražite liječnika.


Što trebamo učiniti s otečenim nogama?

Možete isprobati neke kućne lijekove kako biste olakšali oticanje. Smanjite slanu hranu, jer natrij potiče zadržavanje tekućine. Jedite hranu koja izbacuje tekućinu iz tijela poput celera, koprive i cikle.

Nosite kompresijske čarape, vježbajte svaki dan. Nevjerojatna snaga istezanja pokazat će svoje rezultate i ovdje.

Na dugim putovanjima automobilom mijenjajte položaje i zaustavljajte se na pauzama što je češće moguće. Masirajte kožu više puta dnevno gelovima i kremama koje će umiriti otekline, kao što je primjerice gavez krema.

Podižite noge iznad razine srca pola sata, nekoliko puta dnevno. Možete isprobati i prirodne lijekove protiv oticanja nogu. Ako je uzrok zadržavanja tekućine bolest srca, pijte čaj od bijelog gloga. Za problem s venama koristite esencijalno ulje čempresa ili gel na bazi divljeg kestena. Čaj od končare i jasena  pomaže kada je uzrok otekline neka bolest bubrega.

Budući da oticanje nogu može biti znak nečeg ozbiljnog, nemojte ga zanemariti. Ako primijetite druge simptome, posebno bol u nogama, nedostatak daha ili ekstremni umor, odmah nazovite liječnika.
~


NARODNA MEDICINA

Narodna medicina raspolaže širokom lepezom različitih sredstava protiv oticanja nogu, ali najefikasniji je upravo pripravak, koji će učinkovito izbaciti višak tekućine iz cijelog organizma i vratiti “lakoću postojanja”! Ako lagani pritisak prstiju na koži ostavlja udubljenje, ako osjećate napetost i umor u udovima, a oteklina je očita, evo što trebate učiniti.

Uvarak od peršina – prirodni diuretik kod otoka nogu

Kako bi pripremili uvarak od peršina za uklanjanje otoka, bit će potrebno svježe lišće i sam korijen, odnosno cijela biljka.

Dobro operite i sameljite cijeli peršin. Stavite smjesu u termos bocu, prelijte s 500 ml kipuće vode. Ostavite da odstoji preko noći. Ujutro procijedite.

Ovo je količina uvarka koju ćete, pijući po trećinu, popiti tijekom dana.

Uvarak se pije 2 dana uzastopno (za sutra pripremite novi).

Nakon toga napravite pauzu 3 dana i ponovno pripremajte i pijte uvarak 2 dana.

Već nakon prva 2 dana, primijetit ćete značajno smanjenje otoka u nogama!

Zašto nam otiču noge i kako si pomoći?

Zadržavanje tekućine u tijelu

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads